Şoförlere yaş kriterine tepki

Şoförlere yaş kriterine tepki

07.03.2015

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin:
“Sıkıntılar yaşanır, 26 yaş geç”

KIRŞEHİR Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, servis şoförlerine yaş sınırı getirilmesini eleştirdi.

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, servis şoförlüğüne yaş sınırlaması getirilmesinin sıkıntılara neden olacağını söyledi.
Mehmet Tekin, “Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı, servis şoförlerinin yaş sınırına 26 yaş olarak açıkladı. İlk çıktığında 30 yaş denmişti, şu an 26 yaş yönetmeliğe işleniyor, yakında da yürürlüğe girer. Büyük bir ihtimalle okulların bitimi itibariyle Eylül ayında yürürlüğe koyacaklar. Çünkü sıkıntılar yaşanmasın diye, şu an çalışan mevcutlar var. 30 yaşa biraz itiraz etmiştik ve bilindiği gibi Özgecan olayı yaşandı. Bunun üzerine biraz daha gittiler, ama 30 yaş, 26 yaş bunlar çözüm değil. Askere gitse bir kişi 22 yaşında askerden gelecek. Bu çocuk ne yapacak, 4 sene bekleyecek mi? O zaman devletimiz de buna 4 yıl karşılığında ya maaş ödeyecek, ya bir iş imkanı sunacak. Bunlar da sıkıntı. İnsan hakları açısından da ters geliyor bana. Bir kişinin yaptığı tüm camiaya mal edilmemeli. Ne olacak şimdi? Bunda da sıkıntılar yaşanır. 26 yaş geç, çünkü bir yaş sınırı koyuyorsunuz. Buna yaş olarak değil de, bir sertifika olarak, bir SRC belgesi çıkartıldı. SRC belgesinin soruları çok zor. Herkes bu sınavı veremiyor. Buna benzer servis aracı işletmeciliği yetki belgesi çıkartılabilirdi. Bu sınava tabi tutulurdu. Milli Eğitim, Emniyet, Şoförler Odası ortak bir kurs düzenlenir ve sınav yapılırdı. Başarıyla geçenler yaşına bakılmaksızın bu işi yapabilirdi” ifadesini kullandı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, servis şoförleri için yaş sınırı kriteri getirildiğini bildirerek, 26 yaşın altındaki kişilerin artık hiçbir şekilde servis şoförü olarak çalışamayacağını açıkladı.
Şehirlerarası otobüs şoförleri için uygulanan 26 yaş şartı, servis şoförleri için de getirildi. Düzenlemenin 1 Eylül 2015 itibariyle uygulamaya konulacağı belirtilirken, daha önce aranan 3 yıl süreyle E sınıfı sürücü belgesine sahip olma şartı da 5 yıla çıkartıldı. B sınıfı sürücü belgesine sahip olma şartı ise 5 yıldan 7 yıla çıkarıldı.YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

fukan aksoy

26 yaş sınırı gelcekse devlet bize maaş versin benim geçimim serviscilik bana bu işimi bıraktırmayı zorluyor devlet böyle bi mantık yok garibanları ezmeyin artık yeter bırakın ekmegimizden etmeyin bir kendini bilmezin hatasını hepimize yüklemeyin bi çözüm istiyoruz baskanlarımızdan

07.04.2015, 19:29

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .