Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı

08.10.2019

Sınav kaygısı; öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır. Öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek amacıyla uygulanmakta olan sınav sistemine çocuklar birbirlerinden farklı şekilde tepki verirler. Bazı öğrenciler için sınava hazırlık ve sınav süreci eğitimin “olağan” bir parçasıdır. Dolayısıyla sınav performanslarını olumsuz yönde etkileyen […]

Sınav kaygısı; öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır.
Öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek amacıyla uygulanmakta olan sınav sistemine çocuklar birbirlerinden farklı şekilde tepki verirler. Bazı öğrenciler için sınava hazırlık ve sınav süreci eğitimin “olağan” bir parçasıdır. Dolayısıyla sınav performanslarını olumsuz yönde etkileyen bir sorun yaşamazlar. Bazı öğrenciler için ise sınava hazırlık ve sınav süreci oldukça kaygı vericidir. Bu çocuklarda başarısız olma korkusu o kadar yoğun yaşanır ki, sınav anında sahip oldukları bilgileri kullanmakta zorlanırlar.
Sınav kaygısı oluşumu üzerinde; bireyin sınava yüklediği anlamlar, yeterince çalışmamış olmak, sınavla ilgili zihinde oluşturulan senaryo, sınav sonrası duruma ilişkin atıflar ve sınav sonrası elde edilecek kazanımlara verilen önem etkilidir.
Sınav Kaygısı neden oluşur? Gerçekçi olmayan düşünce biçimlerine sahip olmak kaygını oluşmasında en önemli süreçlerdir. Bunaltıya eğilimli kişilik yapısı (mükemmeliyetçi, rekabetçi) olanlarda daha sık görülür. Sosyal çevrenin beklentileri ve baskısı da önemli bir etkendir.
Bir öğrencinin yüksek düzeyde sınav kaygısı yaşadığı nasıl anlaşılır?
· Düşüncelerini toparlayamama ve ifade edememe,
· Unutkanlık veya öğrendiklerini aktaramama,
· Dikkat ve konsantrasyon güçlüğü,
· Bilgileri anlamada güçlük çekme,
· Çarpıntı ve düzensiz kalp atışı,
· Düzensiz solunum ve solunumda güçlük,
· Ellerde titreme ve ateş basması hissi,
· Baş dönmesi,
· Kas yorgunlukları ve uyuşma,
· Terleme ya da üşüme
· Mide krampları ve baş ağrısı
· Gerginlik ve sinirlilik,
· Heyecan ve panik,
· Karamsarlık ve güvensizlik,
· Korku
NE YAPILMALI?
Kaygının sebebi hazır olmama ise bunun için iyi bir hazırlık gerekiyor. Planlı ve programlı çalışmak gibi. Bir öğrenci birçok sebepten dolayı sınava hazır hissetmeyebilir. Bunun nedenini bulmak çok büyük önem taşır. Sebep utanç ise ailenin çocuğu olduğu gibi kabul etmesi gerekir. Aile, çocuğuna daha önce sınav baskısı yaptıysa ve “Sınavı kazanamazsan gözümüzdeki değerin düşer” mesajını verdiyse şu an da çocuğa kendisini iyi hissettirmek için bunun tersini söylemek çok işe yaramaz. Çünkü çocuk bu mesaja inanmakta zorlanır ama aile kendi hatasını kabul edip, çocuğundan özür dilerse ve yeni bir ilişkinin temellerini atarsa o zaman bu konuşma inandırıcı olur ve çocuk rahatlar. Yıllarca çocuğa verilmiş olumsuz mesajların etkisi birden kaybolmaz fakat en azından bu konuşma bir başlangıç olur.
Kısacası, aile çocuğuna samimi olarak, “Sen, girdiğin sınavlardan daha değerlisin” mesajını verirse çocuğun sınav kaygısı bitmese de azalacaktır… Ailenin bakış açısında değişim yaratmak ve beklenti düzeyini gerçekçi sınırlara indirmek çok önemlidir. Aileler sınırlarının farkında olmalıdırlar. Çocuklarına güven ve sorumluluk vermeli, önemsemeli, olumlu geri bildirimde bulunmalıdır. Sınava ilişkin konuşmalarda özenli davranmalı, gerçekçi olmalı, akranlarıyla kıyaslamaktan kesinlikle kaçınmalıdır. Duygu ve düşünce paylaşımı, empati önemlidir. Sınavı yüceltmeme, ölüm kalım sorunu yapmama, yüreklendirici davranma önerilmektedir. Çocuklar koşulsuz sevilmelidir. Aile bireyleri uygun rol model olmalı, uygun aile ortamını sağlamalı ve uygun problem çözme davranışları geliştirilmelidir.
Sorularınız için; psktugcecetin@gmail.com .

Psikolog Tuğçe Çetin



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .