SEYFE GÖLÜ KUŞ CENNETİ’NİN MİSAFİRLERİ YUVAYA DÖNÜYOR

SEYFE GÖLÜ KUŞ CENNETİ’NİN MİSAFİRLERİ YUVAYA DÖNÜYOR

10.03.2015

Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Makine Mühendisi Ömer Çetiner “Yeni yağışlar olmaz ve göle su akışını sağlayan pınarlar üzerindeki tehditleri ortadan kaldırılmaz isek gölümüz birkaç ay sonra kuruma noktasına gelebilir” Bu yıl görülen yağışlarla az da olsa dolan Mucur ilçemize bağlı Seyfe Köyü’ndeki Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ne misafirler gelmeye başladı. Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı […]

Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Makine Mühendisi Ömer Çetiner “Yeni yağışlar olmaz ve göle su akışını sağlayan pınarlar üzerindeki tehditleri ortadan kaldırılmaz isek gölümüz birkaç ay sonra kuruma noktasına gelebilir”

Bu yıl görülen yağışlarla az da olsa dolan Mucur ilçemize bağlı Seyfe Köyü’ndeki Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ne misafirler gelmeye başladı.
Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Makine Mühendisi Ömer Çetiner yaptığı açıklamada “Misafir kuşlarımız geliyor ama biz onları ağırlamak için yeterince hazırlıklı değiliz” dedi.
Seyfe Gölü; 187 çeşit kuş türü ile tarihi ipek yolu, endemik bitkileri ve Dünyada nesli tükenmekte olan 27 adet kuş türünü barındırması ile çok önemli bir sulak alanı olduğunu belirten Ömer Çetiner; gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

SEYFE Ömer çetiner copy
“Kış boyunca misafirlerimiz olan ördek, angıt, balıkçıl ve martı gibi kuşlarımızın yanına Flamingolar ve Turnalar da geldi. Onları izlemek ve seslerini duymak büyük bir mutluluk veriyor. Kış döneminde arzu ettiğimiz kar ve yağmur yağışı olmadı. Göldeki su seviyemiz arzu ettiğimiz oranda değil. Yeni yağışlar olmaz ve göle su akışını sağlayan pınarlar üzerindeki tehditleri ortadan kaldırılmaz isek gölümüz birkaç ay sonra kuruma noktasına gelebilir.
“Türkiye’miz için çok önemli, Kırşehir’imiz için olmazsa olmazımız olan bir sulak alana gereken ilgiyi gösteremiyoruz. Çalışmaların hızlanması ve etkin olunması gerekirken ilgimiz daha da azalmaya başladı. Geçtiğimiz dönemde yıllar sonra Dünyada nesli tükenmekte olan kuşlardan toy kuşunu da görebilmiştik. Misafirlerimizin önem verdiği bir sulak alana bizler yeterince değer veremiyoruz. Bizlerin çabaları belirli bir noktaya kadar, ilgili kurumların katkıları olmadan bir yere varamayız. Seyfe Gölü’nde yapılması gerekenleri bir rapor halinde gerekli mercilere ilettik. Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin önemini bilen Sayın Valimiz ve Milletvekillerimizden ilgili kurum ve kuruluşların çalışmalarına hız vermelerini sağlamalarını arzu ediyoruz. Seyfe Gölümüz Kırşehir’in gündeminden düşmemeli. Milletvekili aday adayı olan sevgili dostlarımız programlarında Seyfe Gölüne ve Çevreye biraz daha fazla yer vermelidirler.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .