SPORDA OLAYLARA İZİN VERİLMEYECEK

SPORDA OLAYLARA İZİN VERİLMEYECEK

11.08.2017

Vali Şentürk Kırşehir’de İl Spor Güvenlik Kurulunu topladı
SPORDA OLAYLARA İZİN VERİLMEYECEK

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun Çerçevesinde oluşturulan İl Spor Güvenlik Kurulu, liglerin başlamasına kısa bir süre kala Kırşehir Valisi Necati Şentürk başkanlığında toplandı.
Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun Çerçevesinde oluşturulan Kırşehir İl Spor Güvenlik Kurulu, liglerin başlamasına kısa bir süre kala Kırşehir Valisi Necati Şentürk başkanlığında toplandı.
Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın da katılımıyla Trabzon Valiliği’nde düzenlenen Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısına video konferans yöntemiyle bağlantı yapıldı. Video konferans yöntemi kullanılarak 81 İl Valisi’nin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra, İl Jandarma Albay Orhan Ekemen, Kırşehir Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Belediye Başkan Vekili Veli Şahin, Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Yardımcısı Rıfat Beyazıt, Kırşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Selçuk Büyüker, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, Kırşehir Amatör Spor Konfederasyonu Başkanı Kazım Kaya, Kırşehir Futbol İl Temsilcisi Halit Kılıç ve Kırşehir Belediyespor Yöneticisi Ramazan Güneş katıldı.
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın koordinasyonunda, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulanması, müsabakaların düzen ve huzur içinde yapılmasının sağlanması konuları ele alındı.
Kırşehir’de video konferans sistemi ile izlenen toplantıda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Bak, konuşmasında, 2017-2018 spor sezonu başlamadan gerekli değerlendirmelerin yapıldığını belirterek, buna rağmen bir kere daha valiler ve ilgililerin değerlendirmelerini almak istediklerini söyledi.
bakan Soylu, 6222 sayılı kanunla birçok kurumun yetkilendirildiğini ifade ederek bu yetki çerçevesinde hemen hemen her kurum elinden geleni yapmaya çalıştığını belirtti.
Başakşehir-Konya maçı, Antalya’da gerçekleştirilen Eskişehir-Göztepe play-off maçı ve Samsun’daki Beşiktaş-Konya maçlarını hatırlatan Soylu, “Bu üç maçta da bizim şartlarımızın ve genel çizdiğimiz çizginin dışında olaylar söz konusu oldu. Gerek saha dışı tedbirlerin alınması gerek saha içi tedbirlerin alınması gerek özellikle kritik müsabakaların tamamen şimdi yapacağınız Spor Güvenlik toplantılarında çetelelerin tutulması, buna ait kolluk kuvvetlerinin alabileceği tedbirlerin hem oradaki spor güvenlik başkanımızla hem de spor kulüplerimizle bir değerlendirme ortaya konularak adımların atılması ve gerekli tedbirlerin en üst seviyede alınması” ifadelerini kullandı.
“TEDBİRLER MAÇLARDAN ÖNCE ALINMALIDIR”
Özellikle maç esnasında valiler ve kolluk kuvvetleri açısından alınabilecek tedbirlerin kısıtlı tedbirler olduğunu belirten Bakan Soylu, “Esas itibariyle tedbirler ön görülü bir şekilde ilgili maçlardan önce, ilgili müsabakalardan önce alınması gereken tedbirlerdir. Spor cenahının da bu konuda maçların refleksi konusunda ortak bir çalışma yapmaları doğru olandır” dedi.
Bakan Soylu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu konuda hep birlikte sporu da spor yapabilme alanını bırakarak yani sporun da kendi adına spor yapabilme alanı var, bu alana da tam anlamıyla o rahatlığı, o genişliği en iyi şekilde ortaya koyarak orada sadece seyre gelen, kendi takımını desteklemeye gelen ailesi ile çocuklarıyla hafta sonu bundan bir keyif almaya çalışan, hafta içerisindeki yorgunluğunu orada bırakmayı, bir taraftan deşarj olmayı, bir taraftan ortak bir duyguyu orada yaşamayı gerçekleştiren, sağlamaya çalışan seyircilerimizin de hakkını korumak bizim en temel sorumluluğumuzdur ve bu konuda 6222 çok açık.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .