“ŞEKER FABRİKASI’NDA HUKUKSUZ İŞE ALIM YAPILIYOR”

“ŞEKER FABRİKASI’NDA HUKUKSUZ İŞE ALIM YAPILIYOR”

01.04.2015

Kırşehir Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Cafer Bozkurt’tan açıklama…
“ŞEKER FABRİKASI’NDA HUKUKSUZ İŞE ALIM YAPILIYOR”

KIRŞEHİR Şeker Fabrikası’nda Sendika Baş Temsilcisinin Sınav Komisyonuna Alındığı iddiasıyla yapılan sınavın mahkemece iptal ettiği öne sürüldü.

Sınav Komisyonu’nun 5 olması gerekirken Şeker-İş Baştemsilcisini de komisyona üye olarak alınınca 6 kişilik usulsüz sınav komisyonunun mahkemece iptal edildiği iddia eden Kırşehir Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Cafer Bozkurt, Kırşehir Şeker Fabrikasına eski hükümlü kadrosunda işe başlatılan 2 işçi ve sonradan mahkeme kararıyla işe başlatılan eski hükümlü işçinin iş akitlerinin kanunsuz bir şekilde fes edildiğinin işçilerce bilgilendirildiğini söyledi.
Kırşehir Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Cafer Bozkurt, konuyla ilgili gazetemize yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
“12 aralık 2013 tarih 4334 sayılı yazı ile Kırşehir Şeker Fabrikası 2 adet eski Hükümlü işçi alım ilanı için Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü web sayfasında yayınlanmış ve sınava 3 aday başvurmuştur. Sınava başvuran adaylardan idare KPSS puanı 67 olan işçiyi elemiş daha düşük 40 puan alan adayları sınavda usulsüzlük yaparak işe başlatmış, 67 puan alan Süleyman ÖZER ismindeki işçi Kırşehir Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmış mahkeme sınav komisyonun 5 kişi olması gerekirken 6 kişi olduğundan bahisle sınavı iptal etmiştir.
“Kırşehir Şeker Fabrikası aradan geçen 1 yıl sonra başka biri işe başlatılmış ancak Kırşehir İşkur İl Müdürlüğüne Kırşehir Şeker Fabrikası idaresi bu şansı bildirmemiş, bildirmemelerinin gayesi ise işçi ilanına 2 kişi üzerinden çıkmaları ve 3. kişi olarak bu kişiyi kaçak işe başlatmalarıdır.
“İdarenin İş Kur İl Müdürlüğüne 3. işçiyi işe bildirmediğinden kaçak işçi pozisyonunda çalıştırılmış. Bu nedenle de sınav kurulu İş Kur İl Müdürlüğünce 40 bin lira cezaya hükmedilmiştir. Sınav komisyonu bu usulsüz sınavı ile 2 adet 1 yıldır çalışan işçilere ödenen ikramiye maaş sigorta ve tüm yasal ödeneklerin sınav sorumlularından tahsil edilmesi gerekir.
“Usulsüz işe başlatılan ve 1 yıldır usulsüz çalıştırılan işçilerin parası sınav komisyonundan kesilmesi gerekir burada devlet zarara uğratılmıştır. Neticede 3 eski hükümlünün iş akitleri Kırşehir Şeker Fabrikası İdaresince fes edilmiş, eski hükümlü 3 işçiye ise yeni ilana çıkılarak işe alınacakları söylenmiştir. Ancak 3 eski hükümlü işçi kardeşimiz KPSS’ye katılmadıkları için onları çok büyük sıkıntı beklemektedir. Yeni ilanda bu işçi kardeşlerimiz sınava giremeyecektir. Çünkü idare işçi alım yönetmeliğine göre KPSS şartı aramak zorundadır. Yeni ilanda başka eski hükümlü kişilerinde sınava katılacağı düşünüldüğünde işler iyice sarpa sarmış gözükmektedir.
“Biz Ülkücü İşçiler Derneği olarak eski hükümlü olarak işe başlatılan ve iş akitleri fes edilen işçi kardeşlerimizin hak ve hukukunu sonuna kadar savunacağız hukuki yönden gerekirse işçi kardeşlerimiz adına avukatlarımızca işe iade davası açılacaktır. Dernek olarak gelişmeleri yakından takip ediyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .