Sınavsız geçiş kalktı, yurtlar boşaldı

Sınavsız geçiş kalktı, yurtlar boşaldı

17.10.2017

KIRŞEHİR’DE üniversite öğrencilerinin barınma sorunu yaşadığı yurt sorunu, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş sisteminin kaldırılması ile birlikte bu yıl azaldı. KYK Kaman Yurt Müdürü Halil Değirmen ve Altuncan Hatun Yurt Müdürü Semra Sarı üniversitelere girişte direk geçişin kaldırılması ile bu yıl yurtlarda doluluk oranının düştüğünü açıkladılar. Kaman’da yükseköğrenim öğrencisi sayısının azaldığı öğrenilirken, KYK Kaman […]

KIRŞEHİR’DE üniversite öğrencilerinin barınma sorunu yaşadığı yurt sorunu, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş sisteminin kaldırılması ile birlikte bu yıl azaldı.
KYK Kaman Yurt Müdürü Halil Değirmen ve Altuncan Hatun Yurt Müdürü Semra Sarı üniversitelere girişte direk geçişin kaldırılması ile bu yıl yurtlarda doluluk oranının düştüğünü açıkladılar.
Kaman’da yükseköğrenim öğrencisi sayısının azaldığı öğrenilirken, KYK Kaman Yurt Müdürü Halil Değirmen, “Türkiye genelinde olduğu gibi Kaman Meslek Yüksekokulunda da sınavsız geçişe bağlı olarak öğrenci sayısında düşüş olduğu görülmektedir. Bu durum Kredi ve Yurtlar Kurumu Kaman Yurdunu çok etkilememiştir. Geçen yıl yüzde 100 dolu olan yurt bu sene yine yüzde 80 oranında doluluğunu muhafaza etmektedir. Bu doluluğa sebepler arasında ise Devlet Yurdunun her zaman olduğu gibi temiz, nezih odaları, kaliteli yemekleri, kesintisiz sıcak su, ücretsiz internet sayılabilir” dedi.
Bu senede yine diğer eğitim-öğretim yıllarında olduğu gibi öğrencilerin bedensel, ruhsal gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla eğitsel, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere ziyadesiyle yer verileceğini belirten Değirmen, “Milletvekilimiz Mikail Arslan’ın katkıları ile bu sene öğrencilerimizin ayağına kapalı halı saha getirme çalışmalarında sona gelindi. Ekim ayı içerisinde kapalı halı sahanın faaliyete geçmesini bekliyoruz. Yine Vekilimizin desteğiyle yapılacak olan müstakil yurt binamızın yapımına ise bu eğitim-öğretim yılı içerisinde başlanacağı ümidi içerisindeyiz. Temennimiz Meslek Yüksek Okuluna yeni bölüm ve programların açılmasıyla ve yeni yurdumuzun da bir an önce yapılmasıyla öğrencilere yüksek standartlarda eğitim imkanı sunarak nitelikli nesiller yetiştirmektir” ifadesini kulandı.
Kaman Altuncan Hatun Yurt Müdürü Semra Sarı da, bu yıl öğrenci sayısında gözle görülür bir düşüş olduğunu belirterek, “554 kişilik yurt kapasitemiz var, ancak bu yıl yurdumuzda 214 kişi kalıyor. Bir blok tamamen boş ve yurdumuz yarı yarıya boş. Bu yıl sadece 45 kişi yurdumuza kayıt yaptırdı. Bu sorun sadece buralarda değil tüm ülkede bu şekilde. Altuncan Hatun Yurt Müdürlüğü olarak 2017-2018 eğitim öğretim döneminde yurdumuzda kalan öğrencilerimiz için akademik yönden gelişimlerine destek olmak amacıyla ve belirli gün, haftalara uygun olarak birçok faaliyet yapılacaktır. Ayrıca öğrencilerin taleplerine göre eksik olan derslerine yönelik matematik, İngilizce gibi, bedensel gelişimlerine yönelik ise voleybol, basketbol, masa tenisi gibi sportif kurslarımızla da öğrencilerimizin gelişimine katkıda bulunacağız” açıklamasında bulundu.
BU ARADA Kaman Kaymakamı Murat Girgin ve Kaman Meslek Yüksekokulu Müdürü Fatih Çelik, Kaman Meslek Yüksekokulu’nda hangi bölümlerin açılabileceği, öğrenci sayısının arttırılması, okulun geliştirilmesi, okulun cazibeli kılmak için ne gibi çalışmalar yapılabilir konularını idareciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile görüştüler.
Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz eğitim döneminde sınavsız geçiş sisteminin kaldırılmasının ardından 2018-2019 eğitim yılında ülke genelinde olduğu gibi Kaman MYO’ya da sınavsız geçiş ile öğrenci alınmayınca,10 bölümde 15 programı mevcut olan Meslek Yüksekokuluna, geçtiğimiz yıl mezun verdiği yaklaşık 600 öğrenciye karşılık bu yıl sadece 200’e yakın öğrenci kayıt yaptırmıştı. Bu durumda öğrenci sayısının üçte iki oranında azaldığı ifade edilmişti.
(HABER: MUALLA CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .