Sıradışı Başarı: Ümmiye Koçak

Sıradışı Başarı: Ümmiye Koçak

21.09.2017

Başarı hikayesini düzenlenen panelde Kırşehirlilere anlatan Ümmiye Koçak: “Hayallerinin peşinden giden bir gün başarılı olur”

Kırşehir’de 30. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen “Sıradışı Başarı Hikayeleri Paneli”ne Mersin Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu kurucusu Ümmiye Koçak katıldı.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, kadın girişimciler ile birlikte Anadolu Kadınlar Birliği Bacıyan-ı Rum felsefesinin daha iyi anlaşılabilmesi noktasında günümüzde o zor şartlar altında yaptığı takdire şayan işlerle kendinden söz ettiren Anadolu kadınına rol model olan Ümmiye Koçak’ı Kırşehirlilerle buluşturdu.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde başarı hikayesini ve çalışmalarını anlatan Koçak, hayallerinin peşinden giden herkesin bir gün başarılı olacağını söyledi.
New York Avrasya Film Festivali’nde sinemada “En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü aldığını aktaran Koçak, “Yün Bebek” filmini yazdıktan sonra, filmi en iyi kendisinin yöneteceğini tavsiye etmeleri üzerine yönetmenliğini de yaptığını anlattı.
Okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula ailesi tarafından gönderilmediğini ifade eden Koçak, şunları kaydetti:
“İlkokulu bitirdikten sonra okuduğum kitaplarla kendimi geliştirdim. İlk okuduğum kitap da Maksim Gorki’nin ‘Ana’ adlı kitabıdır. Evlendikten sonra Mersin’in Arslanköyü’ne taşındım. Köy kadınlarının neler yaşadıklarını, ne zorluklar çektiklerini tüm dünyaya göstermek için Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğunu kurdum. Topluluğumuz oyunlar sahneledi. Kendi yazdığım ‘Hasret Çiçekleri’ adlı oyunum ise Adana Tiyatro Festivali’nde sahne aldı. ‘Yün Bebek’ sinema filmini yazdım, en iyi benim yöneteceğimi söylediler, yönetmenliğini de ben yaptım. Filmimiz Amerika’da Avrasya Film Festivali’nde ‘En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü aldı. Kazandık, mutlu olduk. Hayallerinin peşinden giden herkes başaracaktır. Hayal etmek başarmak sayılır. Herkes hayal ederek başarabilir.”
Programda konuşan Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu ise Anadolu kadınının, azim ve kararlılıkla, tüm zorluklara rağmen ne denli başarı azmi olduğunu kendilerine en iyi gösteren örneklerden birisinin Ümmiye Koçak olduğunu belirtti.
Ekicioğlu, “Kendi köyünde tiyatro topluluğu kuran, yazan, yöneten, oyunlar sahneleyen, uluslararası ödüller alan böyle değerlerin daha da artmasını ümit ediyoruz” ifadesini kullandı.
ÜMMİYE KOÇAK KİMDİR?
New York Avrasya Film Festivali’nde ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü alan ‘Yün Bebek’ filminin yazarı, yönetmeni ve Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu Ümmiye Koçak, 1957 yılında Adana’da Çelemli köyünde doğdu.
Ümmiye Koçak, okumayı çok istemesine rağmen 10 kardeş oldukları için ilkokuldan sonra okula gönderilmedi. Ümmiye Koçak, ilkokulu bitirdikten sonra okuduğu kitaplarla kendisini geliştirdi. İlk okuduğu kitap Maksim Gorki’nin “Ana” adlı kitabı oldu.
Evlendikten sonra Mersin Arslanköy’e taşınan Koçak, köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için, 2001 yılında Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu kurdu.
Topluluğun sahneye ilk koyduğu oyun Remzi Özçelik’in “Taş Bademleri” adlı oyunu oldu. Grup, daha sonra kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derleyerek “Kadının Feryadı” adlı oyunu sahneye taşıdı. Ümmiye Koçak kendisinin yazdığı, “Hasret Çiçekleri” adlı oyunuyla 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahne aldı.
Koçak, daha sonra tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan “Yün Bebek” uzun metraj sinema filmini yazdı ve yönetti. 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası yapılan filmi Ümmiye Koçak’a New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazandırdı.
1979 yıllında Mersin Arslanköy’e gelin giden evli ve 3 çocuk annesi olan Ümmiye Koçak bugüne kadar 15 tiyatro oyunu yazdı. Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 20 bin kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye’nin dört bir yanında 50 bine yakın kişi izledi.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .