Sucuk yapımında malzeme önemli

Sucuk yapımında malzeme önemli

30.08.2017

KURBAN Bayramı’nda kıyma çekiminin yanı sıra sucuk yaparak kurban etleri değerlendirilirken, sucuk yapacak vatandaşlara malzeme seçiminde dikkatli olunması gerektiği hatırlatıldı. Kahvaltıların ve mangalların olmazsa olmazlarından biri olan sucuk, yediden yetmişe herkesin bayılarak yediği bir yiyecek ve Kurban Bayramı’nda etlerin uygun şekilde değerlendirilmesini sağlıyor. Kırşehir’de Kale eteğinde Uzun Çarşı’da uzun yıllardır hizmet veren baharatçı esnaf Osman […]

KURBAN Bayramı’nda kıyma çekiminin yanı sıra sucuk yaparak kurban etleri değerlendirilirken, sucuk yapacak vatandaşlara malzeme seçiminde dikkatli olunması gerektiği hatırlatıldı.
Kahvaltıların ve mangalların olmazsa olmazlarından biri olan sucuk, yediden yetmişe herkesin bayılarak yediği bir yiyecek ve Kurban Bayramı’nda etlerin uygun şekilde değerlendirilmesini sağlıyor.
Kırşehir’de Kale eteğinde Uzun Çarşı’da uzun yıllardır hizmet veren baharatçı esnaf Osman Kımçak, sucuk yapımında öncelikle dikkat edilmesi gerekenin baharat seçimi olduğunu belirterek, yerli bağırsak kullanımına dikkat çekti.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, Kırşehirli hemşehrilerinin bayramını kutlayan Osman Kımçak, “Kurban Bayramı’nda et bol olunca müşterilerimiz etlerini her türlü değerlendirmek için bizlere sucuk yaptırıyorlar. Sucuk için baharatlar alıyorlar. Sucuk baharatlarının tüm çeşitleri var. Sucukta baharatın birinci sınıf, A kalite olması çok önemli. Sucuk baharatlarını Antep ve Maraş’tan özel olarak getirttiriyoruz. Kimyasal bir şey kullanmıyoruz sucuk yapımında. Kimyon, toz biber, renk verici gül biberi, yenibahar gibi A’dan Z’ye tüm baharatlarıyla özenle Kırşehir halkına sucuk yapımında yardımcı oluyoruz. 3 senedir aynı fiyatta sucuk yapımı ve baharat satışı oluyor. Bizim özel sucuk karışımımız var. Bu formülü yıllardır biz kullanıyoruz, hazırlıyoruz. Müşterilerimiz de memnunlar, tat olarak gerçekten güzel lezzetler veriyor. Sucukta yerli bağırsak kullanıyoruz, müşterilerimize de bunu öneriyoruz. İthal bağırsaklar çok kullanışlı olmuyor, patlama yapabiliyor, yırtılma olabiliyor. İthal olanları sunidir. Yerli üründe hayvan bağırsağı kullanımı öneli ve sucuk daha güzel oluyor. Yoğunluk da şu an da var. Kırşehir halkı eti değerlendirmek için sucuk yapıyor ve talep bayağı var. Sucuk harcı olarak marketlerde satılan ya da işin erbabı olmayan, baharatçılık mesleğini bilmeyen insanlar sucuk sezonunda paket baharatları satıyorlar. Bunlar çok birinci sınıf malzemeyle hazırlanmış değil. Paket baharat tavsiye etmiyoruz. Göz göre göre almalarını tavsiye ediyoruz. Baharatlar da kendi içerisinde birinci sınıf baharat kullanılmasını, açık olarak satılan baharat kullanılmasını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.
SUCUK YAPIMI
Sucuk yapmanın büyükbaş hayvanlar kesildikten ve parça etler alındıktan sonra kalan, kemiklere yapışık kalan ufak parçaları değerlendirmenin ve saklamanın güzel bir yolu olduğunu belirten Kımçak, yapılışında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili de şu bilgileri verdi:
“Yöresel baharatçılarda rahatlıkla bulabileceğiniz kurutulmuş bağırsakları önce kaynar suya daldırın, 3-4 dakika içinde açılacaklar. Sonra bir-iki kez daldırıp çıkararak suyun tüm bağırsaklara nüfuz ettiğine emin olun. Yeni bir kaynar suyla bu işlemi bir kez daha tekrarlayın. Sonra musluğu açıp bağırsağın bir ucunu orta tazyikte akan suya tutun ve musluğa hortum takmış gibi bağırsağın içini de bir kez daha sudan geçirin. Son olarak, bağırsakları bir kez daha içine yarım çay bardağı sirke döktüğünüz kaynar suda iki dakika bekletin, dezenfekte olmasını sağlayın. Suyu süzdükten sonra artık doldurulmaya hazır olacaklar. Sucuk doldurmak için en güzeli, kıyma makinelerine takılan özel sucuk doldurma ucu. Ancak ağzı çok derin olmayan bir huni de iş görür. Dikkat etmeniz gereken konu; sucuğun içinde hiç hava kalmaması, aksi takdirde sucuk bozulur. Bunu engellemek için bir iğne ucuyla kabarık yerden patlatıp havasını alın. İlk defa sucuk yapıyorsanız uzun kangallar yerine parmak sucuklar yapmak daha risksiz. Sucuğun üstü zaman içinde küf tutabilir, sirkeli bezle 3-4 günde bir temizleyebilirsiniz. Sucuklar üç hafta gibi bir sürede hazır olacaktır. Şayet uzun süre bekletilirse zamanla içindeki yağ iyice azalır ve sertleşir. Bu süreci biraz yavaşlatmak isterseniz dışını yağlayabilirsiniz.”
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .