SGK’ya 72 milyon yapılandırma kaynağı

SGK’ya 72 milyon yapılandırma kaynağı

07.04.2015

Kırşehir’de Bağ-Kur sigortalılarından 4 bin 85 kişinin müracaatıyla 50 milyon TL, işveren olarak da bin 162 kişinin müracaatıyla 21 milyon TL olmak üzere toplam 72 milyon TL, Sosyal Güvenlik Kurumu alacağı yapılandırıldı…

KIRŞEHİR’DE 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında 4 bin 85 kişi, işveren olarak da bin 162 kişi müracaatta bulundu.

6552 sayılı Torba yasa ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacak ve borçlarına ilişkin yapılandırma süresi 31 Ocak’ta sona ermişti.
Kırşehir’de Bağ-Kur sigortalılarından 4 bin 85 kişinin müracaatıyla 50 milyon TL, işveren olarak da bin 162 kişinin müracaatıyla 21 milyon TL olmak üzere toplam 72 milyon TL, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacağı yapılandırıldı.

 
6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında ilimiz Kırşehir’de SGK borçlarının yapılandırılmasına ilişkin bilgiler veren Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, borcunu yapılandıran vatandaşların taksit sürelerine, tarihine ve ödedikleri tutarlara dikkat etmesi gerektiğini hatırlattı.
Bir yıl içerisinde 3 taksiti süresinde ödemeyen ya da 3 taksiti hiç ödemeyen veya eksik ödeyenlerin yapılandırma haklarının bozulacağı uyarısında bulunan Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, “6552 sayılı kanun kapsamında Bağ-Kur sigortalılarımızdan 4 bin 85 kişi yapılandırma için müracaat etmiş. Bunlardan toplam alacak 50 milyon küsur lira civarında. İşverenlerimizden bin 162 kişi müracaat etmiş, yapılandırılan kurum alacağı 21 milyon lira. Toplam da 72 milyon lira bir kurum alacağı yapılandırılmış durumda. Bunların şu anda taksit ya da peşin ödeme süreleri devam ediyor. Yapılandırmaları bozulmadığından ödemede ne kadar gerçekleşme olduğunu göremiyoruz. Özellikle şunu hatırlatmak istiyorum, borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın taksit sürelerine, tarihine dikkat etmeleri, ödedikleri tutarlara dikkat etmesi gerekir. Kanun gereği iki taksite kadar eksik ödemede ya da geç ödemede yapılandırma bozulmuyor. Ama bir dönem, yani bir yıl içerisinde 3 taksiti süresinde ödemeyen ya da 3 taksiti hiç ödemeyen veya eksik ödeyenler yapılandırma bozulduğu için bu haktan yararlanamıyor. Geri başa dönüyoruz. 6552 sayılı kanun kapsamında yaptığımız yapılandırma ve indirimleri kaldırmak suretiyle önceki hesaplamaya döndüğümüz için vatandaşın bu kanundan yararlanması boşa gitmiş oluyor. O yüzden yapılandırma yapmış olan vatandaşlarımızın buna dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .