Seyfe Kuş Cenneti, göz göre göre kuruyor!

Seyfe Kuş Cenneti, göz göre göre kuruyor!

14.08.2017

Bilirkişi raporu gölün kurumasının nedenleri arasında Mucur Belediyesi’nin buradan su almasını gerekçe gösterdi

Yetkililer gerekli önlemleri almayıp seyredince olacağı buydu!

RAMSAR Sözleşmesi’ne dahil olan ve ‘Milli Park’ niteliğinde korumalı bölge statüsüne sahip Seyfe Gölü Kuş Cenneti, kuruyarak, çorak bir topraktan ibaret hale geldi. Bu konuda Mucur Asliye Hukuk Mahkemesi’ne zirai bilirkişi raporu gönderildi.
Yaklaşık 50 ayrı kuş türünün kuluçkaya yattığı, 182 kuş türünün barındığı ve yaklaşık 25 kuş türünün de göç sırasında uğradığı ‘Kuş Cenneti’ olan Seyfe Gölü tehlike çanlarına rağmen uygulanamayan planlar, alınamayan kararlarla göz göre göre kurutuldu.
2006 yılı Aralık ayında da kuruyan ve kurtarma çalışmaları ile ömrü biraz daha uzayan Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nde önemli ve radikal kararlar alınamadığı gibi alınan kararların da bir türlü uygulamaya sokulmaması üzerine adeta kurudu, bölgede bulunan birkaç kuş türü de bölgeyi terk etti.
Dünya mirası olan Seyfe Gölü sulak alanı göz göre göre kuruyor ve biz doğaseverler üzüntü içinde seyrederken, Mucur Sulh Hukuk mahkemesi bu konuda açılan davalar çerçevesinde soruşturma yürütüyor.
Bu arada Ziraat Mühendisi İbrahim Yücekaya bilirkişi olarak bir rapor hazırlayarak 2 Temmuz 2017 tarihinde Mucur Sulh Hukuk Mahkemesine gönderdi.
Ziraat Mühendisi İbrahim Yücekaya’nın imzasıyla gönderilen bilirkişi raporunda şöyle denildi:
“İlçemiz Seyfe köyünde bulunan 518 parsel nolu taşınmaz üzerinde 17.07.2017 tarihinde yapılan keşifte zira bilirkişi olarak görev yaptım. Dava konusu taşınmazları mahkeme keşif heyeti ile birlikte gezerek gerekli incelemelerimi yaptım ve mahkemenin tarafımdan istediği bilgiler gereği notlarımı aldım.
Yapılan incelemeler sonucunda 518 parsel içerisinde Mucur Belediyesi tarafından ilçeye içme suyu temini için açılmış olan derin kuyu su pompası ve binası bulunmaktadır. Söz konusu alan Seyfe Gölü havzasında bulunmakta olup göl havzasında bulunan derin yeraltı kuyularından çekilen sular gölü besleyen yeraltı su kaynakları ile göle yer altı suyu akışını olumsuz etkilediğinden ve ayrıca yeraltı su seviyesinin düşmesine neden olacağından gölün su seviyesinin yaz aylarında düşmesine sebep olan ve olumuz etkileyen faktör olarak yer almaktadır.” (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .