SGK İl Müdürlüğü’ne yeni bina

SGK İl Müdürlüğü’ne yeni bina

23.03.2015

2007 Deprem Yönetmeliği’ne göre yapılan değerlendirmelerde çürük çıktığı, uygun sağlamlığı olmadığı nedeniyle yıkılarak yenisinin yapılmasına karar verilirken, yeni hizmet binasının yapım projesi de hazırlanıyor…

KIRŞEHİR Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne yeni hizmet binası yapılacak.

Kırşehir’in birinci derecede deprem bölgesinde yer almasından dolayı birçok kamu kurum ve kuruluş binaları ile okullar yıkılarak yeniden yapılırken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü hizmet binası da yıkılacak.
Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü hizmet binasının 2007 Yılı Deprem Yönetmeliği çerçevesinde yıkılması öngörülürken, kaliteli hizmet sunumu noktasında son teknolojiyle donatılmış yeni hizmet binasının proje çalışmalarına başlandığı bildirildi.
Kırşehir’de kamu binalarının çoğunluğu yenilenirken, daha donanımlı ve teknolojiye sahip binalarda hizmet verilir hale gelmesi sağlandı.
Kırşehir’de Valilik, Adliye Sarayı, İl Özel İdare, Sağlık Müdürlüğü, Defterdarlık, İŞKUR gibi kamu kurum ve kuruluş binaları Deprem Yönetmeliği’nin yanı sıra yeterli hizmetin sağlanamaması dolayısıyla yenilenirken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet binası da yenilecek.
Mevcut binanın hem yeterli olmaması, hem de depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yapılması planlanan yeni hizmet binasının iki bodrum kat ile birlikte 5 katlı olacağı öğrenildi.
Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Fırat da, haber ekibimize 2014 yılı Eylül ayında verdiği bilgide, uygun sağlamlıkta olmaması dolayısıyla yıkılması kararlaştırılan SGK İl Müdürlüğü hizmet binasının yıkım ruhsatının İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığı’na gönderildiğini açıklamış, ekonomik olacağı düşüncesiyle yeni hizmet binasının uygun arsa bulunarak yapılacağını belirtmişti.
SGK İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, “1994 yılından beri hizmet verdiğimiz, daha önce SSK hizmet binası olarak, şimdi de Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak hizmet verdiğimiz binamız 2007 Deprem Yönetmeliği’ne göre yapılan değerlendirmelerde çürük çıktığı, uygun sağlamlığı olmadığı nedeniyle yıkılarak yenisinin yapılmasına karar verildi. Bu aşamada Kırşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz yazışmalar neticesinde yıkım ruhsatını almış ve Ankara’ya İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığı’na göndermiş bulunmaktayız. İhtimalen bina yıkılarak aynı yere yenisi yapılacak. Buna kesin gözüyle bakılmakla birlikte kendimiz ve Ankara’daki teknik elemanlarla yaptığımız istişare neticesinde bizim herhangi bir yere taşınmadan arsa bulmamız ve bu arsaya yeni binanın yapılması halinde hem birden fazla kere taşınmanın, hem bulacağımız yerlerde yapılacak giderlerin, masrafların ekonomik olmayacağı nedeniyle iyi bir arsa bulunması ya da uygun bir yerde arsa bulunması durumunda hizmet binasının oraya yapılması, daha sonra da yeni hizmet binasına taşındıktan sonra da mevcut yerin ihale yoluyla satılmasının daha uygun olacağı düşünülmekte. Bu konuda arsa arayışlarımız resmi ve özel bazda devam ediyor. İyi bir yerde uygun bir arsa bulduğumuzda SGK hizmet binasını yeni arsada yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.
İkinci bodrum katı bin 120 metrekare, birinci bodrum katı ile birlikte zemin ve birinci katının bin 100 metrekare, 2. katın bin 120 metrekare olmak üzere toplam 5 bin 540 metrekare alana sahip olacak olan SGK hizmet binasının ikinci bodrum katında azan dairesi, ana pano odası, arşiv, bay-bayan mescitler, sığınaklar; birinci bodrum katında gelen-giden evrak, halkla ilişkiler, servis alanları (kısmi banko sistemi), zemin katta 2 müdür yardımcısı odası ve servis alanları, 1 katta il müdür odası, sekreter, toplantı odası, servis alanları ve 2. katında da 200 kişilik çok amaçlı salon, 2 eğitim odası, yemekhane ve mutfağın yer alacağı şekilde projelendirildiği öğrenildi.
BU ARADA İl Emniyet Müdürlüğü için yapılması planlanan yeni binasının da tüm müdürlükleri içine alacak şekilde Kırşehir Valiliği yerleşkesinin yapımına başlanacağı öğrenildi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .