“Soğuk savaş devam ediyor”

“Soğuk savaş devam ediyor”

10.10.2017

Türkiye’de yaşanılan ekonomik krizlerle birlikte terörizmin bitirilememesinin nedenine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kenan Kerimoğlu, G7 ülkelerinin stratejilerine dikkat çekti…

EKONOMİK krizlerin yanı sıra terör olayları ve Ortadoğu’da belirsiz bir yönden devam eden iç savaşın yansıması olarak ülkemiz ekonomisinin zor bir süreçte olduğunu dile getiren Kenan Kerimoğlu, ülkemiz üzerindeki baskıya dikkat çekerek, soğuk savaşın yaşandığı günleri anımsattı.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kırşehir Elektrik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, stratejik kararların alınmasında planlamalarını 50 yılı düşünerek yapan ülkelerin Türkiye’deki oyunlarına dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar, daha geçmişini söylemiyorum. Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’nın yer aldığı G7, dünyanın ekonomi devi ülkelerinin Türkiye üzerindeki oyunları bir türlü bitmek bilmemektedir. 15 Temmuz gibi bir olay yaşadık. Bunun arkasında Amerika’nın olduğunu o zaman da söyledik, bugün de söylüyoruz. Ve kendilerinin yetkilileri de bu olayın arkasında kendilerinin olduğunu rahatlıkla ifade etmektedirler. Ülkemiz içerisindeki olağan dışı hareketleri peydahlayıp ülkemizin kalkınmasını engellemek amacıyla PKK denilen lanet başta olmak üzere ülkemiz genelinde terör örgütlerine yol veren, onlara maddi destek sağlayan, silah mühimmat veren ve ülkemizde kaos ortamının oluşmasını sağlayan, kalleş, arkadan vuran, yüz yüze geldiğimizde bize gülücükler atan, ama arkamızı döndüğümüzde bize en büyük hançeri vuran ülkelerden bir tanesi Amerika ve dünyanın imparatoru olduğunu ilan etmiş durumdadır.
“Onlar bize silah sıktılar, bizim gücümüz olmayabilir, ama gücün olmasa da elindeki bir taşı ona fırlatırsan senden büyük insan yoktur. Bu ülkeler arasındaki soğuk savaş da hala devam etmektedir. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar hala devam etmektedir. Burada uyanık olmamız gerekmektedir. Vize uyguladılar bütün vatandaşlarımıza, biz de aynı şekilde karşılık verdik. Tabi yine Dolarda ve Euro’da artış oldu. Bu da ülkemizin ekonomik olarak güçlü olmadığını göstermektedir. Vatandaş olarak ne tür fedakarlık varsa zaten yapıyoruz, yapmaya her pozisyonda hazırız. Çünkü Güneydoğu’da kendilerine oluşturacakları bir koridorla Irak’ta, Kerkük’te, Musul’da elde edilen petrolü kendilerine akıtmak isteyen ve Barzani’yi kullanarak buradaki çıkan ham petrolü İsrail’e aktararak, İsrail’de işlenip tekrar ülkemiz ve diğer ülkelere satış yapılan bir gerçektir. Bunu tarihçilerimiz ve ekonomistler rahatlıkla söylemektedirler. Bu da bir handikap.
“Görülmelidir ki bir günün değil, iki günün değil, elli yılın geleceğinin hesabını yapmaktadırlar. Amerika’da bunun başını çekmektedir. Ülkemiz bir olup kenetlenip bu tür olumsuzlukları istişarelerle bilmesi gereken her şeyi vatandaşlarımıza bu konunun gerçekten olağanüstü bir durum olduğu anlatılmalıdır. Ülkemizin yıkılmasıyla, ekonomik olarak çökmesiyle alakalı ciddi bir durum yaşıyoruz. Bu da hala daha soğuk savaşın devam ettiğinin bir göstergesidir. Bizleri sıcak günler bekliyor, gerçekten ekonomik olarak sıkıntılı günler bekliyor. Hükümetimizin acilen kararları alması gerekmektedir. Ekonominin yumuşamasıyla alakalı kararlar alması gerekmektedir. Ekonomiyi yumuşattığımız takdirde insanların zaten birbirine olan güveni devam eder.
“Eğer bugün küçük esnaf ve sanatkar olarak ayakta duruyor isek büyük firmaların bize tanımış oldukları fırsattan faydalandığımızdandır. Vatandaşımıza hizmet etmek durumundayız. Herhangi bir şekilde dara düşmüş insanlarımızın ödeme konusundaki sıkıntılarını ileri tarihlere erteleyerek bu tür geçişleri kısa ve öz bir şekilde anlatarak ve hatta çözüm bularak sağlamak durumundayız ki ekonomimiz tekrar ayağa kalksın. Amerika’nın yapmış olduğu bugünkü hata kendisine çok büyük bir felaket olarak döner diye düşünüyorum. Suriye için yapılan müzakerelerde başta İran’la olan bir anlaşma söz konusu artık ve herkes kendi para birimini kullanacak denmesi bunlar güzel şeyler. Ülkemizin bu tür atakları devam ettirmesi lazım. Rusya’yla olan irtibatımız yine aynı şekilde TL ile alışveriş yapılacağı kararı Amerika’yı ve faiz lobisini büyük şekilde etkiler ve ülkemizin üzerindeki baskılar biran önce biter diye temenni ediyoruz.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .