SİYASETİN DİLİ YOK…

SİYASETİN DİLİ YOK…

17.05.2018

24 Haziran seçimlerine şunun şurasında 5 hafta kaldı ve partiler aday çalışmalarına hız verdi. Başkan adayları belli oldu, ama Milletvekilleri adayları henüz kesinlik kazanmadı. 21 Mayıs listeyi YSK’ya verme için son gün elbette ki isimler o tarihten evvel netleşecek ama kimse bu isimleri açıklayamayacak. Kırşehir’de bir sürü laf dedikodu dillerde dolaşıp duruyor. Bilindiği gibi Kırşehir […]

24 Haziran seçimlerine şunun şurasında 5 hafta kaldı ve partiler aday çalışmalarına hız verdi.
Başkan adayları belli oldu, ama Milletvekilleri adayları henüz kesinlik kazanmadı.
21 Mayıs listeyi YSK’ya verme için son gün elbette ki isimler o tarihten evvel netleşecek ama kimse bu isimleri açıklayamayacak.
Kırşehir’de bir sürü laf dedikodu dillerde dolaşıp duruyor.
Bilindiği gibi Kırşehir meclise iki vekil gönderecek. Bu vekiller hangi parti ya da partilerden olacak bunu seçmen belirleyecek.
Bildiğimiz bir şey var ise oda şu; AK Parti adayları netleşmemesine rağmen bir vekil kesin. Peki ikinci vekil hangi partiden olacak?
Bir vekil kesin derken bunu neye göre diyoruz? Bu seçimde oy kullanacak 162 bin seçmen var ve bunun yaklaşık 140 bini oy kullanacak. En son seçimde AK Parti 68 bin, MHP 32 bin, CHP 24 bin, HDP 6 bin, BBP 1.000, Saadet 700 oy almış.
Şimdi hesaplamayı birlikte yapalım. Farz edelim ki AK Parti yıprandı oy kaybetti aday kötü, metal yorgunluk, vs.vs diyelim ha keza MHP de öyle en azından Kırşehir’de öyle gözüküyor. Cumhur ittifakının oyu en son seçimde 100 bin idi. Yüzde 30 düştüğünü farz edelim (bu rakam bence abartı) 70 bin oy aldı en yakın adayın aldığı oy sayısı 24 bin o da CHP. Bu da demek oluyor ki bir başka partinin Kırşehir’de vekil çıkartabilmesi için en az 35 bin oy alması gerekiyor.
Taşra da partiden çok adaya bakılıyor bu yüzden isimler yine ön plana çıkacak gibi duruyor.
CHP’de Yılmaz Zengin aday olursa alabilir mi bu oyu? Alabilir kanaatindeyim. Başka bir aday olursa kazanabilir mi bence imkânsız gibi.
Peki, İyi Parti’de neler olur?
İyi Parti yaklaşık 6 aylık bir parti ilk zamanlardaki havasından biraz uzak gibi olsa da yine de belli oranda oy alacağı ve seçimlere etki edeceği kesin.
Bir çok aday adayı var bu partide ancak içlerinden bir tanesinin ismi öne çıkıyor o da Asaf Kayaoğlu…
İyi Parti Kırşehir’de vekil kazanmak istiyorsa bu isim Asaf Kayaoğlu olmalı.
Neden Kayaoğlu için bunları söylüyorum. Gerek ülkücü kimliği, gerek demokrat yapısı, gerekse de soysal anlamda memlekette tanınan sağ ve sol kesim tarafından beğenilip bilinen her kesimin gönlünü kazanmış bir şahsiyet.
Kişilik ve karakterinden taviz vermemiş, dik duruşunu bozmamış, Milli, Muhafazakar ve manevi çizgisinden ayrılmamış bir aday adayı.
Aday olması durumunda oy kitlesi sadece İyi partililerden oluşmayacağı kesin.
Genel Merkez Kayaoğlu’nu aday yapar mı onu biz bilemeyiz. Yapmaz ise İyi Parti’nin alacağı oy 10 -15 bin aralığında olacağını tahmin ediyorum.
Aksi durumda Cumhur ittifakı çok rahat bir şekilde 2 vekili yine çıkartacaktır.
Bu tamamen benim kişisel fikrim farklı tüm düşüncelere saygım sonsuz.
Adaylar kim olursa olsun memleket için hizmet edecek olanların aday olmasını canı gönülden istiyorum. Sonuçta bu adayların tamamı bu memleketin evlatları.
Adaylar önce ilimiz sonra memleketimiz için hayır olur inşallah…
Sevgi ile kalın…YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .