Sevgililer Günü’nde 10 çift ‘evet’ diyecek

Sevgililer Günü’nde 10 çift ‘evet’ diyecek

13.02.2015

Kırşehir’de 10 çift, bugün 14 Şubat Sevgililer Günü’nde mutluluğa ”evet” diyerek dünya evine girecek. Sevgililer Günü, ülkemizde olduğu gibi bugün Kırşehir’de de değerlendirilecek. Hayatlarını 14 Şubat Sevgililer Günü’nde birleştirmek isteyen çiftler nikah tarihleri için bu özel günü seçti. Kırşehir’de de 10 çift bu özel gün için haftalar öncesinden randevu alarak, özel günde hayatlarını birleştirecek. Kırşehir […]

Kırşehir’de 10 çift, bugün 14 Şubat Sevgililer Günü’nde mutluluğa ”evet” diyerek dünya evine girecek.

Sevgililer Günü, ülkemizde olduğu gibi bugün Kırşehir’de de değerlendirilecek. Hayatlarını 14 Şubat Sevgililer Günü’nde birleştirmek isteyen çiftler nikah tarihleri için bu özel günü seçti.

Kırşehir’de de 10 çift bu özel gün için haftalar öncesinden randevu alarak, özel günde hayatlarını birleştirecek.
Kırşehir Belediyesi Evlendirme Dairesi, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, yani bugün 10 çiftin nikahını kıyacak. Bu özel günde beraberliklerini anlamlandırmak ve mutlu bir evliliğe ilk adımı atmak isteyen 10 çiftten bazılarının da nikah saatini günün tarihiyle aynı sayı sıralaması olan 14 ve 14.14’de yaptırmak için özel istekte bulunduğu bildirildi.
Bu arada Belediye Başkana Yaşar Bahçeci’nin de bugün Sevgililer Günü’nde mutluluğa ”evet” diyecek 10 çiftten ikisinin mutluluğunu paylaşarak nikahlarını kıyacağı öğrenilirken, Kırşehir’de 5 Ocak 2015 tarihinden bu yana da bugün nikahı kıyacak 10 çiftle birlikte toplam 96 çiftin nikah masasına oturarak dünya evine girdiği bildirildi.
SEVGİLİLER GÜNÜ BAKIN NASIL ORTAYA ÇIKTI?
ÖTE YANDAN Sevgililer Günü ilk olarak nasıl kutlandı, Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktığıyla ilgili olarak Sevgililer Günü hakkındaki detaylı bilgiyi Kırşehirli okurlarımız için derledik.

Sevgililer Günü’nün tarihçesi ise 3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir.

İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer Günü kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.
Kırşehir’de de yarın Sevgililer Günü’nde birçok aktivitenin düzenlendiği, mağazalarda güne özel indirimlerin yapıldığı bildiriliyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .