Selçuk Büyüker, Tıp Bayramı’nı kutladı

Selçuk Büyüker, Tıp Bayramı’nı kutladı

11.03.2015

KIRŞEHİR Sağlık İl Müdürü Dr. Selçuk Büyüker, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, doktorların bayramını kutladı. Mesajında en kutsal mesleklerden birini layıkıyla yerine getiren doktorlara hitaben, “Tatil kavramının neredeyse hiç olmadığı, 24 saat esasına dayalı mesleğimizin icrasında göstermiş olduğunuz gayrete ne kadar teşekkür edilse de biliyorum ki yetmez; yine de gönülden çalışan siz […]

KIRŞEHİR Sağlık İl Müdürü Dr. Selçuk Büyüker, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, doktorların bayramını kutladı.

Mesajında en kutsal mesleklerden birini layıkıyla yerine getiren doktorlara hitaben, “Tatil kavramının neredeyse hiç olmadığı, 24 saat esasına dayalı mesleğimizin icrasında göstermiş olduğunuz gayrete ne kadar teşekkür edilse de biliyorum ki yetmez; yine de gönülden çalışan siz meslektaşlarıma teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” diyen Sağlık İl Müdürü Dr. Selçuk Büyüker, şunları kaydetti:

sağlık müdürü copy
“İnsanı sağlığına kavuşturma vesilesiyle müşerref olan, en kutsal mesleklerden birini layıkıyla icra eden değerli doktorlarımızın 14 Mart Tıp Bayramınızı en içten duygularımla kutluyorum.
“Tatil kavramının neredeyse hiç olmadığı, 24 saat esasına dayalı mesleğimizin icrasında göstermiş olduğunuz gayrete ne kadar teşekkür edilse de biliyorum ki yetmez; yinede gönülden çalışan siz meslektaşlarıma teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.
“2014 yılı içerisinde ilimiz birinci basamak, ikinci basamak kamu ve özel sağlık kuruluşlarımıza vatandaşlarımızın başvuru sayısı 2 milyonu geçti. Gece gündüz ilimiz sağlık kuruluşlarına başvuran anne, baba, çocuk, dede, nine siz şifa elçilerine gelip; sizden yardım istemektedir. Sizlerse eşlerinizi, çocuklarınızı, annenizi, babanızı gece demeden hafta sonu demeden bırakıp; değerli vatandaşlarımıza çok zorlu eğitim yıllarınızda ve iş hayatınızda edindiğiniz kıymet biçilmez bilgilerinizle tedavi etmektesiniz.
“2014 yılında 2 milyonun üzerinde başvuruda bulunan hastalarımıza yaklaşık 275 kişilik doktor kadromuzla hizmet verdik. Ne kadar fedakâr bir meslek olduğunun göstergesidir bu sayılar.
“Bu gayret ve fedakârlığın en büyük mimarları olan sizlerin destekçileri de hiç şüphesiz en büyük teşekkürleri hak ediyor. Bu sebeple sizleri yetiştiren anne, baba yakınlarınıza ve çalışma şartlarınızda gece, gündüz, hafta sonu yanlarından ayrı kaldığınızda sizlere destek olan değerli eşlerinize ve çok kıymetli evlatlarınıza minnet ve şükran dileklerimi iletiyor; çok teşekkür ediyorum. Çok ulvi bir mesleği icra eden yakınları olduğunu unutmasınlar ve haklı gururlarını da hep yaşasınlar.
“Değerli sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı en içten dileklerime tekrar kutluyor, sevdiklerinizle sağlıklı, mutlu nice yıllar diliyorum.”
KIRŞEHİRLİLERE TEŞEKKÜR
Mesajında ayrıca, Kırşehirlilere seslenen ve sağlık çalışanlarına gösterdikleri sevgi ve alakadan dolayı teşekkür eden Sağlık İl Müdürü Selçuk Büyüker, “Kıymetli Kırşehirliler, sağlık çalışanlarının, eğitim-öğretim ve çalışma hayatının zorluğunu en iyi aileleri ve yakınları bilir. Siz değerli hemşerilerimize sayısal verilerle de bahsettiğim üzere, sağlık kuruluşlarımıza başvurduğunuzda sizlere ellerinden gelen gayreti gösterip tedavi etmeye çalışan sağlık çalışanlarımıza göstermiş olduğunuz sevgi ve alakalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bahsetmekten büyük üzüntü duyduğum fakat bu senede ilimizde de münferit olarak yaşanan ve izahı kabulü olmayan değerli mesai arkadaşlarıma yapılan şiddeti 14 Mart Tıp Bayramı vesilesi ile şiddetle kınıyorum. Bu tip sözlü, fiziki eylemleri yapanların kanun önünde gerekli cezaları almaları için idare olarak sonuna kadar takipçisi olduğumuzu ve sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Siz kıymetli vatandaşlarımıza şifa dağıtmak için çalışan meslektaşlarımıza hiç kimsenin elinin şiddet için kalkmasını tasvip etmiyoruz, hiçbir zamanda etmeyeceğiz. Şiddet dolayısıyla ve diğer nedenlerle hayatını kaybeden çok kıymetli meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Yaralanan ve hâlâ yaşamış oldukları olayların tesirinde olan arkadaşlarımıza da şifalar diliyorum” ifadesini kullandı.
TIP BAYRAMI TARİHİ
Tıp Bayramı, her Mart ayının 14’ünde kutlanan, Türkiye’de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.
1950’li-1960’lı yıllarda 14 Mart’larda Tıp Fakülteleri’nin öğrenci dernekleri tarafından bir dergi çıkartılması gelenek haline gelmişti. Bu dergilerde öğrencilerin ve hekimlerin sorunları ön plana çıkartılıyordu. 1960 tarihli bu derginin kapağında da fakülte dersleriyle boğuşan tıp öğrencisi karikatürize edilmiş.
14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.
İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.
1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.
1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.
Dünyada benzer kutlamalar, farklı tarihlerde yapılmaktadır. Örneğin ABD’de ameliyatlarda genel anestezinin ilk defa kullanıldığı 30 Mart 1842 tarihinin yıldönümü; Hindistan’da ünlü Doktor Bidhan Chandra Roy’un doğum ve aynı zamanda ölüm yıldönümü olan 1 Temmuz günü “Doktorlar Günü” olarak kutlanır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .