ŞİMDİ NE OLACAK?

ŞİMDİ NE OLACAK?

09.08.2018

Ülke son günlerde beklide son yıllardaki en büyük ekonomik sıkıntı ile karşı karşıya. Bunun nedenlerini az çok herkes biliyor. Dün Cacabey Meydanında dolaşırken iki vatandaşın konuşmasına şahit oldum ve yanlarına izin isteyip oturdum. Malum gündem ekonomi dolar Euro altın… Amcanın biri, “Bu ABD’nin oyunu. Bizi FETÖ ile yıkamadılar ekonomik olarak yıkmaya çalışıyorlar” diğeri hemen söze […]

Ülke son günlerde beklide son yıllardaki en büyük ekonomik sıkıntı ile karşı karşıya. Bunun nedenlerini az çok herkes biliyor.
Dün Cacabey Meydanında dolaşırken iki vatandaşın konuşmasına şahit oldum ve yanlarına izin isteyip oturdum. Malum gündem ekonomi dolar Euro altın…
Amcanın biri, “Bu ABD’nin oyunu. Bizi FETÖ ile yıkamadılar ekonomik olarak yıkmaya çalışıyorlar” diğeri hemen söze girip “Hükümete ben de oy verdim ama bizim paramız o kadar mı değersiz ki ABD Başkanı bize dayatmada buluyor ve paramız her gün 100-200 lira düşüyor” deyince dayanamadım sordum: “Amcalar peki nasıl düzelecek ne yapalım?” dedim.
Cevap enteresan, “Evlat isterse dolar 10 lira olsun bizim dolarla işimiz olmaz biz devletimizin her daim yanında olduk, bundan böyle de olmaya devam edeceğiz. Ama dolar ile iş yapan bir sürü insan var. Mesela hayvancılıkla uğraşanlar, mesela yurt dışından mal alıp mal satanlar, bir sürü iş yapanlar var” dedi.
Diğeri hemen söze girdi ve “Biz 15 Temmuz’da sokağa çıkıp meydanlarda devletimizin yanında yer aldık. Şimdi ceplerinde milyon dolarları olanlar evlerinde güzel oturup televizyonlarında bizleri izlediler. O zenginler paralarını bozdurtup Türk Lirasına çevirsinler, devlet te dolar ile alım satım yapmayı yasaklasın. Döviz büroları kapatılsın. Sadece Merkez Bankamızdan iş yapanlar dolar alsın veya bozdursun yoksa biz bu işin altından kalkamayız” diye karşılık verdi.
Aslında baktığımızda ikisinin de çok haklı yönleri vardı, hep mi bu garibanlar sıkıntı çekecek?
Bu memlekette sadece memleket sevdalısı insanlar mı yaşıyor, hep mi bu insanlar fedakârlık yapacak?
Maşallah “dolar aldık, biraz daha yükselsin bozduracağım, bankadaki tüm paramı dolara yatırdım, dolar yılsonu 7 TL olacakmış” gibi sözlerle dolu caddelerimiz…
Hani nerde vatanseverliğiniz?
Nerde ülke sevdalılığınız?
Ne oldu para daha mı sıcak geldi?
Üç kuruş gelir olacak diye maazallah ülke batsa umurunuzda değil. Yılbaşında iş yapmayıp 100 bin TL’lik dolar Euro alanlar 7-8 ayda neredeyse 100 bin TL para kazandılar!
Peki, bu ülkenin geleceği için çalışıp çırpınan esnaf, sanatkâr, çiftçi, besici, küçük büyük işletmeler ne yapacaklar iflas mı edecekler?
Ülkeyi ekonomik sıkıntıdan kurtarmak istiyorsanız önce kamu harcamaları bir kez daha gözden geçirilmeli.
Kamu kurum ve kuruluşlarındaki harcamalar, saçma sapan har vurup harman savurmalar ortadan kaldırılmalı.
Meydanda oturan hacı amcalar kadar bu ülkeyi düşünmüyorsunuz. Sonra kalkıp harcamaları kısın diyebiliyorsunuz.
Bu memleketin insanı aç susuz parasız gezer, gerekirse memuru üç beş ay maaş almaz kuru ekmek yer ama sizler de en az onlar kadar bu konularda hassas olmalısınız. Laf üretmekle iş yürümüyor.
Ne güzel hükümet kuruldu. Bakan sayıları azaldı, mutlu olduk. Ama ardından açıklamalar yapıldı her bakanın 3 -5 yardımcısı oldu. Değişen ne oldu sanki? Bakanlık sayısı azaldı, bakan yardımcısı sayılı arttı!
Millet Ak Parti’ye kaçıncı defadır hükümet kurma yetkisi verdi ve Tayyip Erdoğan’a güvenleri sonsuz. Bakanlar, milletvekilleri devletin bürokratları da en az Reisi cumhur kadar çalışmalı, son üç beş yıldır bunu göremiyoruz.
Hükümet yeni kuruldu, sorunlar ardı ardına geliyor. Sonuçta ev yönetmiyorlar devlet yönetiyorlar kolay iş değil. Ama bir an evvel tedbirler alınmalı gereken yapılmalı.
Bir papaz için bizim ülke paramız bir ayda yarı yarıya değer kaybediyor ise oturup düşünmeliyiz.
Bugün ABD konuştu böyle oldu, peki ya yarın da Rusya veya bir başka ülke konuşursa da mı aynı şeyler olacak?
Halk olarak biz üzerimize düşen ne ve neler varsa yapmaya hazırız. Tıpkı bundan önce olduğu gibi.
Ama bizleri yönetenler de başlarını ellerinin arasına alıp acilen çözüm üretmeli, yoksa gidişat hiç iyi değil.
Cumhur reise de yazık. Adam uyku uyumuyor, maşallah alttakiler zevki sefa sürüyor bu böyle olmaz.
Bu ülkeye bir şey olursa hepimize olur o yüzden dış güçlermiş, ABD imiş, içteki hainler imiş hepsi için en kısa sürede gereken yapılmalı yapılacağından da eminiz.
Reis doları “Dolarlarınızı, Eurolarınızı bozdurun” diyor alttaki vatandaş maşallah kazı koz anlayıp Dolar ve Euro alıyor. Böyle memleket sevdalılığı vatanseverliği olmaz.
Bu ülke neler gördü geçirdi, ne badireler atlattı. Bize ekonomi ile yön vermeye çalışanlara gene en güzel cevabı bu halk verecektir. Ancak sırça köşklerinde oturup keyif yapanlar da elini biraz taşın altına koysun. Devlet kimde ne kadar ne parası var onu bilir gerekirse ona göre işlem başlatsın…YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .