Siyasette hareketlilik artıyor

Siyasette hareketlilik artıyor

19.09.2019

Siyasi parti liderleri zaman zaman televizyon ekranlarına çıkarak yaptıkları açıklamalarında erken seçim yok, seçim zamanında yapılacak gibi sözleri sıkça sarf eder oldular. Ancak piyasalardaki ekonomik dengelerin istenilen düzeyin çok altında kalması nedeniyle insanlarda bir erken genel seçim beklentisi şimdiden oluştu. Hem kötü giden ekonomik nedenler, hem de yeni kurulması çalışmalarının hızlandığı üç ayrı partinin özellikle […]

Siyasi parti liderleri zaman zaman televizyon ekranlarına çıkarak yaptıkları açıklamalarında erken seçim yok, seçim zamanında yapılacak gibi sözleri sıkça sarf eder oldular. Ancak piyasalardaki ekonomik dengelerin istenilen düzeyin çok altında kalması nedeniyle insanlarda bir erken genel seçim beklentisi şimdiden oluştu.
Hem kötü giden ekonomik nedenler, hem de yeni kurulması çalışmalarının hızlandığı üç ayrı partinin özellikle AKP içinden bölünme beklentisi veren Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun çıkışları ile Rıfat Serdaroğlu’nun çoban ateşi hareketi erken seçim beklentisini iyice artırdı.
Seçimlerin zamanından önceye alınması genellikle ekonominin ve siyasetin tıkandığı ve artık yönetilemez duruma geldiği dönemlerde gündeme getirilir. Bu gün itibarıyla ortada bir seçilmiş hükümetin olmaması, yetkinin tek elde toplanması siyaseti tıkamış vaziyette, Ekonominin de pekiyi olduğu söylenemez, öyleyse hem siyaset hem de ekonomi yönetilemez hale gelmiş durumdadır. O halde tek çözüm yolu kalmıştır ki, yetkinin asıl sahibi olan halka gitmektir. Düğümü çözecek olan halktır.
Geçmiş yıllarda bunun örnekleri de sıkça görülmüş yaşanmıştır. Zira ekonomik olarak sıkıntıda olan ve cebine dokunan vatandaşların seçimlerde iktidar partisine sandıklarda oy vermedikleri bilinmektedir. AKP ve MHP seçimin zamanında yapılacağını dillendirmektedirler. Muhalefette bulunan CHP ise ülkenin başka sorunları var seçim olmasın düşüncesinde ama iş öyle sanıldığı gibi değil. Sokaklarda insanların düşünceleri, ülkede ekonominin kötü olması ve siyasetin yönetilememesi nedeniyle erken bir seçimin beklentisi her geçen gün artmaktadır. Toplumun her kesiminden insanlar siyasi istikrarın sağlanmasını, ekonomik hayatın düzelmesini, her insana iş ve aş güvencesinin verilmesini beklemektedirler.
İyi partinin siyaset sahnesinde yerini alması ve CHP ile de ittifak yapması siyasi dengeleri temelinden değiştirmiş görünüyor. AKP her ne kadar MHP ile ittifak halinde görünse de MHP tabanı aynı görüntüyü vermiyor. Kuruluş çalışmalarının devam ettiği üç ayrı partinin de çoğunlukla AKP tabanından oy alacağı düşünüldüğünde AKP ve MHP’nin oyları son kamuoyu araştırmalarına göre yüzde ellinin çok altında görünüyor ki bu da iktidar için kayıp sayılır. 23 Haziran İstanbul seçimleri bunun en belirgin örneğidir.
Yeni kurulacak olan partilerin gidişatı, ülke siyasetinin ve ekonominin gidişatı düşünüldüğünde bir erken genel seçimin kaçınılmaz göründüğü muhakkaktır. Siyasi partiler her an seçim olacakmış gibi hazırlıklı olmalı ve ona göre de çalışmalıdır. Yani ufukta bir erken seçim görülmektedir. Ekonomiye, işsizliğe, teröre, sağlık ve eğitime, tarımı kalıcı çözümlerin bulunamaması halinde, yetkinin asıl sahibi olan millet de 23 Haziran seçimlerinin sonuçlarını Türkiye geneline yansıtacağı aşikâr.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .