Şeyh Edebali’yi bugün anıyoruz

Şeyh Edebali’yi bugün anıyoruz

19.09.2018

Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı, din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocası, Orhan Gazi’nin dedesi, bir anlamda da sonradan imparatorluk olacak Osmanlı Devleti’nin fikir babası ve manevi mimarlarından kabul edilen İslam düşünürü 8. Şeyh Edebali bugün şehrimizde düzenlenecek törenle anılacak. Her yıl Mucur’un İnaç Köyü’nde düzenlenen anma töreni, bu yıl […]

Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı, din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocası, Orhan Gazi’nin dedesi, bir anlamda da sonradan imparatorluk olacak Osmanlı Devleti’nin fikir babası ve manevi mimarlarından kabul edilen İslam düşünürü 8. Şeyh Edebali bugün şehrimizde düzenlenecek törenle anılacak.
Her yıl Mucur’un İnaç Köyü’nde düzenlenen anma töreni, bu yıl 31. Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde yapılacak. Bugün saat 10.00’da Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilecek anma programı, Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak.
Türk kültürünün gelişmesini, yayılmasını ve Osmanlı Devleti’nin sağlam temeller üzerine oturmasını sağlayan ulu çınarlardan birisi olarak sıfatlandırılan Şeyh Edebali’yi anma programında, Uluslararası Halk dansları gösterisi sunulacak, Şeyh Edebali’nin anlatılması ve tanıtılmasının ardından, protokol konuşmaları yapılacak. Bursa Kılıç kalkan Ekibi gösterisinden sonra yemek ve dua ile kutlamalar sona erecek. Kur’an-ı Kerim okunması sonrasında protokol konuşmaları yapılacak.
Şeyh Edebali Derneği tarafından düzenlenecek olan Şeyh Edebali’yi Anma programına tüm Kırşehir halkını davet eden Dernek Başkanı Mehmet Kayaoğlu, Osmanlı Devleti’nin manevi mimarlarından Şeyh Edebali’yi bu yıl Ahilik Haftası içinde kutlayacaklarını söyledi.
Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması süreci olarak adlandırılan 13. yüzyılda, milletimize sosyal yaşantıdan kullandığı dile, vatan sevgisinden hoşgörüye kadar geniş bir yelpazede öncülük eden alperenlere ev sahipliği yapan Kırşehir’de 10. Şeyh Edebali’yi anma töreni kutlamaları Kırşehir Valiliği, Ticaret Bakanlığı ve Kırşehir Belediyesi’nin öncülüğünde hazırlanırken, TOBB, TESK, TESKOM ve Halk Bankası da sponsor desteği verdi.
ŞEYH EDEBALİ KİMDİR?
Şeyh Edebali 1206 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesi İnaç köyünde doğdu. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in kayınbabasıdır. İlk tahsilini Karaman´da yaptı. Hanefi hukukçusu Necmeddin ez-Zahidi´nin öğrencisi oldu. Daha sonra Şam’a giderek Sadreddin Süleyman b.Ebül-iz ve Cemalettin el-Hasiri gibi dönemin tanınmış alimlerinden din alanında eğitim aldı. Şam’dan ülkesine dönünce tasavvufa yönelen Edebali, Eskişehir yakınlarında bulunan İtburnu köyünde bir zaviye kurarak halkı irşada başladı.
Tefsir, hadis ve İslam hukuku alanlarında uzmanlaştı. Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Hacı Bektaşi Veli gibi dönemin ünlü alimlerinin sohbetlerinde bulundu. Bilecik’te bir dergah yaptıran Şeyh Edebali, Osman Bey’i birçok kez burada misafir etmiştir. Edebali Anadolu Ahileri’nin reislerindendir.
Söğüt ve Domaniç yöresi Selçuklu Devleti tarafından aşiretine yaylak-kışlak olarak verilen Osman Bey sık sık Edebali’nin misafiri olurdu.
Osman Bey misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöyledir:
”Şeyh Edebali’nin koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi. Göğsünden bir ağaç bitti. Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri, kökleri tüm dünyayı sardı. Gölgesi bütün yeryüzünü tutu. İnsanlar o ağacın gölgesinde toplandılar. Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara hep o ağaç gölge etti.”
Osman Bey rüyasını Şeyh Edebali’ye anlatır. Edebali rüyayı şöyle yorumlar:
”Sen Ertuğrul Gazi oğlu Osman, babandan sonra bey olacaksın. Kızım Malhun Hatun ile evleneceksin. Benden çıkıp sana gelen nur budur. Sizin soyunuzdan nice padişahlar gelecek ve nice devletleri bir çatı altında toplayacaklar. Allah nice insanın İslam’a kavuşmasına senin soyunu vesile edecektir.”
”Oğul Osman, Hak Teala sana ve soyuna hükümranlık verdi mübarek olsun, kızım Malhun Hatun senin helalin olsun” der. Edebali’nin bu yorumu üzerine Osman Bey Malhun Hatun (Rabia Bala Hatun) ile evlenir.
Şeyh Edebali 1326 yılında Bilecik’de 120 yaşında vefat etti. Türbesi Osman Gazi tarafından yaptırılmıştır.

OSMAN BEY’E NASİHATİ
Şeyh Edebali damadı Osman Gazi’nin bey olması üzerine verdiği nasihati çok ünlüdür.
”Ey oğul!
Bundan sonra öfke bize, uysallık sana
Güceniklik bize, gönül almak sana
Suçlama bize, katlanmak sana
Acizlik bize, yanılgı bize, hoş görmek sana
Geçimsizlikler, çatışmalar, anlaşmazlıklar bize, adalet sana
Kötü göz, şom ağız haksız yorum bize, bağışlamak sana
Ey Oğul!
Bundan sonra bölmek bize, bütünlemek sana
Üşengeçlik bize, uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana
Ey Oğul!
Sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz
İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın
Ey Oğul! Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı
Allah (C.C) yardımcın olsun
Sözleri
– Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez.
– Kişinin gücü günün birinde tükenir ama bilgi yaşar. Bilginin ışığı kapalı gözlerden bile içeri sızar aydınlığa kavuşturur.
– Ukalayla dost olma: çok konuşur, boş konuşur, kem konuşur; üzülürsün.
– Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin.
– Üç kişiye acı; cahiller arasındaki alime, zenginken fakir düşene, hatırlı iken itibarını kaybedene.
– Bilesin ki, atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.
– Sana yükünü taşıyacak güç, ayağını sürçtürmeyecek akıl ve kalp versin.
– Aç gözlü ile dost olma: ikram bilmez, kural bilmez, doymak bilmez; üzülürsün,
(HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .