Siyasette kazan kaynamaya başladı

Siyasette kazan kaynamaya başladı

25.10.2018

Şunun şurasında yerel seçimlere beş ay var. Bazı partilerde Belediye Başkan adayları tek tek ortaya çıkmaya başlarken, gözler iktidar partisi Ak Parti ile CHP’nin adaylarının kim olacağına çevrildi. 24 Haziran seçimlerinde AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, 31 Mart 2019 yılında yapılacak mahalli idareler seçimlerine de birlikte gitmek için çalışmalar devam ederken, bir takım […]

Şunun şurasında yerel seçimlere beş ay var. Bazı partilerde Belediye Başkan adayları tek tek ortaya çıkmaya başlarken, gözler iktidar partisi Ak Parti ile CHP’nin adaylarının kim olacağına çevrildi.
24 Haziran seçimlerinde AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, 31 Mart 2019 yılında yapılacak mahalli idareler seçimlerine de birlikte gitmek için çalışmalar devam ederken, bir takım görüş ayrılıklarıyla birlikte suya düştü.
Amerikalı rahip Bronson’un tahliye edilmesinin ardından MHP ile AK Parti arasında başlayan görüş ayrılıklarına Af ve Andımız çatlaklıkları eklenince MHP lideri Devlet Bahçeli, son grup toplantısında noktayı koydu ve yerel seçimlerde AK Parti ile ittifakın sona erdiğini ve bu seçimlerde bütün illerde parti ve adaylarıyla katılacaklarını açıkladı.
Şimdi Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde devam etmeyeceğinin ortaya çıkmasının ardından Kırşehir’deki tüm partiler Belediye Başkan adaylarını belirlemek için kolları sıvamaya başladılar bile…
Kırşehir’de Belediye Başkanlığına iddialı hazırlanan AK Parti’de henüz bir aday çıkmazken, mevcut Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin yatırımlarını ve projelerini tamamlamak için üçüncü kez adaylığı istediğini biliyoruz. Bunun için de bugünlerde yoğun bir tempo ile seçmenlerle buluştuğunu gözlemliyoruz.
Yine AK Parti’de Belediye Başkanlığı’na aday olmak için yola çıkan, üç dönem Kırşehir Milletvekilliği yapan Mikâil Arslan’ın da yoğun bir çalışma içinde olduğunu öğreniyoruz.
Milletvekili olarak Kırşehir ve ilçelerindeki bir çok hizmet ve yatırımın altında imzası bulunan Mikâil Arslan’ın dışında şu an da başka bir adayın olmadığı AK Parti’de aday adaylığı sürecinin başlaması ile birlikte 20’den fazla ismin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.
Yine Kırşehir’de Belediye Başkanlığını kazanmak için yoğun bir çalışma içine giren CHP’ye gelince birkaç aday adayının ismi ortada dolaşıyor.
Geçtiğimiz Cumartesi günü CHP Genel Merkezi’nden bir genel başkan yardımcısı ile milletvekili Kırşehir’e gelerek hem örgütle, hem sivil toplum kuruluşlarıyla, hem de kanaat önderleriyle biraraya geldi. “Kırşehir’de seçimi kimle kazanırız?” sorularına cevap aradı.
Bizlere ulaşan bilgilerde Kırşehir’de Belediye Başkanlığı için en güçlü isim olarak mevcut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selâhattin Ekicioğlu’nun isminin öne çıktığı siyasi kulislerde sıkça dillendiriliyor.
Selahattin Ekicioğlu’nun ise adaylık konusunda herhangi bir karar vermediği öğrenilirken, Kırşehir’de her partilinin ortak görüşü eğer Ekicioğlu aday olursa, AK Parti’yi zorlayacağı ve uzun yıllar sonra Kırşehir’de Dr. Metin İlhan’la milletvekili çıkaran CHP’nin Dr. Cahit Gürses’ten sonra, yani çeyrek asır sonra Kırşehir Belediye Başkanlığını kazanabileceği yönünde…
CHP’nin tüm Türkiye’de yerel seçimlere kazanabilecek adaylarla çıkacağı, tabi kazanabilmek için de siyasi görüş ve düşüncesine, hatta CHP’li olup olmamasına da bakılmadan Belediye Başkan adaylarını belirleyeceği biliniyor.
Bu nedenle CHP’nin Kırşehir’de ince eleyip, sık dokuyacağı ve kazanabilecek bir adayla seçime gireceği ortada.
Selahattin Ekicioğlu isminin güvenilir, dürüst ve çalışkan olması CHP’nin bu isimle yola çıkması halinde Ekicioğlu’nun her görüşten insanın oyunu alabilecek olması da AK Parti’yi epey sıkıntıya sokacağı konuşuluyor.
Ancak bu konuda Selahattin Ekicioğlu’nun adaylık konusunda vereceği karar da son derece önemli. Aday olacak mı, olmayacak mı? Parti mi aday gösterecek, yoksa kendisi mi? İşte bu soruların yanıtı önümüzdeki günlerde netleşecek?
Peki MHP’de durum ne?
Kırşehir’de şu anda iki-üç isim resmen Belediye Başkanlığına aday adayı olduklarını, billboardlarla duyurdular. Bu isimleri Kırşehirliler pek tanımıyor.
MHP’de seçim startının verilmesiyle aday adayları sayısının artması da doğal olarak beklenecek.
1994 yılında Metin Çobanoğlu ile ilk kez Kırşehir Belediye Başkanlığını kazanan ve iki dönem belediyeyi elinde bulunduran MHP’nin 31 Mart 2019 seçimlerinde başarılı olması zor gözüküyor. Çünkü bu partiye yıllarını veren ülkücülerin önemli kısmı İYİ Parti’ye katıldı.
MHP’yle yollarını ayıranların kurduğu Meral Akşener’in partisi İYİ Parti’nin Kırşehir’deki durumu da bugün belirsizliğini koruyor.
Geçtiğimiz ay Kırşehir’e gelen Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, 24 Haziran seçimlerine apar-topar girdiklerini, aday belirlemede bazı yanlışlar yaptıklarını kabul ederken, basının uyguladığı ambargo ile partilerinin kendisini anlatamadığını, bütün bunlara rağmen yüzde 10 oy alarak Meclis’e girdiklerini ifade ederken, yerel seçimlerde özellikle adaylarını belirlerken, çok ciddi çalışmalar yapıp, doğru ve kazanabilecek adaylarla gireceklerini açıklamıştı.
İşte İYİ Parti kurmaylarının bugün tüm Türkiye’ye yayıldığı ve adaylarını belirlemek için yoğun çaba harcadıklarını basından öğreniyoruz. Tabi CHP’yle, Saadet Partisi’yle pek çok ilde ortak adaylarla da seçime katılabilecekleri dillendirilen İYİ Parti’nin Kırşehir’deki adayının da kim olacağı merak konusu.
24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti’nin ikinci sırasında aday gösterilen Asaf Kayaoğlu isminin belediye başkanlığı adaylığı için sıkça dillendiriliyor.
Ancak Kırşehir’de Belediye Başkanlığı için isimleri geçenlerin bir kısmının, belediyenin borçlu olması nedeniyle aday olup olmamakta kararsız kaldıklarını söylemeleri de sıkça kulağımıza gelmeye başladı.
Bu isimler, “Kırşehir Belediyesi Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında bulunuyor. Hem borç ödeyip, hem nasıl hizmet edeceğiz?” diyorlar.
Evet, yerel seçimlere yaklaşık 5 ay, yani 150 gün var. Önümüzdeki aydan itibaren siyasi partilerin belediye başkanları tek tek netleştirerek, seçimleri kazanmak için her şeyi yapacağı ortada.
Bakalım Kırşehir’de yerel seçimlerde partilerin adayları kimler olacak, kimler kazanıp, kimler kaybedecek. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

***

Biraz da gülelim!

Kestirme yoldan

Poker partisi iyice kızışmıştı. Ortada da yüklü para vardı. Bütün parasını oyuna koyan adam yine kaybedince, birden fenalaştı.
Ve ötekilerin “Ne oluyor?” demesine kalmadan, kalpten ölüverdi.
Adamın karısına haberi kim verecekti?
İçlerinden birini görevlendirdiler:
“Sen güzel konuşursun. Git, karısına kestirme yoldan anlat olayı.”
O da gidip ölen adamın karısını buldu:
Kocanız poker oynarken… Kadın hemen sözünü kesti:
Önündeki bütün parayı ortaya koydu değil mi?
“Evet efendim.”
“Sonra da hepsini kaybetti.”
“ Kaybetti, efendim.”
“Allah onun canını alsın.”
“Aldı efendim…”

***

Günün sözü

“Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.” Mustafa Kemal AtatürkYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .