Siz de bir tıkla destek olun

Siz de bir tıkla destek olun

02.10.2017

GÖRME engelliler için başlatılan bir projeye sadece bir tık ile destek olunabiliyor. Altı Nokta Körler Derneği, “Renkler Herkes İçindir” sloganıyla başlatılan ve geliştirilen proje ile görme engellilerin renkleri bilmelerinin sağlandığını ve bunun için sosyal medya aracılığıyla destek verilmesi gerektiğini bildirdi. Kırşehirliler, görme engelliler için başlatılan projeye www.renklerherkescndr.com adresi aracılığıyla destek olabilecek. “Bir an için gözlerinizi […]

GÖRME engelliler için başlatılan bir projeye sadece bir tık ile destek olunabiliyor.
Altı Nokta Körler Derneği, “Renkler Herkes İçindir” sloganıyla başlatılan ve geliştirilen proje ile görme engellilerin renkleri bilmelerinin sağlandığını ve bunun için sosyal medya aracılığıyla destek verilmesi gerektiğini bildirdi.
Kırşehirliler, görme engelliler için başlatılan projeye www.renklerherkescndr.com adresi aracılığıyla destek olabilecek.

“Bir an için gözlerinizi kapatın ve bir süre öylece kalın. Sonra da bunun sürekli olabileceğini düşünün. Onlarla empati yapmanın yolu bu çünkü. Onlar, aramızda yaşayan ama varlıklarını çok da fark etmediğimiz görmeyen insanlar, yani körler” denilerek, vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulunan Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şube Başkanı Murat Demirok’un ifadesine göre bugün Türkiye’de tam 700 bin görme engelli yaşıyor, ancak bunların sadece 70 bini topluma karışabilecek düzeyde eğitim alma şansına sahip bulunuyor.

Murat Demirok, devlettin beklentilerinin yanı sıra her vatandaşın destekte bulunabileceğini dile getirdi.
Murat Demirok’un talebi il geliştirilen yazılım projesi ile görme engelliler renkleri öğrenebilecek. Görme engellilerin cep telefonlarına yüklenen yazılım renkleri söylüyor.
Telefon nesnenin üzerine tutulduğunda yazılımın sağladığı ses ile nesnenin rengi belirtiliyor ve sonsuz karanlık içinde olan görme engelliler için muhteşem olarak nitelendirilen bu yazılımdan yararlanabilmelerini sağlamakta da her vatandaşa görev düşüyor.

Genç yazılımcıların çalışmış olduğu Kompüter firması projeyi üstlenerek gerçekleştirirken, Jotun Boya da projeye sponsor desteği veriyor.
Söz konusu yazılımın telefonlara yüklenmesinin çok masraflı olduğu için sosyal medyada görülebilecek ve “Renkler Herkes İçindir” isimli bir film her tıklandığında bir görmeyeni yazılıma kavuşturuyor.

Murat Demirok, bir dakika ayırarak izlenebilecek film ile karanlıklar içinde kalan görme engellilerin hayatlarının renklendirilebilir hale geleceğini belirterek, görme engellilerin interneti kullanabilmesini sağlayabilecek en uygun ve ucuz yolunun bu olduğunu dile getirerek, sosyal sorumluluk projesi olan bu yazılımın tüm görme engellilerde olabilmesi için www.renklerherkescndr.com adresine davet etti.
(HABER. GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .