Şeker-İş Sendikası Başkanı Gök: “Şeker Fabrikaları ucuza satıldı”

Şeker-İş Sendikası Başkanı Gök: “Şeker Fabrikaları ucuza satıldı”

10.04.2018

    Geçtiğimiz Cuma günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışını yaptığı Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine Kırşehirlilerin gösterdiği tepkiler devam ediyor. 1991 yılında temeli atılarak yapımına başlanan ve 2000 yılında MHP iktidarı döneminde Kırşehirli Devlet Bakanı Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu’nun büyük çabaları sonucunda tamamlanarak üretime açılan Kırşenhir Şeker Fabrikası’nın son teknoloji ile kurulduğu ve bu nedenle […]

 

 

Geçtiğimiz Cuma günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışını yaptığı Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine Kırşehirlilerin gösterdiği tepkiler devam ediyor.

1991 yılında temeli atılarak yapımına başlanan ve 2000 yılında MHP iktidarı döneminde Kırşehirli Devlet Bakanı Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu’nun büyük çabaları sonucunda tamamlanarak üretime açılan Kırşenhir Şeker Fabrikası’nın son teknoloji ile kurulduğu ve bu nedenle Türkiye’nin en kârlı fabrikalarından olduğu bilinen bir gerçek.

18 yıldır Kırşehir ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirme ihalesine Kırşehir’den sadece Ferhat ve Murat Çağlayan’ın sahibi olduğu Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi ve Ticaret A.Ş. katıldı ve açık arttırmada 307 milyon lira teklif verdiği öğrenilirken, 330 milyon lira teklif veren Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ihaleyi kazanmıştı.

 Teknik olarak sonuçlanan ihalenin neticesi, komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından kamuoyuna duyurulacağı açıklanırken, Şeker-İş Sendikası Başkanı Gök, Bor ve Kırşehir fabrikalarının ucuza satıldığını söyledi.

Düzenlediği bir basın toplantısında özelleştirmeyi eleştiren Gök, “Bor ve Kırşehir fabrikaları 409 milyon TL ucuza satıldı” dedi.

Bor Şeker Fabrikası’nın 2011 yılında 129.9 milyon dolara satıldığını hatırlatan Gök, “Şimdi 83 milyon dolar. Kırşehir fabrikası 2011’de 81 milyon 743 bin dolardı, bugün 59 milyon dolara düştü. Toplamda TL cinsinden 409 milyon lira daha düşük fiyata satıldı” diye konuştu.

Bor Şeker Fabrikasının 2011 yılında 129.9 milyon dolara satıldığını hatırlatan Gök, “Şimdi 83 milyon dolar. Kırşehir fabrikası 2011’de 81 milyon 743 bin dolardı, bugün 59 milyon dolara düştü. Toplamda TL cinsinden 409 milyon lira daha düşük fiyata satıldı” eleştirisinde bulundu.

SATIŞLARIN TÜMÜ BU AY BİTİRİLECEK

Niğde Bor Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi için açılan ihalede ise en yüksek teklifi 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek-İçecek vermişti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı şubat ayında 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi için ihaleye çıkmış ve bu karar başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere çeşitli kesimlerin tepkisine neden olmuştu. İhalede tüm tekliflerin bu ay alınması planlanıyor. (HABER:MUALLA CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .