Siz hangi ülke evladısınız?

Siz hangi ülke evladısınız?

04.05.2017

Referandum bitti ve YSK’da kesin sonuçları açıkladı. Ülkemize hayırlı uğurlu olur inşallah. Daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu referandumun öncesi ve sonrasında onlarca sözler söylendi. Bölge ayırımı asla yapmıyorum ama sözde Anadolu ve Doğunun insanını aşağılayıcı, küçük düşürücü sözler söylemekten kaçınılmadı. Neymiş “taşra da yaşayan, köyde yaşayan insanlar evet vermiş”, sözde “kültür seviyesi düşük olanlar, […]

Referandum bitti ve YSK’da kesin sonuçları açıkladı. Ülkemize hayırlı uğurlu olur inşallah. Daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu referandumun öncesi ve sonrasında onlarca sözler söylendi.
Bölge ayırımı asla yapmıyorum ama sözde Anadolu ve Doğunun insanını aşağılayıcı, küçük düşürücü sözler söylemekten kaçınılmadı.
Neymiş “taşra da yaşayan, köyde yaşayan insanlar evet vermiş”, sözde “kültür seviyesi düşük olanlar, az okuyanla evet vermiş, geri kalanlar hayır vermiş”…
Biz referandumda acaba bunu da mı oyladık bizim haberimiz yok!
Yani “Evet-Hayır” haricinde “taşralı-şehirli”,”köylü-kentli” oylaması da mı yaptık ki böyle bir sonuç çıkardılar ortaya?
Her zaman söylerim “iyi insan her yerde iyidir, köyde de kentte de, küçük şehirde de metropol de aynıdır” insanı iyi veya kötü yapan davranış ve düşünceleridir. Kötü insanda aynı şekilde öyledir. Kaldı ki bunun kararını hiç kimse veremez.
Yıllardır birilerinin Kırşehirimizde de olduğu gibi ülkemizde de “Köylü-şehirli” ayırımı yaptığı gibi bugün de birileri ülkemizde de “kentli-taşralı” ayırımı yapmaya başladılar. Ne yani taşra da yaşayanlar kötü de kentte yaşayanlar iyi insanlar mı? Yüzleriniz gibi yüreklerinizde çirkin sizin…
KİM NE DEMİŞTİ?
Daha önce cezaevlerinde kalan PKK’lı teröristleri ziyaret ettiği için tepki toplayan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal sosyal medya hesabı üzerinden, “Bir ülkeye diktatörlüğü diktatörler değil, ona boyun eğenler getirir” tweetini paylaşarak referandumda tercihini “evet’ ten yana kullanan seçmenlerin diktatörlüğü getirdiğini iddia etti ve “AKP, taşralılardan ve eğitimsizlerden oy almış” diyerek ülkenin yarısından fazlasını cahil ve okumamış ilân etti.
Sözde sanatçı Berna Laçin, yüzde 48.6’lık “hayır” oyu verenler için “Ülkenin yarısı başı boş koyun sürüsü değildir; kime oy vereceğine herkes kendi karar verir” diyerek “evet” oyu kullanan seçmenleri koyun ilân etti.
Müjde Ar Twitter hesabı üzerinden seçmene hakaretler ederek, “Ucuz olsun diye pazara akşam gidip çürük sebzeleri alanlar, saltanat hayatı yaşayanlara oy vermiş…” mesajını yayınladı. Tabi siz hiç fakirlik yaşamadığınız için bu tür şeyleri bilmezsiniz, hatta hiç pazarın yolunu bile bilmezsiniz…
Yılmaz Özdil “Her KOYUN kendi bacağından asılır!” diyerek “evet” veren seçmeni koyun yaptı.
Yine sözde gazetecilerden Ayşe Hür ise “evet” tercihinde bulunan vatandaşların “taşralı ve cahil” oldukları iddiasında bulunarak, “AKP gençlerden, kadınlardan, kentlilerden ve eğitimlilerden oy alamamış. Yani yaşlılardan, erkeklerden, taşralılardan ve eğitimsizlerden almış” tweetini paylaşarak “evet” oyu veren seçmenlere ağır hakaretlerde bulundu.
Seçim öncesinde Halk TV’de ağır küfürler ve hakaretler yönelten tiyatrocu Müjdat Gezen, Sözcü gazetesine seçim sonuçlarını değerlendirdiği söyleşisinde üslubunu değiştirmedi. “Avantayı alacaksın mercimeğe, 300 liraya, çeyrek altına oyları vereceksin, ondan sonra da senin hiç günahın olmayacak’ böyle bir şey yok. Artık onlar da vebal altındadır” diyerek “evet” oyu verenlerin oylarını çeyrek altına sattığını ima etti.
Bunlar sadece bizim aydın sandığımız, yıllardır bizlerin destekleri ile buralara gelip meşhur olan, bizim izlediğimiz ve gazetelerini alıp okuduğumuz sözde aydın kişileri. Yıllardır küçümseyip aşağıladıkları, dalga geçip alay ettikleri insanlar bu kişileri iyi tanısınlar. Daha bunlar gibi yüzlercesi var.
Uzatmadan son olarak Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun Cumhurbaşkanına yönelik olarak “O arkandaki inek gibi oy çoğunluğu anlasa da anlamasa da… nasıl ki hain açılımlarını baştan gördük… Nasıl ki bu günleri önceden söyledik… Bunu da görüyoruz… Bu sensin… Defol git. Sebep ne sadece Sayın Erdoğan’a evet demiş bu seçmen”… diyecek kadar bir devletin Cumhurbaşkanına “defol git” diyebilecek ve kalkıp yine bu adam için “diktatör” benzetmesi yapacaksın…
Bu güzel ülkenin güzel insanları bundan evvel neye oy kullandı ise bundan sonra da kendi tercihleri doğrultusunda oyunu hür ve özgürce kullanacak. Siz istediğiniz kadar koyun deyin, aşağılayın, ötekileştirip ayrıştırın. Bu aşağıladığınız halk artık sizin istediğiniz gibi asla olmayacak bunu böyle bilin.
Bu ülkede “hayır” diyen de “evet” diyen de bu ülkenin öz evladıdır. Asıl siz hangi ülkenin evladısınız?YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Kırıkkaleli Hoca

Meşrutiyetle birlikte başladı bu fitne. partiler kuruldu ve milleti şucu bucu diye ayırdılar. sağcı , solcu diye başladı şimdi de evetçi hayırcı ! Üzülüyorum. ben okuduğum kitaplardan şunu öğrendim. her zaman işi ehline vereceksin. verilmezse kıyameti bekleyin o zaman. Türkiye’de kitap okuma oranı % 4.6 ; gazete okuma oranı % 4 ( bunun da çoğu spor ve magazin yazıları takip edenler ) ; üniversite mezunu oranı % 11 ; Türkiye’de hala okuma-yazma bilmeyenler 2.66 milyon kişi… bu verileri TÜİK’ten aldım. demem o ki benim geleceğimi yıllardır bu sistem belirliyor. eleştiride bulunduğun konuda kısmen de olsa haklı değiller mi dayı ? evet oyu daha çok kırsal yerlerde çıktı. şehir merkezlerinde hayır oranı çoktu. bu tesadüf mü yani ? tartışmaya girmeyeceğim. benim fikrim ülkeyi halkın kararı değil, MAİDE-44 belirlemeli…

15.05.2017, 6:46

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .