Seyfe, sunalarla şenlendi

Seyfe, sunalarla şenlendi

10.05.2016

Geçen yıl buharlaşma nedeniyle kuruyan ve bu yılki yağışlarla su seviyesi yüzde 40’a kadar yükselen Seyfe Gölü, martı, flamingo ve diğer kuşların yanı sıra yıllar sonra ilk defa görülen suna ördeklerine ev sahipliği yapıyor

Seyfe

Türkiye’nin Ramsar Sözleşmesi ile korunan ender sulak alanlarından, Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nde suna ördeği yoğunluğu yaşanıyor.
Kırşehir’in Mucur ilçesi sınırlarındaki kuş cennetine, martı, flamingo ve angıtların yanı sıra renkli görüntüleriyle suna ördekleri ayrı bir güzellik katıyor. Yuvalarını dağlara yapan ve gölde hayatını devam ettiren suna ördekleri yöre halkı arasında “ala ördek” olarak biliniyor.
Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner, dernek binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, gölün su seviyesinin yüzde 40’lara kadar yükselmesiyle kuş çeşidi ve sayısında artış meydana geldiğini söyledi.
Geçen yıllara oranla kuş sayısında yaşanan artışın kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Çetiner, “Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nde misafirlerimizin sayısı ve çeşidi her geçen gün artıyor. Yıllar sonra ilk defa yöremizde ala ördek diye bildiğimiz suna ördeği çeşidini görebiliyoruz. İlk defa bu sayıda ördek gölümüzde bulunuyor. Geçtiğimiz yıllara göre daha çok turna var. Flamingo ve ördeklerimiz de yoğun şekilde bulunuyor. Yeni kuşları görmek bizleri mutlu ediyor.” dedi.
Yaklaşık 10 bin 700 hektar alanı kaplayan gölün geçen yıl yaz aylarında kuruduğunu hatırlatan Çetiner, şunları kaydetti:
“Şu an Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ndeki su seviyesi istediğimiz noktada değil, Bu seneki yağışların azlığı nedeniyle yeterince su girişi olmadı. Şu anda minimum su girişi olmasına rağmen kuşlar için barınacak bir ortam var. Ancak, temmuz ve ağustos döneminde buharlaşma nedeniyle su seviyesi azalacaktır. Yetkililerden isteğimiz bir an önce çalışmaların hızlanması. Gölün su seviyesini tehdit eden unsurların ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Kuşlarımız gerçekten Seyfe Gölü’nü bizden daha çok seviyor ve istiyorlar. Göç yollarında olduğu için mutlaka uğruyorlar.”
Büyük boylu ve alaca renkli olan suna ördeklerinin yürürken ve uçarken kazı andırdığını dile getiren Çetiner, kızıl renkte göğüs kuşağıyla dikkat çektiğini ve renkli görüntüleriyle ilgi gördüklerini aktardı.
Uluslararası Ramsar Sözleşmesi’nin yanı sıra Türkiye’de üç ayrı koruma sınıfına sahip ender sulak alanlardan Seyfe Gölü, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Göl, 187 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor. KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .