Sürdürülebilirlik yolculuğunda yükselme

Sürdürülebilirlik yolculuğunda yükselme

06.07.2017

AB Çevre Ödülleri 2017 başvuruları devam ediyor…

AB Çevre Ödülleri 2017 Türkiye Programı başvuruları 17 Temmuz 2017 Pazartesi gününe kadar uzatıldı. Ayrıntılı bilgilere www.rec.org.tr/projeler/abco web sitesinden ulaşılabilecek.
1987 yılında bu yana düzenlenen Avrupa Birliği Çevre Ödülleri (ABÇÖ), büyüklüğünden veya faaliyet gösterdiği sektörden bağımsız olarak, çevre ile ilgili performansını geliştirmek ve sürdürülebilir ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak amacıyla projeler geliştiren ve uygulamaya koyan şirketleri ödüllendiriyor.
Avrupa düzeyindeki programda yarışabilmek için AB üyesi ya da adayı bir ülkede yer alan herhangi bir şirketin önce yarışmanın ulusal ayağında başarılı olması gerekiyor. İki aşamalı olan süreç, ABÇÖ sahiplerinin Avrupa’daki en ileri görüşlü, yenilikçi ve sorumlu şirketler olduğunu gösteren prestijli bir çevre etiketi anlamına geliyor.
Çevreye duyarlı şirketlerin ödüllendirildiği sürece Kırşehirli firmaların da başvuru yapmalarını isteyen Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Avrupa Birliği Çevre Ödülleri (ABÇÖ) 2017 Türkiye Programı’nın son başvuru tarihinin uzatıldığını bildirdi.
Kırşehir’in lider şirketi Petlas ile birlikte tüm şirketler, Avrupa Birliği Çevre Ödülleri (ABÇÖ) 2017-2018 dönemine katılmaya davet edilirken, ödüller Türkiye’de dereceye giren şirketlere AB düzeyinde yarışma hakkı tanıyor.
Avrupa Birliği’ne (AB) üye 28 ülke ve Türkiye’de sürdürülebilirlik ve inovasyon konusunda başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan işletmelere verilen ABÇÖ’leri, Türkiye’de REC Türkiye ve TOBB işbirliğinde yürütülüyor.

 

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri, 28 üye ülke ile AB’ye katılım sürecinde olan ülkelerde düzenlenen bir dizi ulusal çevre ödülü kapsamında yürütülmektedir. Yalnızca ulusal düzeyde ödül kazanmış şirketler, Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’nde yarışma hakkını elde ederler. “Avrupa Birliği Çevre Ödülleri” 2004 yılından itibaren Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü’nün her yıl Haziran ayında organize ettiği “Yeşil Hafta” çerçevesinde iki yılda bir Brüksel’de düzenlenmektedir.
Başvuracak olan şirketler, öncelikle ulusal ödül programına katılmış ve ulusal düzeyde bir ödül kazanmış ya da seçilmiş olmalıdır. Bu da, şirketlerin en iyilerin de iyisi olduğu anlamına gelmektedir; AB’deki en ileri görüşlü, en sorumluluk sahibi ve en yenilikçi şirketler kendi kategorilerinde ödül almaya hak kazanmaktadır.
Daha detaylı bilgi için lütfen http://ec.europa.eu/environment/awards/index_en.htm internet sitesini ziyaret ediniz.
Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı’nın ulusal sekretaryası REC Türkiye’dir. Türkiye Programı 2005 yılından başlamak üzere iki yılda bir düzenlenmektedir.
ÖDÜLLERİN NİTELİĞİ
Jüri tarafından her kategoride seçilen ve ödüle layık görülen şirketler, Avrupa’nın en itibarlı ödüllerinden birisi olarak kabul edilen Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’ne katılım hakkı kazanacaktır.
Türkiye Programı ödüllerinin verilmesi, REC Türkiye tarafından bir ödül töreni kapsamında yerine getirilecektir. Ayrıca, Türkiye Programı’nda ödül almaya hak kazanan şirketler, Avrupa Birliği Çevre Ödülleri-Türkiye Programı Logosu’nu ödülü aldıkları yıldan başlamak üzere 2 yıl boyunca kurumsal iletişim çalışmalarının her aşamasında ücretsiz kullanım hakkını elde ederler.
NEDEN ÇEVRE ÖDÜLLERİ
Çevresel bir işletme yaklaşımı izlemekle ilgili önemli konulardan bir tanesi de dünyada, özellikle de AB’de şirketlerin karşılaştığı taleplerin değişiyor olmasıdır. Tüketiciler, artık sanayilerin yalnızca kısa vadeli çıkarlara ve sadece kar amacına dayalı bir işletme politikası izlemelerini kabul etmemekte; şirketlerin çevresel, toplumsal ve etik değerleri de hesaba katarak kurumsal sosyal sorumluluğunu yerine getirecek yeni bir işletme vizyonu geliştirmelerini beklemektedir.
Kurumsal itibar ve mali değer arasındaki ilişki doğru orantılıdır. Kurumsal itibarı yüksek bir şirketin müşterilerinin üzerinde önemli bir sadakat etkisi olduğu da açıktır. Çalışanların söz konusu işletmeyi çalışmak için uygun bir yer olarak görmesi, yatırımcıların şirketlerin sürdürülebilirliğine önem vermesi ve diğer tüm sosyal paydaşlar ile olan olumlu ilişki şirketin mali performansına doğrudan etki eden unsurlardır.
Bugünün iş dünyasında, kurumsal itibar ticari başarı elde etmek isteyen şirketler için hayati önem taşımaktadır. Avrupa’nın en saygın ödüllerinden birisi olan AB Çevre Ödülleri ise bu çalışmalara meşruiyet kazandıracak en önemli iletişim araçlarından birisidir.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .