Siyasetçi dediğin

Siyasetçi dediğin

09.03.2017

Siyasetçi dediğin çağdaş, uygar, medeni olmayı gerektirir. Aklıyla, diliyle, yorumuyla, tezleriyle muazzam bir ilericiliği, kültürcülüğü, bilimciliği, eğitimciliği, aydıncılığı ve hatta daha da önemlisi barışçıl davranmayı gerektirir. Türkiye siyaset tarihinde gelip geçen siyasetçileri hepimiz az çok biliyoruz. Kırşehir’den seçip Meclis’e gönderdiğimiz siyasetçileri de üç aşağı beş yukarı biliyoruz. Seçtiklerimizden Kırşehir’e hizmet eden, milletvekilliği sona erdikten sonra […]

Siyasetçi dediğin çağdaş, uygar, medeni olmayı gerektirir. Aklıyla, diliyle, yorumuyla, tezleriyle muazzam bir ilericiliği, kültürcülüğü, bilimciliği, eğitimciliği, aydıncılığı ve hatta daha da önemlisi barışçıl davranmayı gerektirir.
Türkiye siyaset tarihinde gelip geçen siyasetçileri hepimiz az çok biliyoruz.
Kırşehir’den seçip Meclis’e gönderdiğimiz siyasetçileri de üç aşağı beş yukarı biliyoruz. Seçtiklerimizden Kırşehir’e hizmet eden, milletvekilliği sona erdikten sonra yeniden memleketimize dönen, bizlerin iyi gününde, kötü gününde olan kaç siyasetçimiz var ki!..
Türkiye siyaseti pay pay değişik reaksiyonlarda siyasetçiler taşımış, her birinin kendine özgü siyasal bir dil kullanmıştır. Kimi kez yumuşak; halkı huzurlu kılan, kimi kez sert ve seviyesiz; halkı geren tip tip siyaset diline tanık olduk. Bu durum siyaset dilinin ne oranda çağdaşlaştığı, ne oranda çirkinleştiği anlamına gelmektedir.
Toplumların kültürel ve sosyal anlamda yoksunluk yaşadığı, halkın imkansızlıklar içine sürüklendiği bir zamanda, siyasetin yönetim idarelerinin bu açlığı bir sömürü ve baskı aracı olarak kullanarak, dil ve davranışlarını kuvvetle çirkinleştirdiği, barbar bir siyasal dil kullandıkları açıkça ortadır. Barbarlığın getirdiği travmalar ise, cinayetler, ayrışmalar, çatışmalar, terör ile doğurganlık yaratmaktadır. Ekonomideki son dönemin sadaka ve fırsat politikalarını ise ayrıcı not düşmek istiyorum.
Türkiye siyasal anlamda geriye düşüyor..
Son dönemin siyasal temsilcilerine baktığımızda neredeyse yüzde 80’i bugüne dek Türkiye’nin mücadele tarihinde yer almamış, ülkenin kaygılarını hiçbir zaman taşımamış, toplumun rantçı kesimlerinden temin edilmiş, eğitim seviyeleri düşük, kültürde, sanatta hiçbir şekilde uğraş vermemiş, karanlık insan yığınlarıyla karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz. Eşgal siyaseti, paran kadar siyaseti, adamın kadar siyaseti, bendensin siyasetinin getirdiği bu kirli yığın bugün bizlere televizyonlarda saygıdan, ne dediğini bilmediğinden, toplumu kutuplaştıran dil ve akla sahip karanlık şahsiyetlere tanık oluyoruz.
Bu karanlık siyaset şahsiyetleri ile..
Ekonomide, eğitimde, sağlıkta, tüm toplumsal dinamiklerde üretmek, mücadele etmek yerine; halk olarak bu şahsiyetlerin ego taklalarını izliyoruz. Bu şahsiyetlerin bulundukları siyasal kurumları saymakla bitmeyen rant sömürüsü ile devran sürdüklerine tanık oluyoruz; siniyoruz, susuyoruz, korkuyoruz, yetmedi başımıza taç ediyoruz.
Bu ülkeye hiçbir faydanız olmadı.
Yıllardır ülkeyi karanlığa iten bu böcek sürülerinin ülkeye hiç faydaları olmadı. Üretmek yerine giderek tükettiler, fabrikalar kurmak yerine sattılar, bu ülkenin genç delikanlılarını kurtarmak yerine boğdular, astılar, öldürdüler. Bu ülkeyi sevmek yerine sevgisizleştirdiler, en basiti Mustafa Kemal’e saygı duymak yerine hakaretlerle kendilerine saygı duyurmak istediler. Barışı yaymak yerine savaşı makul kıldılar. Dış güçlere gide gele gide gele bir çuval inciri berbat ettiler.
Zaman zaman yolda karşılaştığım bu siyaset böcekleri saygı duyulmak isterler, ağam paşam diye önlerin eğilmek, ellerinden öpülmek, yalakalanmak isterler. Bunları yapan salyalılarda yok değil, hem de çok fazla. Yalakları da, paşaları da hiç kusura bakmasınlar bu memleketin içine ettiler.
Referanduma gelince..
Ülke halkı huzur, Kırşehir insanı huzur ve mutluluk istiyor, istikrar istiyor, bereket istiyor, iş istiyor, aş istiyor. Borçsuz, ipoteksiz bir düzen istiyor. Ülkesinde barış, ülkesine sadakat, Mustafa Kemal’e ve atalarına saygı istiyor. Halk artık, avutulmak, aldatılmak, kandırılmak istemiyor. Düzenimiz düzendir, sistemiz cumhuriyet, meclisimiz var diyor, barış içinde kavgasız, gürültüsüz yönetilmek istiyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .