ŞEKER FABRİKAMIZ SATILDI!

ŞEKER FABRİKAMIZ SATILDI!

07.04.2018

Kimlerin sahip olduğu bilinmeyen Tutgu Gıda 330 milyon liralık teklifle Kırşehir Şeker Fabrikası’nın sahibi oldu ŞEKER FABRİKAMIZ SATILDI! İhaleye Kırşehir’den Yılmaz Çağlayan ve Oğulları Un Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi de katıldı… 1991 yılında dönemin iktidarı Anavatan partisi tarafından temeli atılarak yapımına başlanan ve 2000 yılında MHP iktidarı döneminde Kırşehirli Devlet bakanı Prof. Dr. Ramazan […]

Kimlerin sahip olduğu bilinmeyen Tutgu Gıda 330 milyon
liralık teklifle Kırşehir Şeker Fabrikası’nın sahibi oldu

ŞEKER FABRİKAMIZ SATILDI!

İhaleye Kırşehir’den Yılmaz Çağlayan ve Oğulları
Un Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi de katıldı…

1991 yılında dönemin iktidarı Anavatan partisi tarafından temeli atılarak yapımına başlanan ve 2000 yılında MHP iktidarı döneminde Kırşehirli Devlet bakanı Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu’nun büyük çabaları sonucunda tamamlanarak üretime açılan Türkiye’nin en karlı fabrikalarından Kırşehir Şeker Fabrikası, bütün tepkilere rağmen, hükümetin aldığı özelleştirme kararı sonrası 6 Nisan Cuma günü satıldı.
Günlerdir pek çok kesim tarafından 2000 yılında üretime geçen ve Türkiye’nin en modern şeker fabrikalarından biri olan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın da aralarında bulunduğu şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin bulunduğu illere, çiftçilere ve çalışanlara büyük zarar vereceği belirtilerek, Şeker Fabrikalarının özelleştirilmemesi gerektiği bildirildi.
Kırşehir Şeker Fabrikası’nın, bölgemiz ve özellikle de Türkiye ekonomisi için büyük katkılar sağladığı, Kırşehir’e yıllık; pancar bedeli olarak 170.000.000.00 TL, taşeron işçiler dahil personele 35.000.000.00 TL, hizmet alımı ve malzeme bedeli olarak esnafa 10.000.000.00 TL olmak üzere toplamda 215.000.000.00 TL girdi sağlandığı belirtilerek, Şeker Fabrikası’nın özelleştirme kapsamından çıkarılması taleplerini geri çeviren hükümet özelleştirmeden geri adım atmadı ve 6 Nisan Cuma günü Niğde Bor ve Kırşehir şeker fabrikaları ihaleleri yapıldı.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda saat 16.00’da Niğde Bor Şeker Fabrikası ve 17.00’de Kırşehir Şeker Fabrikası’nın satışı için ihale gerçekleştirdi. İhaleler Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), Kurumun Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirildi.
Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), Kurumun Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleye, Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ, Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ, Kayseri Şeker Fabrikası AŞ, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Tüzünler Tarım Ürünleri Hayvancılık Gıda İnşaat Taşımacılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Erser Grup Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ- Sterk Plast Ltd. Ortak Girişim Grubu, Bergiz İnşaat AŞ katıldı.
İhalede ilk olarak kapalı zarf içinde elemesiz teklifler alındı. Üç elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 245 milyon lira, artırım aralığı ise 1 milyon lira olarak belirlendi. Açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi, 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ verdi.
Kırşehir Şeker Kırşehir Şeker Fabrikası’na en yüksek teklifi 330 milyon lira
Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye (Türkşeker) ait Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 330 milyon lira ile Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. verdi.
Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), kurumun Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleye Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ, Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ, Kayseri Şeker Fabrikası AŞ, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Fernas İnşaat AŞ, Çağlayanlar Enerji ve Gübre Sanayi Ticaret Ltd. Şti, Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi ve Ticaret AŞ, Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Eksim Yatırım Holding AŞ ile Bergiz İnşaat AŞ katıldı.
İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemesiz teklifler alındı.
Dört elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 300 milyon lira, artırım aralığı da 1 milyon lira olarak belirlendi.
KAZANAN TUTGU GIDA
Kırşehir Şeker Fabrikası ihalesi 200 milyon TL’yle başladı. Eksim Yatırım ve Fermas İnşaat ihaleden çekildi. İhalenin 3. turu 267 milyon 100 bin TL’yle açıldı. Kırşehir Şeker Fabrikası’nın ihalesinin açık artırma bölümünde ise Kayseri Şeker Fabrikaları ile Tutgu Gıda yarıştı. Kazanan 300 milyon TL ile Tutgu Gıda oldu.
Teknik olarak sonuçlanan ihalenin neticesi, komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından kamuoyuna duyurulacak.
Kırşehir Şeker Fabrikası’nın ihalesini 330 milyon bedelle alan Tutgu Gıda şu anda, sadece ismi biliniyor. İsmi tam olarak, “Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi”. Şu anda internet ortamında, sosyal medyada bu şirketle ilgili tek bir bilgi bulunmuyor.
Tutgu Gıda’nın kimin ya da kimlerin firması olduğu, sadece Şeker Fabrikası İhaleleri için mi kurulduğu şu an için merak konusu. Tutgu Gıda ile ilgili ilgililerin bir açıklama yapması şu an için kamuoyunun en önemli beklentisini oluşturuyor.
SALONDA GERGİNLİK
Salona CHP’li yönetici ve milletvekilleri alınmak istemedi. Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, CHP’lilere ihaleyi sağlıksız hale getirdiklerini söyleyince, vekiller “Neyi, kimden gizliyorsunuz? Bizim gelmemiz sizi neden rahatsız etti? Biz mi ihaleyi sağlıksız hale getiriyoruz?” dedi.
Salonda CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay, CHP Parti Meclis üyesi Semra Dinçer ile Niğde ve Kırşehir’den hem partililer hem de çiftçiler yer alıyor.
İKİNCİ TURA GEÇİLDİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba; “Şeker vatandır, vatan satılamaz” diyerek ihaleyi protesto etti.
Ağbaba; “Bu ihale hukuksuzdur, kimse gelmesin diye saat 11.00’de duyurdunuz. Ama biz 2019’da bunu bu fabrikaları yeniden devletleştireceğiz dedi. CHP’li vekillerin dışarı çıkmasının ardından ihaleye devam edildi. İlk turda Bor Şeker Fabrikası için kapalı zarflarla teklifler alındı. En yüksek teklif 175 milyon 500 bin TL olarak açıklandı. İkinci tura geçildi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

ismail Acar

Ulkemiz ve Kirsehir için olumsuz bir ozellestirme. Ilerleyen yillardan bunun zararini hep birlikte gorecegiz.!!

09.04.2018, 20:49

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .