SONUÇ NE? KIRŞEHİR NE DEDİ?

SONUÇ NE? KIRŞEHİR NE DEDİ?

20.04.2017

Kırşehir referandumda tercihini yaptı ve ülkemizde olduğu gibi ilimizde de evet fazla çıktı. Referandumun kazananı da kaybedeni de yok. Ülkemiz vatandaşları kendi tercihlerini yaptılar ve doğru bildiğini oyladılar. Alınan yüzde 51.40’lık oy nerden ve kimden geldi diye sorulursa şöyle cevap vermek isterim. AK Parti oyları % 40, Kürt seçmen kardeşlerimizin verdiği oy oranı yaklaşık yüzde […]

Kırşehir referandumda tercihini yaptı ve ülkemizde olduğu gibi ilimizde de evet fazla çıktı.
Referandumun kazananı da kaybedeni de yok. Ülkemiz vatandaşları kendi tercihlerini yaptılar ve doğru bildiğini oyladılar.
Alınan yüzde 51.40’lık oy nerden ve kimden geldi diye sorulursa şöyle cevap vermek isterim.
AK Parti oyları % 40, Kürt seçmen kardeşlerimizin verdiği oy oranı yaklaşık yüzde 5 geriye kalan yüzde 6.4 lük oyda MHP seçmeninin oyudur.
Burada durup düşünmesi gereken AK Parti’dir. Bu kayıpların neden ve niçin olduğunun sorgulanması gerekli. Öyle ki Hükümet partisi bence yüzde 50’nin altında oy alınan yerlerde özellikle Ankara ve İstanbul illerinde ciddi bir sorgulama ve muhasebe yapmalıdır. Sonrasında diğer oy kaybı yaşanılan illerde de gereken sorgulamalar yapılacak kanısındayız.
Daha önceki yazılarımızda da söylemiştik Kırşehir Türkiye deki oy oranı ili aynı paralel de gider 2 fazla 2 eksik demiştik ve dediğimiz gibi de oldu. Bu seçimde birileri bir şekilde yorumları kendi lehlerine dönüştürme çabasına girecektir bu Türkiye’yi Kırşehir’den ibaret sayan bir zihniyet için çok normal..!
KİM KİME NE KADAR OY VERDİ?
AKP’liler bu oyun tamamının kendi oyları olduğunu söyleyecekler, MHP’liler “yarısı bizim oyumuz” diyecek, MHP’li muhalifler “MHP den evet’e hiç oy gitmedi” diyecek, BBP kalkıp yüzde 50’nin üzerindeki “1.4 lük oy bizim oyumuz” diyecek, bu böyle devam edip gidecek.
Öte yandan CHP yüzde 48,6’lık oyun tamamı bizim hatta bu orana kalkıp “yüzde 50 hayır var” diyecek, HDP’liler son iki seçimde aldığı oy oranı üzerinden yüzde 15 oy kaybetmiş olmasına rağmen “Bizden yani Kürtlerden evet’e hiç kayma olmadı” diyecek…
Hatta muhalif MHP’liler sandıktan “Evet” çıkmasını görünce sinirden “bu seçimin tek kaybedeni Devlet Bahçeli’dir” diyecekler.
Diğerlerini yazmaya gerek yok.
Başta dedik ya seçimin kazananı da kaybedeni de yok.
Mevcut hükümet referandumda “evet” demeyen yüzde 48,6’lık kesimi ikna etmek için gayret gösterecek mi göreceğiz. Ama İstanbul neredeyse dünya merkezi haline gelmiş bir şehir iken yüzde 50’nin altına inmesi bize demek ki hizmet etmek kâfi değilmiş sözünü hatırlattı.
Hadi Güneydoğu ve Doğu illeri hadi gene az da olsa yapılan hizmetlerin karşılını verdi sayılır ya Ankara’ya İstanbul… Bence en çok sorgulanması gereken iller burası.
Referandum da sırf Tayyip Erdoğan isminden dolayı hiç meseleyi bilmende evet veren seçmen sayısı bence AK Partinin o oranından daha fazla idi. Aynı şekilde sırf Tayyip Erdoğan’ı sevmediği için hayır diyen kesiminde yarısı bu yönde oy kullandı.
SONUÇ NE?
Türkiye’de muhafazakar,milliyetçi mukaddesatçı sağ seçmenin onu net olarak yüzde 50’den fazladır.Bu demektir ki AK Parti ile MHP bir araya geldiğinde yüzde 50’yi geçebiliyor.AK Parti ve dolayısı ile hükümet İstanbul, Ankara ve İzmir için yeni yol haritaları denemelidir.
Bu ülkede “Evet” oyu vermek farz olmadığı gibi hayır oyu verenler de dinden çıkmamışlardır.
Ülkemizin her bir yanını pankartlarla bezlerle afişlerle doldurmanın ne “evet” ne de hayır’a hiçbir faydasının olmadığını görmüş olduk. İsraf etmeyin lütfen.
Devlet Bahçeli’nin tabandaki etkisi ile muhalif olan Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Halaçoğlu’nun etkisi neredeyse birbirine eşit. (Bence ortak parti kurmalılar ama başkan kim olacak! Kuramazlar!)
Bu seçimde evet diyenlerin yaklaşık yüzde 40’ı Erdoğan için “evet” demişlerdir.
Tayyip Erdoğan’ın en büyük şansı CHP gibi bir ana muhalefet partisinin olmasıdır.
Erdoğan için bir başka şans ise Sayın Bahçeli gibi bir devlet adamının MHP’nin başında duruyor olmasıdır.
HDP bundan sonraki yapılacak ilk seçimde kesinlikle baraj altında kalacaktır son üç seçimin sonucu da buna işaret etmektedir ama baraj düşerse şansı var!
YEMEK BORCU!
İşin doğrusu ben bu referandumda yüzde 45 “hayır” yüzde 55 “Evet” çıkacak diye düşünmüştüm yüzde 3 puan yanılma oldu.
Bu sebeple iki yemek borcumuz var! Onlar kendilerini biliyor hiç önemli değil, ülkemiz kazansın ben her gün iki yemek ısmarlamaya razıyım…
Sevgi ile kalın…YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .