“Sözleşmesiz alım-satım yapmayın”

“Sözleşmesiz alım-satım yapmayın”

22.01.2015

Emlakçılar Derneği Başkanı Biçici uyardı: “Sözleşmesiz alım-satım yapmayın” KIRŞEHİR Emlakçılar Derneği Başkanı Zeynel Biçici, alım-satımların yanı sıra kiralamalarda sözleşmesinin işlem yapılmaması gerektiğini belirtti. Emlakçı aracılığıyla alım-satım ve kiralama yapılmasıyla hiç kimsenin mağduriyet yaşamasının söz konusu olmayacağını belirten Kırşehir Emlakçılar Derneği Başkanı Zeynel Biçici, emlakçılarda matbu olarak bulunan sözleşmelerin mutlaka yapılmasının menfaat açısından önemli olduğunu söyledi. […]

emlakçı

Emlakçılar Derneği Başkanı Biçici uyardı:
“Sözleşmesiz alım-satım yapmayın”

KIRŞEHİR Emlakçılar Derneği Başkanı Zeynel Biçici, alım-satımların yanı sıra kiralamalarda sözleşmesinin işlem yapılmaması gerektiğini belirtti.
Emlakçı aracılığıyla alım-satım ve kiralama yapılmasıyla hiç kimsenin mağduriyet yaşamasının söz konusu olmayacağını belirten Kırşehir Emlakçılar Derneği Başkanı Zeynel Biçici, emlakçılarda matbu olarak bulunan sözleşmelerin mutlaka yapılmasının menfaat açısından önemli olduğunu söyledi.
Mülk sahibi ile alıcı arasındaki gayrimenkulün satışına aracılık yapıldığına dair komisyon akdinin yanı sıra gayrimenkulün satılması hakkında mülk sahibi ile emlak komisyoncusu arasındaki komisyon akdi ile alıcıya karşı herhangi bir sahtekarlık yapılamayacağını, yani yüksek bir meblağın söylenmeyeceğini belirten Zeynel Biçici, mal sahibi ile alıcı arasında gayrimenkulün satışına aracılık yapıldığına dair komisyon akdi ile mal sahibi ile alıcı bir araya getirilerek, pazarlık yapıldıktan sonra kimin sattığı ve kimin aldığına ilişkin alıcı-satıcı ve emlak komisyoncusu üzerinden satış yapıldığını açıkladı.

Alıcının da, satıcının da, emlakçıların da bu sözleşmelere uymalarının menfaatlerine olacağını söyleyen Emlakçılar Derneği Başkanı Zeynel Biçici, “Vatandaşlarımız ev, arsa gibi taşınmazları satması gerektiği zaman Kırşehir Emlakçılar Derneği olarak birtakım evraklarımız var, onları imzalaması gerekiyor. Kırşehir, küçük bir il ve herkes birbirini tanıdığından insanlar geliyor benim şurada bir dairem var satılmasını istiyorum diyor belirli bir bedel konuluyor. Onun üzerinden satışını gelen müşterilere tertiplemiş oluyorlar. Genellikle söz sözleşmesiyle satışlar yapılıyor, ama hem alıcı, hem de satıcı için maktu sözleşmelerimiz var. Satıcının evrakı imzalaması lazım, ama bize kayıtlı üyeler olsun veya emlakçılarımız olsun bu duruma meyil vermiyorlar. Hep şifahen işlem yapıyorlar. Bu durumda da alıcıyla satıcı bir araya geliyor emlakçıyı aradan çıkarıyorlar. Emlakçı arkadaşlara da sesleniyorum, lütfen evraksız kesinlikle kimsenin ne dairesini, ne arsasını taşınır taşınmaz hiçbir ürününü almasınlar. Almamaya da gayret göstersinler. Çünkü insanlara güveniliyor, insanlar da sizi suiistimal ederek sizin ekmeğinize engel oluyor. Çünkü sizin yapmış olduğunuz hizmeti hiçe sayıyorlar. Alıcı ile satıcı bir şekilde bir araya gelerek emlakçıyı ortadan çıkarıyorlar, emlakçı arkadaşlarımız mağdur kalıyorlar” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .