Şimdi salça kaynatma zamanı

Şimdi salça kaynatma zamanı

04.09.2019

Salçalık domatesin kilosu 1,5, biberin kilosu 4 liradan satılıyor… Şimdi salça kaynatma zamanı Sonbahar ayına girilmesi ile birlikte Kırşehir’de kış hazırlıkları başladı ve vatandaşlar salça kaynatmaya başladı. Yeterli domates üretimi olmaması nedeniyle geçen yıl salça fiyatlarının iki katına yükselirken, salça kaynatmayı alışkanlık hale getiren vatandaşlar, kendi salçalarını kendileri yapıyor. Kırşehir Pazar Yeri civarında kamyonlarca salçalık […]

Salçalık domatesin kilosu 1,5, biberin kilosu 4 liradan satılıyor…

Şimdi salça kaynatma zamanı

Sonbahar ayına girilmesi ile birlikte Kırşehir’de kış hazırlıkları başladı ve vatandaşlar salça kaynatmaya başladı.
Yeterli domates üretimi olmaması nedeniyle geçen yıl salça fiyatlarının iki katına yükselirken, salça kaynatmayı alışkanlık hale getiren vatandaşlar, kendi salçalarını kendileri yapıyor.
Kırşehir Pazar Yeri civarında kamyonlarca salçalık domates getiren esnaflar bir de domates kıyma makinesi kurarak, vatandaşların salça kaynatmalarına büyük kolaylık sağlıyor.
Pazardan alıp kıydıran ve vatandaşlar bağ-bahçeli evlerde ya da köylerde oturan yakınlarının bahçesine götürerek salça kaynatıyor.
Bugünlerde Kırşehir’in kenar mahallelerindeki bağ-bahçeli evlerde buram buram salça kokusu gelmeye başladı.
Geçtiğimiz günlerde köy ziyaretleri çerçevesinde Yeniyapan Köyüne giden Vali İbrahim Akın, burada kış hazırlığı yapan ve salça kaynatan bir aileyi de ziyaret ederek ocak başında salça kaynatan hanımlarla sohbet ederek salça kaynatma aşamaları hakkında bilgiler almıştı.
Kilosu 1 lira 50 kuruştan satılan salçalık domates ile 4-5 liradan satılan salçalık biberler önce yıkanıyor, ardından kıyma makinesi ile çektirilerek pişime hazır hale getiriliyor.
Kırşehir Sebze Pazarı salçalıklar satışa sunulurken, isteyenler Pazar yanında kurulan makinelerde aldıkları domatesleri çektirebiliyorlar.
Her yıl Ağustos-Eylül aylarının gelmesiyle birlikte kış hazırlıklarına başlanan İlimiz Kırşehir’de biber ve domatesten iki tür salça yapıldığını anlatan ev hanımları; “Salça yemeklere renk ve lezzet verdiğinden vazgeçilmezimizdir” dediler.
Domates salçası yapmak için seçilen domateslerin kırmızı ve olgun olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kırşehirli ev hanımları, şunları söyledi:
“Kırşehir’de salça fiyatları iki kattan fazla arttı. Çok pahalandı. Domates fiyatları da artmasına rağmen biz kendi elimizle salça yapmayı tercih ediyoruz. Pazardan aldığımız salçalık domates ve biberi çektirip, kolayca salça yapabiliyoruz. Ancak Kırşehir’de herkes salça yapmak istiyor, ama çoğunun salça kaynatacak yeri olmadığı için bunu yapamıyor. Yakınlarının oraya gidemeyenler de mecburen hazır salça kullanıyor. Ayrıca salça yapmak zahmetli bir iş. Domatesin cinsine göre elde edilen salça miktarı değişebilir. Sulu domateslerin salçası az olur. Etli domatesler salça için daha uygundur. 10 kilo domatesten aşağı yukarı 1-2 kilo salça yapabiliyoruz. Ama eski usullerle yapılan salça daha emek verici ve ama daha güzel oluyor. Bizler büyüklerimizin yaptığı gibi salçayı şöyle yapmayı tercih ediyoruz. Salça için alınan domatesler 3-4 kez yıkanır. Derin ve büyük bir kabın içine domatesler ayıklanır ve parçalara bölünerek doğranır. Kabın içinde birkaç gün bekletilir, günde bir-iki kere domatesler karıştırılır, bekleme süresinde domates suyunu bırakır, bu su dikkatli bir şekilde dökülür. Domateslerde beyaz bir küflenme görülebilir, bu önemsenecek bir durum değildir. Sık sık karıştırılırsa küflenme görülmez. İyice yumuşayan domatesler mikserden geçirildikten sonra tel süzgeçten geçirilerek kabukları ve çekirdeklerinin ayrılması sağlanır. Süzgeçten geçirilen domatesler bez torbaya konarak 1 ya da 2 gün gölgede yüksek bir yere asılarak kalan suyunun süzülmesi beklenir. Hafif sulu bir şekilde salça tepsilere alınarak 1-2 gün istenen kıvama gelinceye kadar güneşte bekletilir. Güneşte bekletilirken sık sık karıştırmak gerekir bu aşamada da tuz ilave edilir. İstenen kıvama gelince, bir kavanoz salçaya 3-4 çorba kaşığı kadar zeytinyağı konarak karıştırılır ve cam kavanozlara konur ve
yemeğe hazır bir şekilde serin bir yerde saklanabilir.”
Salça fiyatlarının bu kadar artmasının aile bütçelerini çok zorladığını ifade eden Kırşehirliler, “Salça ve domates fiyatları neden bu kadar arttı bir türlü anlamış değiliz. Yüzde 150’lik bir artışı kabul edemiyoruz. Biz bu artışa rağmen kendi elimizle yaptığımız salçayı tüketmeyi tercih ediyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Başka illerden temin ettikleri salçalık domates ve biberi kamyonlarla Kırşehir’e getiren ve burada da çekip vatandaşların salça yapmalarına büyük kolaylık sağlayan pazarcı esnafından Sait Türker, “Biz halkımıza sadece sebze ve meyve satarak hizmet vermiyoruz. Mevsime ve ihtiyaçlara göre ürün getirip satış yapıyoruz. Bugünlerde bizim gibi pek çok pazarcı esnafımız kamyonlarca domates ve biberler getirerek salça yapımlarına katkı sunuyoruz.
Öte yandan Kırşehir’de pek çok aile kıy hazırlıklarını yoğun şekilde sürdürüyor. Biber, patlıcan, fasulye ve domates kurutan vatandaşlar önümüzdeki haftadan itibaren kışlık turşularını kuracaklarını belirtirken, fırsatçıların turşuda kullanacak sebzelerin fiyatlarını şimdiden ikiye katlamalarına da tepki gösterdiler. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .