SICAKLIK YİNE ARTIŞTA

SICAKLIK YİNE ARTIŞTA

05.08.2017

Kırşehir bugünden itibaren aşırı sıcakların etkisiyle 37 derece sıcaklığı yaşayacak…

GEÇTİĞİMİZ hafta yurt genelinde etkili olan sağanak yağışla ilimiz Kırşehir’de de etkili olurken, yeni haftaya aşırı sıcaklarla başlanacak.
Geçtiğimiz hafta Perşembe günü etkili olan sağanak yağışla bunaltan sıcaklık hafta sonunda etkisini azaltırken, Kırşehir’de bugün itibarıyla aşırı sıcaklar yeniden etkili olacak.
Hafta sonu parçalı bulutlu ve yer yer sağanak yağışın etkili olduğu ilimiz Kırşehir’de bugün termometreler 36 dereceyi gösterecek.
Meteoroloji Kırşehir İl Müdürü Seyit Ahmet Yıldız, “Yapılan son meteorolojik tahminlere göre ülkemiz atmosferin üst seviyelerindeki serin havanın etkisinde dolayısıyla yurdun iç kesimleri başta olmak üzere ilimiz Kırşehir ve ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış etkili oldu. Özellikle uzun bir aradan sonra Kırşehir il merkezine akşam saatlerinde 9 kilogram civarında bir yağış düştü. Geçtiğimiz hafta hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Hafta sonu azami sıcaklığın 33-34 derece bandında olduğu Kırşehir merkez ve ilçelerimizde Pazartesi günü sıcaklığın 36 derece, Salı ise 37 derece civarında olmasını bekliyoruz. Pazartesi’den itibaren ise yine sıcaklık mevsim normallerinin 8-10 derece üzerinde seyretmeye devam edecek. Pazartesi, Salı, Çarşamba yağış beklenmiyor, sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyredecek” bilgisini verdi.
Bugünden itibaren yarın ve Çarşamba günü aşırı sıcakların etkili olacağı bildirilirken, vatandaşlar da aşırı sıcaklardan korunma noktasında uyarıldı.
37 dereceye yükselecek sıcaklıklarla birlikte vatandaşların 10.00-16.00 saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması istenirken, özellikle dikkat etmesi gereken kesimi çocuklar ve yaşlılar oluşturuyor.
BU ARADA yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Adana, Mersin, Kayseri, Yozgat, Çorum, Bilecik, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin’in kıyı kesimlerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.
Yağışların; Afyonkarahisar, Denizli, Isparta, Burdur ve Konya çevreleri ile Muğla ve Antalya’nın iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.
Rüzgarın ise genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı ve Kuzey Ege kıyıları ile Sinop çevrelerinde yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.
Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 32
İstanbul: Parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde yer yer sisli 35
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 36
Adana: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 36
Bursa: Parçalı ve çok bulutlu 35
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra iç kesimlerde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 30
Samsun: Parçalı ve yer yer çok bulutlu 31
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 29
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 33
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 39

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .