Soğuk vurdu, bu yıl da bol meyve yiyemeyeceğiz

Soğuk vurdu, bu yıl da bol meyve yiyemeyeceğiz

16.04.2015

Kırşehir pazarında sebze ve meyve satışı yapan Şeref Akıllı, şehrimizdeki meyve bahçelerini soğuk vurduğunu açıkladı:
Soğuk vurdu, bu yıl da bol meyve yiyemeyeceğiz

Şubat ve Mart aylarının ilimizde ılık geçmesiyle birlikte erken açan meyve ağaçlarının geçtiğimiz hafta görülen soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle büyük oranda zarar gördüğü bildiriliyor.

Kırşehir’de özellikle geçen hafta bir kaç gündür etkili olan soğuk hava ve kar yağışı, çiçek açan kayısı, badem, erik gibi meyve ağaçlarına büyük zarar verdiği ve soğuk aldığı bildiriliyor.
Kırşehir’de meyve bahçesi bulunan ve Kırşehir pazarında sebze ve meyve satışı yapan Şeref Akıllı, Kırşehir’de son 10-15 gün içinde kar ve soğuk havanın etkili olduğunu, ağaçların erken çiçek açması nedeniyle büyük zarar gördüğünü, ağaçlarda bu yıl meyvenin yok denecek kadar az olduğunu söyledi.
Şehrimizin büyük bölümünde olduğu gibi Dinekbağı’daki bahçeleri soğuk vurduğunu belirten Şeref Akıllı, konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Badem, kayısı, erik gibi erken çiçeklenen meyve türleri ilçelerimizde daha önce açmıştı. İlimizde ise 10 gün öncesine kadar tam çiçeklenme dönemine gelmişti. Bir kaç gündür etkili olan aşırı soğuk ve don olayında çiçeklerin dayanması mümkün değildir. Eksi 2 derecelerde zarara uğrayan tam çiçeklenme dönemindeki meyve türleri eksi 7’leri gördüğü zaman yüzde 100’e yakın bir zarara uğramıştır daha doğrusu çiçek açan meyve ağaçlarının tamamını kuruttu. Hal böyle olunca ilimizde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yine meyve yiyemeyeceğiz. Başka yerlerden gelecek meyve fiyatları da yüksek olacaktır.”
Akpınar yolunda sis kaza getirdi

Dün sabah saatlerinde Kırşehir-Ankara Karayolu’nda yoğun olarak görülen sis bir kazaya neden oldu.
Akpınar ilçesi yakınında bir TIR sürücü yoğun sis nedeniyle önünü göremeyince şarampole devrildi. İsmi belirlenemeyen sürücü kazayı hafif sıyrıklarla atlatırken, devrilen TIR’ı Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekiplerinin müdahalesi ile kurtarma ekibi olay yerine çağrıldı ve kaldırıldı.
Kırşehir Emniyet Müdürlüğü ekipleri zaman zaman oluşan sise karşı sürücüleri uyardı ve görüş mesafesinin daralması nedeniyle sürücülerin aşırı hızdan kaçınmalarını istediler.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .