SEYGED Başkanı Ömer Çetiner: “Sulak alanımıza yeterince değer verdiğimiz söylenemez”

SEYGED Başkanı Ömer Çetiner: “Sulak alanımıza yeterince değer verdiğimiz söylenemez”

02.02.2015

KIRŞEHİR Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı (SEYGED) Ömer Çetiner, 2 Şubat 1996tarihinden bu yana kutlanan Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Açıklamasında, Türkiye’de 300 adet sulak alan bulunduğunu ve Kırşehir’in olmazsa olmazı Seyfe Gölü ile birlikte sulak alanlara yeterince değer verilmediğini dile getiren SEYGED Başkanı Ömer Çetiner, Seyfe Gölü sulak alanında yapılması gereken […]

KIRŞEHİR Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı (SEYGED) Ömer Çetiner, 2 Şubat 1996tarihinden bu yana kutlanan Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Açıklamasında, Türkiye’de 300 adet sulak alan bulunduğunu ve Kırşehir’in olmazsa olmazı Seyfe Gölü ile birlikte sulak alanlara yeterince değer verilmediğini dile getiren SEYGED Başkanı Ömer Çetiner, Seyfe Gölü sulak alanında yapılması gereken acil konular olduğunu ve bir an önce bunların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.
Suyu, tabiri caizse “sevgili” olarak nitelendiren Ömer Çetiner, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Sulak alanlar yeryüzünün en zengin ve en üretken ekosistemlerini oluşturmaktadır. Bu alanlar yöre insanlarına ve ülkenin geneline geniş yelpaze de hizmet veren oldukça karmaşık doğal sistemlerdir. Yeryüzündeki başka hiçbir ekosistemle karşılaştırılmayacak ölçüde işlev ve değere sahiptir.
“Sulak alanlar 2 Şubat 1996 tarihinden bu yana çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Türkiye de yaklaşık 300 adet sulak alan vardır. Bunlardan 135 adedi kayda değer sulak alanlardır. 14 adedi Ramsar Sözleşmesine dahil adilmiş çok önemli sulak alandır. Seyfe Gölü Sulak Alanı Ramsar Sözleşmesine 13 Temmuz 1994 dahil olan sözleşmeye ilk giren beş alandan bir tanesidir. Bu kadar önemli bir sulak alanımıza yeterince değer verdiğimiz söylenemez. Ancak yapılan ve yapılacak çalışmalarla hak ettiği değere ulaşılmaya çalışılıyor.
“Seyfe Gölü Ekoloji Derneği olarak Seyfe Gölü Sulak Alanı ile ilgili yapılan çalışmalara katılıyoruz ve çeşitli etkinliklerde yer alarak sorunların çözümüne yapıcı katkı da bulunuyoruz. Yine bu etkinliklerde yöremizin tanıtılması ve gündemde kalması için çalışmalar yapıyoruz. Yurdumuzda yapılan üç önemli Sulak Alanlar Kongresinde de yer aldık. Bursa da yapılan 1’inci sulak alanlar kongresinde derneğimizin de katkıda bulunduğu ortak bir sunum yapıldı.
“Kırşehir’de yapılan 2’nci Sulak Alanlar Kongresinde Seyfe Gölü Ekoloji Derneği olarak Seyfe Gölü’nün güzel görüntülerinin olduğu görsel bir sunum ve ‘Dünden bugüne Seyfe Gölü Havzası ve havzaya etki eden faktörler’ adlı sözlü bir sunum yapıldı. Ayrıca Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nde çekilmiş fotoğraflarla sergi açılarak Seyfe Gölü’nün güzelliğine dikkat çekildi. Samsun’da yapılan 3’ncü Sulak Alanlar Kongresi’nde yine Seyfe Gölü Havzası ile çalışmamız kabul gördü ve Sulak Alanlar Kongresine davet edildik.
“Seyfe Gölü Sulak Alanında yapmamız gereken acil konular var bir an önce bunları hayata geçirmeliyiz. Bu yılda arzu ettiğimiz yağışları henüz alamadık. Bu yüzden çalışmalarımızı biraz daha hızlandırmalıyız.”
YAPILMASI GEREKENLER
Ömer Çetiner, Seyfe Gölü Ekoloji Derneği olarak yörede yapılması gereken konuları da, “Seyfe Havzasından alınan içme suları için alternatif yerler bulunarak bölgeden alınan sular durdurulmalı. Bölgede uygulanan ÇATAK Projesinin devamı sağlanmalı ve teşvik alanı üç bölüme ayrılarak göle yakın yerlerde teşvik oranı artırılmalı (çok su kullanılan göle yakın yerlerde mevcut teşvik rağbet görmüyor). Derin kuyulardan (Malya ve Eski doğanlı) alınan su miktarı kontrol altında tutularak, havzadaki su seviyesine göre su verilmeli ve mutlaka damlama sulama sistemine geçilmeli. Kalaba-Seyfe Pompaj Sulama Projesi (ikinci etap) hızlandırılarak Seyfe Gölü civarına su verilmeli. Kuş gözlemi ve gölü izlemek için; Tanıtım Merkezi-Seyfe Höyük ve Badıllı-Gözlem Kulesi arasındaki yol ulaşılabilir hale getirilmeli” şeklinde sıraladı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .