Stresle baş etme yolları anlatıldı

Stresle baş etme yolları anlatıldı

16.10.2017

KIRŞEHİR’DE 2017 yılı teması “İşyerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenen 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında etkinlikler gerçekleştiriliyor. Ruhsal sağlık sorunlarının çalışanın devamsızlığı ile birlikte verimlilik düşüşü ve maliyet artışı gibi olumsuzluklara neden olduğu belirtilirken, Sağlık İl Müdürlüğü çalışanlarına bilgilendirme ve eğitim çalışması yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda tüm personele Dr. Aslıhan Kılıç Torun […]

KIRŞEHİR’DE 2017 yılı teması “İşyerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenen 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Ruhsal sağlık sorunlarının çalışanın devamsızlığı ile birlikte verimlilik düşüşü ve maliyet artışı gibi olumsuzluklara neden olduğu belirtilirken, Sağlık İl Müdürlüğü çalışanlarına bilgilendirme ve eğitim çalışması yapıldı.
İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda tüm personele Dr. Aslıhan Kılıç Torun tarafından stresle baş etme yolları ve etkili iletişim konulu eğitim verildi.
Ruh sağlığının ve ruh hastalıklarının toplumda farkında ve anlaşılırlığı arttırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim’de değerlendirilen Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde ruhsal sağlık sorunlarının çalışanın devamsızlığına, verimliliğinin düşmesine ve maliyetin artmasına neden olduğu açıklandı.
2017 yılı teması “İşyerinde Ruh Sağlığı” kapsamında Kırşehir’de yöneticilerin ve kurumların çalışanlarına yardımcı olacak ve çalışanların genel ruh sağlığını yükseltecek araçlara sahip olabilmeleri için farkındalık yaratmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek.
Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü tarafından bu yılki teması “İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenen 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, “İş ve kariyer yaşamın önemli bir parçasıdır. Gelir kaynağı olmasının yanı sıra kişisel amaçların gerçekleştirilmesine, sosyal ilişkiler kurulmasına ve kişinin mesleğine veya topluma hizmet etmesine yardım etmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki iş stresi, iş-yaşam dengesizliği, yıldırma ve şiddet sosyal maliyetlere ve üretim kaybına yol açmaktadır. Süreklilik gösteren iş kaynaklı stres fiziksel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. İşteki sorumluluklarla aşırı meşgul olmak sıklıkla sağlıksız beslenmeye, yetersiz egzersiz yapmaya yol açarak kilo sorunları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sebep olabilmektedir. Bu, depresyona yol açan tükenmişliğe sebep olabilirken, bir yandan da kalp hastalıkları, felç, obezite, yeme bozuklukları, diyabet ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir. Kronik depresyon diğer hastalıklara karşı bağışıklığı da azaltmaktadır ve hatta erken ölümlere yol açabilmektedir” denildi.
Sağlık İl Müdürlüğü açıklamasında, “Çalışanlar iş yerlerinde yaşadıkları ruhsal sorunları diğer insanlara göstermekten çekinmektedirler. Ruhsal sorunlar için yardım almayı ve tedaviyi engelleyen en önemli sebeplerden biri damgalanmadır. Çalışanlar, iş arkadaşları veya işverenlerinin/yöneticilerin kendisine karşı olumsuz tutum geliştirmesinden ve işini kaybedeceği endişesinden dolayı yaşadıkları ruhsal sıkıntıları belli etmekten çekinmektedirler. Verimliliğin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi için ruh sağlığını önemseyen iş yerlerine ihtiyaç vardır. Tıpkı fiziksel hastalıklarda olduğu gibi ruhsal hastalıkların da tedavisinin önemsendiği çalışma ortamları bu amaca hizmet etmektedir. İş yerlerinde, çalışanların iyilik halini, iş-yaşam dengesini destekleyen ve geliştiren program ve uygulamalar olmalıdır. Yöneticilere, çalışma stresinden kaynaklanabilecek performans sorunlarını fark edebilmelerini sağlayacak eğitim olanakları sağlanmalıdır. İş yaşamında depresyon ve onun üretime etkileri konusunda farkındalığın artırılması ve ruhsal hastalıklarla ilgili damgalamanın önlenmesi önemlidir. Bu sayede hastalık belirtileri erken dönemde fark edilip tedavisi desteklenebilmektedir” ifadesi kullanıldı.
KIRŞEHİR’DE bu yılki tema ile çalışanlara ve işverenlere ya da yöneticilere yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri ile çalışanların öz bakım ve iyilik hallerini nasıl destekleyebilecekleri hakkında bilgilendirmeler yapılacak.
Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından işyerinde ruh sağlığı-ruhsal hastalıklarla ilgili olumsuz tutum ve önyargılara dikkat çekilecek. Ruh sağlığını destekleyen istihdam uygulamaları anlayışı yaygınlaştırılacak. İnsan gücü, verimlilik ve üretimde artış sağlanacak.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .