Son viraja yaklaşırken

Son viraja yaklaşırken

28.02.2019

31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimin siyasi aktörleri artık son viraja doğru belirledikleri plan ve program içerisinde seçim çalışmalarını sürdürüyorlar. Kırşehir’i beş yıl süreyle yönetecek olan belediye başkanı adayı, il genel meclis üyesi adayları ve belediye meclisi üyesi adayları hep başarıyı yakalama çabası içindeler. Başlangıçta seçim CHP ile AKP arasında bir yarışa sahne […]

31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimin siyasi aktörleri artık son viraja doğru belirledikleri plan ve program içerisinde seçim çalışmalarını sürdürüyorlar.
Kırşehir’i beş yıl süreyle yönetecek olan belediye başkanı adayı, il genel meclis üyesi adayları ve belediye meclisi üyesi adayları hep başarıyı yakalama çabası içindeler.
Başlangıçta seçim CHP ile AKP arasında bir yarışa sahne olacak gibi görüntü vermişti ama şimdilerde MHP’nin de alan çalışmalarına katıldığı artık görülüyor. Siyasi arenadaki aktörler sık sık kurmay kadrolarıyla oturup;
Şu ana kadar ne yaptıklarını,
Neyi yapamadıklarını,
Şu anda yarışın neresinde olduklarını,
Bundan sonrası için ne yapmalarının gerektiğini, konuşarak, danışarak sorup sorgulayarak yeni hedefler belirlemelidirler.
Ekonomik kaynaklar, İnsan kaynakları, alan hâkimiyetindeki boşluklar yeniden gözden geçirilmeli, varsa saha çalışmalarında eksiklikler belirlenmeli ve daha stratejik davranış sergilenmelidir.
Hele hele salon ve alan çalışmalarına il genel meclis üyesi adayları ile belediye meclis üyesi adayları dahil edilerek daha fazla katılımcılık sağlanmalı, daha çok seçmenle yüz yüze etkin iletişime geçilmelidir.
Yarışa katılan siyasi partilerin adayları Kırşehir seçmeninin sosyolojik yapısını, parti örgütünü, hatta rakiplerini artık tanıyorlar. Bundan sonra seçime kadar yürütülecek kampanyada öne çıkartılan konuların seçmen kitlesini nasıl etkileyeceğine dair yöntemler yeniden belirlenmeli ve farklılıklar geliştirilmelidir.
Partiler ve adaylar, daha önceki yıllarda yapılan genel ve yerel seçimlerinde bölgesel olarak alınan oy oranları göz önüne alınmalı ve çalışmalar buna göre yapılmalıdır. Bazı yerleşim yerlerine bir defa gidilerek netice alınır, ama bazı yerler vardır ki, birkaç defa gidilerek ancak verim alınabilir, tüm bunlar dikkatlice irdelenmeli çalışmalar bu zemin üzerine yapılmalıdır.
Bu ve buna benzer çalışmalarda adayın davranışı, söylemleri, iş başına geldiğinde yapacakları ile ilgili vaatleri elbette ki çok önemlidir. Aday ve çalışma ekibinde yer alan görevlilerin ikna kabiliyeti, akıcı dil kullanmaları, seçmene yaklaşımı, samimi tavırları başarı için pozitif önem arz etmektedir.
Başlattığımız seçim anketi çalışmalarının neticesini önümüzdeki günlerde açıklamak suretiyle, siyasi aktörlerin çalışma yol ve yöntemlerini yeniden belirlemeye katkı sunacağız.
Zira bu seçim sadece bir yerel seçim olmaktan öte memleketin geleceği için çok yönlü anlamlar taşıdığını bilmek ve düşünmek gerekir.
Başarı çalışanın olsun,
Kazanan Kırşehir olsun.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .