SGK’dan sigortalılara uyarı

SGK’dan sigortalılara uyarı

22.05.2015

30 Nisan 2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların bu sürelere ilişkin prim borçlarını 31 Temmuz 2015 tarihine kadar ödememeleri halinde sigortalıların sigortalılıkları durdurulacak…

KIRŞEHİR Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 12 ay ve daha fazla süreyle prim borcu bulunan sigortalıları uyardı.

SGK Kırşehir İl Müdür Yardımcısı H. Mehmet Akdeniz, 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların bu sürelere ilişkin prim borçlarını 31 Temmuz 2015 tarihine kadar ödememeleri halinde sigortalıların sigortalılıklarının durdurulacağını bildirdi.
SGK Kırşehir İl Müdür Yardımcısı H. Mehmet Akdeniz, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“6645 sayılı kanun 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna göre kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıt ve tescilleri yapıldığı halde 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların bu sürelere ilişkin prim borçlarını 31 Temmuz 2015 tarihine kadar ödememeleri halinde daha önce dedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibariyle prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibariyle sigortalılığı durdurulacaktır. Durdurulan sigortalılık sürelerine ait prim alacağının takibi yapılmayacaktır.
“Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan çalışmaları devam eden sigortalıların sigortalılığı 1 Mayıs 2015 tarihinden yeniden başlatılacaktır.
“30 Nisan 2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların durdurulan sigortalılık sürelerini daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından bu sürelerin tekrar sigortalılık süresi olarak sayılması talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı talep tarihine göre borç tutarı hesaplanarak tekrar ihya edilir. Hesaplanan borç tutarının tamamını borcun tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içinde ödedikleri takdirde bu süreler tekrar sigortalılık süresi olarak değerlendirilecektir.
“Borçları 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle silinen sigortalıların sigortalılık süresi de durdurulduğu için son bir yıl içerisinde 30 gün prim, yani 2015 Mayıs ayı primini yatırmalarına müteakip 1 Haziran 201 tarihinde sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdir.
“Sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 1 Ocak 2012 tarihinden 30 Nisan 201 tarihine kadar durdurulan süreler için 5510 sayılı kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının G bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olarak tescilleri yapılmayacaktır. Dolayısıyla bu süreye ait genel sağlık sigortası prim borcu oluşturulmayacaktır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .