Seyfe’de kuyuya izin yok

Seyfe’de kuyuya izin yok

11.02.2015

Seyfe’de kuyuya izin yok KIRŞEHİR’İN Mucur ilçesinde bulunan Seyfe Gölü’nü koruma noktasında birçok çalışma yapılırken, DSİ 12. Bölge Müdürlüğü tarafından Seyfe Gölü civarında kuyu açılmasına izin verilmiyor. Seyfe Gölü’nün kurumamasını sağlamak amacıyla DSİ 12. Bölge Müdürlüğü ruhsatlı kuyu taleplerini olumlu karşılamıyor. Seyfe Gölü 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın “Sulak Alanlar İçin Koruma Programı” […]

seyfe

Seyfe’de kuyuya izin yok
KIRŞEHİR’İN Mucur ilçesinde bulunan Seyfe Gölü’nü koruma noktasında birçok çalışma yapılırken, DSİ 12. Bölge Müdürlüğü tarafından Seyfe Gölü civarında kuyu açılmasına izin verilmiyor.
Seyfe Gölü’nün kurumamasını sağlamak amacıyla DSİ 12. Bölge Müdürlüğü ruhsatlı kuyu taleplerini olumlu karşılamıyor.
Seyfe Gölü 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın “Sulak Alanlar İçin Koruma Programı” kapsamında yapılacak çalışmalara dahil edilmiş, yeniden canlanması için ümit ışığı olmuştu.
Bir zamanlar nesli tükenmekle karşı karşıya kalan flamingolarla birlikte 187 civarında kuş türünün barındığı Seyfe Gölü Kuş Cenneti, 1990 yılında Tabiat Koruma Alanı olarak ilan edilmesi ve çevresinde eski Tunç Çağı’nın izlerini taşıyan 20 höyük ve tümülüsün bulunması nedeniyle de Birinci Derecede Doğal Sit Alanı olarak belirlenmesine rağmen, son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle yanlış sulama yöntemleri ve Devlet Su İşleri tarafından açılan drenaj kanalları nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, Seyfe Gölü Yönetim Planı ile çevre halkının da bilinçlenmesiyle Seyfe Gölü, su tutma noktasında ümitlendiriyor.

Kırşehir’de 20 ocak 2015 Salı günü yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Vali Necati Şentürk’ün Seyfe Gölü’nde ruhsatlı kuyu açılması yönündeki taleplere neden izin verilmediğine ilişkin sorusunu yanıtlayan DSİ 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, kuyulara izin verilmesinin Seyfe Gölü’nün kuruyup yok olmasına sebep olacağını belirterek, şöyle konuştu:
“Seyfe bildiğiniz gibi Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da önem verdiği hem de Ramsar kapsamında olan bir bölge. Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüzce Seyfe bölgesi kapalı havza olarak ilan edildi ve burada kuyu açımına kesinlikle Bakanımız izin vermiyor. Seyfe Gölü’ne gelen su kaynakları ve o havza üzerinde ve membasında açılacak kuyular Seyfe Gölümüzün beslenmesine ciddi engel teşkil ediyor. Biz Doğa Koruma Milli Parklar Müdürümüzle beraber gezdik. Orada kaçak kuyuların tespit edilmesi yönünde ciddi çalışmalar yaptık. Fakat muhtarlarımızdan bir tanesi geldi bu tespit çalışmamıza ve biz bu kuyuları tespit edemedik. Bu kuyuların artması, yeni kuyulara izin verilmesi hem Ramsar kapsamında olan, hem de büyük önem verilen Kırşehir’in bir timsali olan Seyfe Gölü’nün de kurumasına ve yok olmasına sebep olacak. Bunun zarureti Sayın Bakanımızın da talimatlarıyla kapalı bölge. Bu bölge içindeki tarımsal sulamalar için herhangi bir şekilde kuyu izni vermiyoruz.
“Eğer hayvansal çiftlik veya hayvan yetiştirme ile ilgili ciddi projeli talepler geldiğinde titizlikle inceleniyor, çünkü hayvancılığın da bitmemesi lazım. Bir miktar ayırdığımız hayvancılık projeleri için küçük bir potansiyel var. O potansiyeli projeli ve ciddi projeler ise müsaade ediyoruz. Tarıma kapalı, hayvancılıkta da ciddi projelerde yardımcı olmaya çalışıyoruz Seyfe’nin selameti için.”

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .