Şeyh Edebali, doğduğu topraklarda anıldı

Şeyh Edebali, doğduğu topraklarda anıldı

25.09.2017

Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali, doğum yeri olan Kırşehir’in Mucur ilçesi İnaç köyünde düzenlenen programla anıldı. Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması süreci olarak adlandırılan 13. yüzyılda, milletimize sosyal yaşantıdan kullandığı dile, vatan sevgisinden hoşgörüye kadar geniş bir yelpazede öncülük eden alp-erenlere ev sahipliği yapan Kırşehir’in Mucur ilçesi İnaç köyünde bulunan Şeyh Edebali Camii bahçesinde düzenlenen […]

Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali, doğum yeri olan Kırşehir’in Mucur ilçesi İnaç köyünde düzenlenen programla anıldı.
Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması süreci olarak adlandırılan 13. yüzyılda, milletimize sosyal yaşantıdan kullandığı dile, vatan sevgisinden hoşgörüye kadar geniş bir yelpazede öncülük eden alp-erenlere ev sahipliği yapan Kırşehir’in Mucur ilçesi İnaç köyünde bulunan Şeyh Edebali Camii bahçesinde düzenlenen programa Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Eski Kültür Bakanı Gökhan Maraş, 22. Dönem Milletvekili Hacı Turan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Orhan Ekemen, Mucur Kaymakamı Kaya Çelik, Şeyh Edebali Kültür Dayanışma Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Mahmut Kayaoğlu, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda konuşan Vali Necati Şentürk, Şeyh Edebali’yi rahmetle andıklarını söyledi.
Şeyh Edebali Camii bahçesinde anma programına katılan vatandaşlara hitaben konuşan Vali Necati Şentürk, “Ahilik bir nizam-ı alem ülküsüdür. Öyle ki Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı Devletine ruh ve nefes üflemiştir. Eğer biz 400 çadırlı bir aşiretten, bir cihan imparatorluğu çıkartmışsak bunu medeniyet projesi olan Ahilik teşkilatına borçluyuz. Şeyh Edebali’nin ilkesinde iktidar her şeye gücenmez, küsmez, hoşgörülü olur anlayışı vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünü sürekli kullanmaktadır. Bizler günümüzde bu ilkeleri hayata geçirsek, dünyada yeniden nizam-ı alem ülküsünü hakim kılarız. Yeryüzünde, gönül coğrafyamızda ve İslam dünyasında kan durur, gözyaşı durur. Üç büyük Ahi vardır: Ahi Evran’ın üstadı Evhadi Kemali, Ahi Evran-ı Veli ve Osmanlının kuruluşunu fiilen ve manen mayalayan Şeyh Edebali. Ayrıca, bugünkü anma töreninin daha coşkulu geçmesi için Erzincan’dan atlı spor kulübünü getirdik. Hani diyordu ya eskiler, biz at sırtında doğar, at sırtında ölürüz. At, kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Şeyh Edebali’nin bir sözü var: ‘Ey oğul! Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.’ Bu duygularla, Şeyh Edebali’yi rahmetle anıyor, törene katılanlara teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan diğer konuşmaların ve 48. Hükümet Kültür Bakanı Gökhan Maraş’ın Şeyh Edebali hakkında verdiği konferans ile devam eden program, İl Müftüsü Osman Arslan’ın yaptığı dua ve Erzincan Atlı Spor Kulübü’nün cirit gösterisi ile sona erdi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .