“SİNAN ŞAMİL SAM’IN YERİ DOLDURULAMAZ”

“SİNAN ŞAMİL SAM’IN YERİ DOLDURULAMAZ”

17.12.2016

ASR Spor Merkezi antrenörü Ömer Çam, Kıtalar Arası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam’ı unutmadıklarını ve onun gibi sporcuların kolay kolay yetişmediğini söyledi

KIRŞEHİR’DE önemli spor merkezlerinden biri olan ASR Spor Kulübü Antrenörü Ömer Çam, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Türkiye boks tarihinin en önemli isimlerinden Kıtalar Arası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam’ı unutmadı.
30 Ekim 2015 günü kaybettiğimiz Türkiye boks tarihinin en önemli isimlerinden Kıtalar Arası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam’ın yerinin doldurulamayacağını ve unutulmayacağını ifade eden ASR Spor Kulübü Antrenörü Ömer Çam, gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“30 Ekim 2015 günü Türkiye boks tarihinin en önemli isimlerinden Kıtalar Arası Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Sinan Şamil Sam’ı kaybettik. Aradan geçen 1 yıl onu hala unutturamadı ve unutturmayacak. Ülkemiz genelinde spor camiası başta olmak üzere çok büyük bir üzüntü meydana geldi. Çünkü Sinan Şamil Sam, nam-ı diğer ‘Boğaz Boğası’ 7’den 70’e herkesin gönlünde taht kurmuştu. Sinan Şamil Sam, 24 Haziran 1974 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde doğdu. Amatör boks yaşamı yıllarında oldukça başarılıydı. Dokuz defa Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 1992 yılında Gençler Dünya Şampiyonu oldu. 1993’te Vize-Avrupa şampiyonluğunu kazandı. 1995 Dünya İkinciliğini elde ederken 1999 Büyüklerde Amatör Boks Dünya Şampiyonu olmayı başardı.
“15 Nisan 2000 tarihinde profesyonel oldu. 12 Ekim 2002’de Polonyalı rakibi Przemyslaw Saleta karşı Avrupa Şampiyonluğu için ringe çıktı ve yedinci rauntta nakavtla yendi. 20 Kasım 2004’te Güney Almanya’nın Kempten kentinde Rus boksör Denis Bakthov’a karşı ringe çıktı. Bakhtov’u onuncu rauntta nakavtla yenerek WBC klasmanında ‘Dünya Kıtalararası Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu’ unvanının sahibi oldu.22 Şubat 2005’te bu kez Berlin WBC Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonası unvan maçında rakibi Lawrence Clay-Bey’i sayıyla yenerek galibiyete kavuştu. 11 Haziran 2005’te Kempten WBC Dünya Kıtalararası Ağırsiklet Boks Şampiyonası unvan maçında rakibi Ugandalı Peter Okhello’yı sayıyla yendi. Ancak aynı yılın 12 Kasım tarihinde Hamburg WBC Dünya Kıtalararası Ağırsiklet Boks maçı ve WBC Dünya Ağırsiklet eliminasyon maçında rakibi Rus Oleg Maskaev’e yenildi. Ülkemizi dünyada başarılı bir şekilde temsil eden şampiyonu Kırşehir’deki sevenleri de unutmadı. Şampiyona Allah’tan rahmet diliyorum.”
“BOKSU SEVDİREN ADAM”
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, Sinan Şamil Sam’ın ölüm haberinin duyduğunda yaşadıklarını ve rahmetli Sinan Şamil Sam ile nasıl tanıştığını paylaşan ASR Spor Kulübü Antrenörü Ömer Çam, şampiyon Sinan Şamil Sam’ın gençlere boksu sevdirdiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Sinan abinin yoğun bakıma kaldırıldığını duyunca çok üzüldük. Allah’a dua ederek çok kısa sürede aramıza kavuşmasını istedik, ancak her canlı gibi şampiyon da yaşamını yitirdi. Şampiyonun vefatı bizleri çok üzdü. Kendisi ile ara sıra konuşurduk. Bir federasyon seçiminde Milli Antrenör Reşit Şahin hocamız aracılığıyla tanışmıştık. Ondan sonra görüşmelerimiz arttı. Kırşehir’e gelerek spor salonumuzu ziyaret etti. Çok onurlu bir sporcu idi. Hiç kimseye yalakalanmadan aramızdan ayrıldı.
“Ne yazık ki ülkemizde futbol haricinde hiçbir branşta değerli sporculara sahip çıkılmıyor. Bunun örnekleri çok ve Sinan abimiz de bu örneklerden biri oldu. Yıllarca karaciğer yetmezliği sıkıntısı vardı. Ama ülkemiz büyükleri bunu görmezden geldi. Sahip çıkmadılar. Bizim genlerimizde vardır ölen değerlenir. Yaşarken hiç kıymeti yoktur. Çok gerçekçi biri idi. Hiç kimsenin arkasından konuşmaz yüzüne söylerdi. Hep dobra dobra konuşurdu. Bir konuşmasında boksun acımasız yüzünden bahsetmişti: ‘Altyapınız yoksa silahla nişan almayı bilmiyorsanız, nasıl kiralık katil olacaksınız? Profesyonel boks bir bakıma kiralık katilliktir. Sizi korumaları lazım, altyapınızın sağlam olması lazım. Profesyonel boks adım adımdır, 4 rauntla başlarsın, 12’ye çıktığınızda artık dünya klasmanındasınızdır. Büyüklerle dövüşmek zorunda kalırsınız, artık kaçış yoktur. 24-25 sene bu sporu yapmışım, neyini özleyeceğim. 100 tane yumruk atıyorsun, 99 tane yiyorsun. Bir yumrukla maçı kazanıyorsun. Sonuçta ‘dayak yemedim’ öyle mi, bir de bana sorun. Vücudumda kırılmadık kemik, açılmadık gözaltı kalmadı. Gözümün altına 58, kaşıma 7 dikiş attılar, 12’den fazla ameliyat oldum. Bileğim kırıldı, liflerim yırtıldı. Fıtık ameliyatı oldum. Bu sporda en çok aracılar, menajerler para kazanır’ derdi.
“Son günlerde sağlığı hakkında ‘Artık çok çabuk yoruluyorum. Karaciğer nakli bekliyorum. Kilo fazlalığım var. Allah nasip ederse 4 kilo fazlalığım var onu verirsem bacımın karaciğerini nakledecekler. Ama yemeğe dayanamıyorum. Tuzsuz, yağsız yiyemiyorum. Diyete kafam gelmiyor’ demişti. Sinan abinin maçlarını izleyip ertesi günün sabahında salona boks kursuna yazılmaya gelen o kadar çok genç vardı ki boksu gençlere sevdiren adamdı. Çoğu sporcunun idolü idi. Bizlerin Muhammed Ali’siydi. O her yumruk yediğinde sanki bizde yiyorduk. O her vurduğunda hadi Sinan, hadi Sinan diye evde bağrışmalar, heyecanlar olurdu. Sporu bıraktıktan sonra bir ara boşluğa düşüp kötü arkadaşlarla takıldı. Arkadaşın kötüsünü bilirsiniz sizi iyilerden uzaklaştırır. Çok şükür ki çabuk döndü, ‘Ben gençlere örnek birisiyim böyle hatırlanmamam lazım. Sporcu kimliğimle hatırlanmam lazım’ demişti.
“Sinan abi biz seni hep iyi hatırlayacağız. Allah sana rahmetini bol eylesin. Sevenlerine de sabır versin. ASR Spor olarak seni hiç unutmayacağız Şampiyon.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .