Sevgiler

Sevgiler

14.02.2018

Sevmek, aşık olmak; ne büyülü kelimeler. Ya sevgili kelimesi; sevginin aşkta cisim bulmuş nesnesi ya da şahsiyeti. Bu satırları okuyanlar; peki sizler de seviyor musunuz? Ya da aşık mısınız? Sevda duygularınızın cisim bulduğu bir sevgiliniz var mı? Affınıza sığınarak bir muzip soru sordum kimilerinize göre. Biz de sevmek halen ayıptır ne de olsa. Hele de […]

Sevmek, aşık olmak; ne büyülü kelimeler.
Ya sevgili kelimesi; sevginin aşkta cisim bulmuş nesnesi ya da şahsiyeti.
Bu satırları okuyanlar; peki sizler de seviyor musunuz? Ya da aşık mısınız? Sevda duygularınızın cisim bulduğu bir sevgiliniz var mı?
Affınıza sığınarak bir muzip soru sordum kimilerinize göre. Biz de sevmek halen ayıptır ne de olsa. Hele de bugünlerde buna hakkımız bile yok dediğinizi duyar gibiyim.
Sevmek, hayatı bilmeyip yeni başlayanlara daha yakışır gibi dursa da, gönül bu, ne yaşlanır ne de uslanır.
İyi ki de öyle!
Sevmek? Ama nasıl sevmek?
Helalinden, makbul sevmek. Asıl mesele! Adam gibi, yani insan gibi sevmek.
Yine sevgiler farklı farklıdır. Anne, baba, kardeş, dost, akraba, arkadaş sevgisi, özel zevklerimize duyduğumuz tutkular gibi.. Çok değişik sevgiler vardır. Önemli olan sevgilerin dozunu ayarlamaktır. Daha doğrusu hayatımızda olan sevdiceklerimizin birbirlerinin sınırlarına girmelerine izin vermemektir. Aksi halde ilişkiler karmakarışık olur.
Sevmek duyguların yoğun hali, aşk çok masum görünse de duygularımızı mümkün olduğu ölçüde kontrol edebilmenizi öneririm. Çünkü duyguların yoğunluğu, yoğunluk duyulan nesneye karşı zaafı da beraberinden getirir. Zaaflarınız bilindiğinde de kullanılmaya açık olur.
Sizlere dileğim şudur ki, sizi zaaflarınıza yenik düşürmeyecek karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde sevgiyle dolu bir yaşamınız olsun. Çünkü, sevgiye olan zaafımızı kullanıp gönül çelenler olduğu gibi, bizi gücümüzün üzerinde tüketim yapmamıza dair bekleyen ne çok akıl çelenlerde var.
Şimdi akıl çelen dediysem de, tarihsel arka planı bir yana bugün “Sevgililer Günü” gücünüz ölçüsünde hayatınızdaki sevdiceğinize özel olduğunu hissettirecek bir şeyler yapmak fena olmaz. Gönül telini titreten bir söz, bir çiçek dahi almak yeterli olabilir diye düşünüyorum.
Şimdi Kırşehir’in kışında bir çiçek kaç para biliyor musun?
Dediğinizi de duyar gibiyim ama…
Sevmek çok güzel bir duygu, ancak genelde evlendikten sonra alan almış satan satmış tuzağına düşülür. Sonra da evlilik aşkı öldürür saçmalığına sığınılır. Nerdeyse kendimize ve karşımızdakine olan özenimiz nikâha kadardır ondan sonra eşler birbirlerine özen göstermez.
Oysa ki, eşinize gösterdiğiniz özende, sağlıklı bir evliliğe yatırım yapmış oluyorsunuz. Mutlu ettiğiniz bir eş normal koşullarda sizi mutlu edecektir. Çünkü insan, olmayanı veremez.
Eşlerinize özen göstermekten çekinmeyin. Eşinize yapacağınız sevgi davranışları size mutluluk olarak dönecek çok kârlı bir yatırımdır. Bu konuda kimseden çekinmeyin, çünkü mutlu çiftler sağlıklı aileyi, sağlıklı aileler, sağlıklı toplumları oluştururlar.
Korkmayın sevin ve sevginin bu gücünü herkese bulaştırın!YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .