Soğuk havadan iyi beslenerek korunun

Soğuk havadan iyi beslenerek korunun

23.01.2015

Yeterli ve dengeli beslenmede öğün atlamamak da önemli olurken, A ve C vitamini içeren sebze ve meyvelerin bol bol tüketilmesi gerekiyor… YAŞAMIN her döneminde dengeli ve düzenli beslenme önem kazanırken, özellikle kış aylarında beslenmeye daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı korunmak amacıyla soğuk havalarda vücudun korunmasının daha önemli olduğuna dikkat […]

Yeterli ve dengeli beslenmede öğün atlamamak da önemli olurken, A ve C vitamini içeren sebze ve meyvelerin bol bol tüketilmesi gerekiyor…
YAŞAMIN her döneminde dengeli ve düzenli beslenme önem kazanırken, özellikle kış aylarında beslenmeye daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.
Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı korunmak amacıyla soğuk havalarda vücudun korunmasının daha önemli olduğuna dikkat çeken Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Yasemin Taşdemir, kış aylarında nasıl beslenilmesi gerektiğine ilişkin önerilerde bulundu.
Yeterli ve dengeli beslenmede öğün atlamamanın önemli olduğunu dile getirerek, kış aylarında bağışıklık sistemi için önemli olan A ve C vitamini içeren sebze ve meyvelerin imkanlar dahilinde bol bol tüketilmesi gerektiğini belirten Yasemin Taşdemir, şöyle konuştu:

DİYETİSYEN YASEMİN TAŞDEMİR. copy
“Beslenme, büyüme, gelişme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınması demektir. Yeterli ve dengeli beslenme şüphesiz yaşamın her döneminde, her mevsim çok önemlidir. Ancak kış aylarında biraz daha fazla önem kazanmaktadır. Kışın havaların soğumasıyla birlikte artan enfeksiyon hastalıklarından korunmak için öncelikle yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Aynı zamanda kışın havaların erken kararması, kapalı ortamlarda geçirilen sürenin artması, oturarak televizyon karşısında geçirdiğimiz sürenin artması, fizik aktivitemizin azalması dolayısıyla kilo artışı oluyor. Yine havaların soğumasıyla birlikte vücut ısımız düşüyor ve vücut bu ısıyı artırmak için ek enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu da biraz karbonhidratlı ve yağlı besinlere eğilimimizi artırıyor. Kış aylarının en büyük problemi kilo alımıdır. Yeterli ve dengeli beslenerek kış aylarının getirdiği bu tip olumsuzluklardan korunabiliriz.
“Yeterli ve dengeli beslenmede öncelikle öğün atlamayalım. Özellikle kahvaltıyı atlamayalım. Güne güçlü bir kahvaltıyla başlamak soğuk havalarda direncimizi koruduğu gibi kilo kontrolüne de yardımcı olur. Uzun süreli açlıklar metabolizma hızımızı yavaşlatır. Bu nedenle 3 ana öğün, 2-3 de ara öğün yapmak iyi olacaktır. Ana öğünlerde 4 besin grubundan yeterli ve dengeli şekilde tüketebiliriz. Ara öğünlerde de vitamin, mineral ve posa yönünden zengin meyveler ve uzun süre tokluk hissi sağlayan süt ve ürünleri tercih edilebilir.
“Kış aylarında bağışıklık sistemimiz için önemli olan A ve C vitamini içeren sebze ve meyveleri imkanlar dahilinde bol bol tüketmeliyiz. Havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz, ıspanak, turp gibi sebzeler; kivi, mandalina, portakal, greyfurt gibi meyveler A ve C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzelerdir. Yine kış aylarına özel, karakteristik nar, ayva, cennet hurması gibi meyveleri de unutmamalıyız. Ancak bunların biraz şeker oranı yüksek olduğu için diyabetik hastalar tarafından dikkatli tüketilmelidir. E vitamini de yine A ve C vitamini gibi bağışıklık sistemimiz için önemli bir vitamin. A vitaminini okside olmasını engelleyen bir vitamindir. Yeşil yapraklı sebzelerde, kurubaklagillerde, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlarda bol miktarda bulunmakta.
“Genellikle kış aylarında çocukların sevdiği sebzeler daha az, o yüzden çocuklara bunu zorlayıcı tavırla yedirmek yerine çiğ ya da haşlanmış şekilde yoğurtlu salataları yapılabilir. Börek, boğaça ya da kreplere iç harç olarak kullanılıp çocuklara farklı şekillerde sunularak, tadı alıştırılabilir. Asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu kışın C vitamini ihtiyacı açısından tercih edilebilir, ama biz her zaman meyvenin tam kendinin, posalı şekliyle tüketmeyi öneriyoruz.
“Kış aylarında vücudun korunması için, kilo kontrolü için basit karbonhidratlardan, şekerlerden biraz uzak duralım. Bunun yerine tam tahıl ürünleri, kepek ekmeği olabilir, kepekli makarna olabilir, bulgur olabilir. Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyveli tatlılar olabilir, kuru meyveler olabilir. Bu şekilde tatlı ihtiyacımızı karşılayabiliriz.
“Hareketsizlik nedeniyle posa çok önemli sindirim sistemimizin çalışmasında. Kurubaklagiller yine içerdiği yüksek posa nedeniyle haftada 2-3 kere tüketilmeli diyoruz. Aynı zamanda su tüketimi çok önemli, günde en az 8-10 bardak tüketilmelidir. Her zaman önemli, ama kış aylarında yine hareketsizlik sebebiyle su tüketimi önemli. 10-14 bardağa kadar çıkabiliriz.
“Kış aylarında özellikle ısınmak için sıcak içeceklere çay, siyah çay ve kahve tüketimini eğilimimiz artıyor. Siyah çayı sürekli tüketmektense kuşburnu, ada çayı, kekik otu, ekinezya, ıhlamur tüketilebilir. Kışın fazla görülen hastalıklara olumlu etkilerinin olduğunu bildiğimiz bu bitki çaylarına yönelebiliriz. Miktar olarak 1-2 fincan yeterlidir, çok fazla tüketmemek lazım.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .