“Şiddet dinimizde yasaklanmıştır”

“Şiddet dinimizde yasaklanmıştır”

13.04.2015

GÜNÜMÜZDE kadına şiddet başta olmak üzere çocuklara ve hayvanlara şiddet uygulanıyor. 2015 yılı Ocak ve Şubat aylarında 267 çağrı yapılarak, yardım talebinde bulunulurken, her 3 mağdurdan biri sözel, duygusal şiddete maruz kaldığını ifade ediyor. Sadece sosyal, ekonomik ve cinsel şiddetten söz edenlerin oranı ise yüzde 26,69. Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin de, kadına şiddet başta […]

GÜNÜMÜZDE kadına şiddet başta olmak üzere çocuklara ve hayvanlara şiddet uygulanıyor.

2015 yılı Ocak ve Şubat aylarında 267 çağrı yapılarak, yardım talebinde bulunulurken, her 3 mağdurdan biri sözel, duygusal şiddete maruz kaldığını ifade ediyor. Sadece sosyal, ekonomik ve cinsel şiddetten söz edenlerin oranı ise yüzde 26,69.
Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin de, kadına şiddet başta olmak üzere her türlü şiddetin dinimizde yasaklandığını belirtti.
Kadına şiddet başta olmak üzere yapılan her türlü şiddetin dinimizdeki yerine ilişkin haber ekibimize görüşlerini aktaran Kırşehir il Müftüsü Mehmet Şahin, “Şiddetin kendisi dinimizde yasaklanmıştır” dedi.
Jest ve mimiklerle eza ve ceza etmenin dahi yasak olduğunu belirten Müftü Mehmet Şahin, şiddet anlamına gelecek tavırların Cenap-ı Allah’ın yasağı olduğunu ve ceza gerektirecek şeyler olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
“Biz zaman zaman vaazlarımızda, hutbelerimizde bu konuya değiniyoruz. Kadına şiddet, çocuğa şiddet, insana şiddet, hayvana şiddet, tabiata şiddet, yani şiddetin kendisi dinimizde yasaklanmıştır. Yasaktır şiddet. Ayeti kerimede kişinin bakışıyla insanlara eza etmesi yasaklanır, hakeza hadislerde de. Jest ve mimikleriyle eza ve ceza etmesi yasaklanır. Bu konularda ayeti kerimeler var. Dolayısıyla eza etmek, cefa etmek bile yasak iken, şiddet işin en üst boyutu artık.
“Dinimizin yasakladığı bir konudur. Kesinlikle Müslüman’ın, iman erbabının yanaşmaması gereken bir olaydır. İnsanlar yaptığından en ufakta olsa hesaba çekilecek, karşılığını da bulacaktır. Hatta çok enteresan örnekler var, genel şiddet anlamında. Peygamberimizin hayatında böyle bir şey görülmediği gibi yasakları çerçevesinde çok var hadislerde ezadan, cefadan kaçınma konuları. Bedir Savaşı’nda sahab-ı ikramı hizaya getirip, yani askerleri dizayn ederken, nizam verirken, birine fiilen sen az geri çık, sen az öne gelen derken, gayet samimi bir ortamda parmağının ucuyla az değmiş de, Ya Resulallah beni incittin demiş. İncittimse hadi sende şu an benden intikamını al demiş. Çok örneği var. Çünkü sen eğer davacı olursan, seni incittiğime de inanıyorsam o hak benden alınır zaten demek içindir.
“Kadına şiddet olayı hakikaten din taşıyan, iman sahibi olan insanların yapacağı şey değildir. Şunu biliyoruz ki maalesef toplumda başka yasaklar, yasaklanan başka daha nice konular yine Müslümanlar tarafından da icra ediliyor. Onlar gibi bu da maalesef oluyor. Yapanların hiçbirisi Müslüman değil demek gibi bir imkanınız yok. Çünkü bu memleketin insanları yapıyor bunu. Gayrimüslim ülkesinde olmuyor bu. Ama dinimiz yasaklamıştır. İnsan hangi bir kötülüğü, bir yanlışı yapmış olursa olsun insan hakkı haramdır, günahtır. Bu kendi eşine, ailesine, yabancı bir kadına, yabancı bir erkeğe, yani insanların bu manada şiddet anlamına gelecek tavırları Allah’ımızın yasağıdır. Tabi ceza gerektirecek şeydir. Bu dünyada herkes her türlü hakkını alamamaktadır, bu doğrudur. Kanunlar bile gereği kadar belki her hak edene hak ettiği cezayı verememektedir, olabilmekte. Ama şu bir gerçek ki Allah’ın adaletinin tam tecelli ettiği mahşer günü, ahirette bir toz zerresi kadar da olsa kim kime ne yanlışlık yaptıysa hak sahibi hakkını alır ve dönüşü, kaçışı olmayan ceza gününde insanlar çok pişman olurlar. Bundan kaçınmak lazım.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .