Seyfe’de sit alanı revize edildi

Seyfe’de sit alanı revize edildi

14.11.2017

Seyfe doğal sit alanı düzenleme çalışmaları tamamlanırken, 37 köyü kapsayan Seyfe Doğal Sit Koruma Alanı 15 köyü kapsar hale getirildi…

KIRŞEHİR’İN Mucur ilçesi sınırlarında bulunan ve 187 kuş türünün uğrak yeri olan Seyfe Gölü’nde Sit Alanı çalışmaları kapsamında yeniden düzenlemeler yapıldı.
Kırşehir’in eğitim, kültür, tarım, ticaret ve hayvancılık konularındaki ihtiyaçlarını giderme noktasında girişimlerde bulunan Milletvekili Mikail Arslan, Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nde Doğal Sit Koruma Alanı’nda da düzenleme yapılmasını sağladı.
Birinci ve ikinci derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altında olan ve toplam 37 köyde 1.544.867.342 m2 alanda uygulamada olan Seyfe Doğal Sit Koruma Alanı, yapılan bilimsel çalışmalar sonucu 15 köyü kapsayan 824.562.852 m2 alan olarak yeniden düzenlendi.
Vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan’ın girişimleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğünün çalışmaları ile Seyfe’de sınırlar revize edildi.
Birinci ve ikinci derece sit alanlarında yapılacak yapılarda Nevşehir’den uygunluk yazısı alınması gerektiği bildirilirken, yapılan düzenleme ile özellikle sit alanı dışında kalan 22 köyde artık Nevşehir’den görüş alınmadan yapılabilecek ve vatandaşların Nevşehir’e gitmelerine gerek kalmayacak.

Yukarı Homurlu, Homurlu Beşler, Uzunpınar, Büyük Kışla, Tatar İlyas Yayla, Taburoğlu, Körpınar, Üç Kuyu, Hashöyük, Tosun Burnu, Öksüzkale, Külhöyük, Homurlu Üçler, Seyrek, Hüseyinli, Çimeli, Kartal Kaya, Göllü, Harmanaltı, Yeğenaga, Küçük Burunağıl, Boztepe (Merkez) sit alanı dışarısına çıkarılan köyler oldu.

Sit alanı içerisinde her türlü yapı yapılmasına İl Özel İdaresinden uygunluk almak kaydıyla izin verilebileceğini belirten Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, “Daha önceki sit alanı durumuna göre sadece basit hayvancılık yapılarına Nevşehir’den izin alınmak kaydıyla izin verilebiliyordu. Sürdürülebilir koruma alanında kalan Karacaören, Dalakçı, Gümüşkümbet, Yazıkınık, Yeni Doğanlı, Seyfe, Geycek, Kıran, Karaarkaç, Budak, Güzyurdu, Obruk, Çiğdeli, Eski Doğanlı, Kızıldağ Yeniyapan köyleri korunacak alanlarda kalan köy gelişim yerleri sürdürülebilir alan olarak ilan edilmiştir. Köy merkezlerinde yapılacak yapılar Nevşehir Sit Kurulundan izin almak kaydıyla düşük yoğunlukta hayvancılık yapılmasına izin verilebilecektir. Ayrıca koruma amaçlı imar planı yapılana kadar belirlenecek yapılaşma koşulları ile ev ve diğer müştemilat (depo, samanlık, vb.) yapılabilecektir” açıklamasında bulundu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .