Şeker fabrikalarına şeker işçileri talip

Şeker fabrikalarına şeker işçileri talip

14.02.2018

C Portföyünde yer alan Kırşehir Şeker Fabrikası ile tüm şeker fabrikalarının işçi, üretici ve devletin içinde olduğu bir model tarafından yönetilmesi isteniyor…

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Gök, “Şeker fabrikaları, işçi, üretici ve devletin içinde olduğu bir model tarafından yönetilmelidir. İşçiler olarak bu modelde her türlü sorumluluğa ve özveriye hazırız” dedi.
Portföy-C grubunda Kastamonu, Turhal, Yozgat, Çorum, Çarşamba ve Kırşehir Şeker Fabrika işçileri özelleştirmeye karşı çıkarak eylem yaparken, işçiler üreticilerle birlikte devlet gözetiminde fabrikaları yönetmek istiyor.
Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 12.08.2008 tarihli ve 2008/50 sayılı Kararı ile Türkşeker Şeker Fabrikalarının Coğrafi Bazlı Portföy Grupları halinde “Satış” yöntemi ile özelleştirilmesine karar verilmişti.
Portföy-C grubunda Kastamonu, Turhal, Yozgat, Çorum, Çarşamba ve Kırşehir yer alırken, portföy grupları Portföy-A Kars, Erciş, Ağrı, Muş, Erzurum; Portföy-B Elazığ, Malatya, Erzincan, Elbistan; Portföy-D Bor, Ereğli, Ilgın; Portföy-E: Uşak, Alpullu, Burdur, Afyon, Susurluk (Susurluk, ÖYK’nın 20.11.2008 tarihli ve 2008/65 sayılı Kararı ile bu portföye ilave edilmiştir); Portföy-F Eskişehir, Ankara şeklinde belirlenmişti.
Pancar çiftçisi ile çalışanların mağduriyetine yol açmayacak, tüm paydaşlar arasında sosyal konsensüs sağlayacak ve sektörün gelecekte rekabetçi bir yapıyla varlığını sürdürebilmesine imkan verecek yeni bir özelleştirme modelinin belirlenmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğü öğrenilirken, Türkşeker’in özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyor.
Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, “Toplum sağlığı ve milli sanayi açısından ülkemizin en stratejik kurumlarının başında gelen şeker fabrikaları, işçi, üretici ve devletin içinde olduğu bir model tarafından yönetilmelidir. İşçiler olarak bu modelde her türlü sorumluluğa ve özveriye hazırız” dedi.
Gök, Türkiye’de 25’i kamu, 8’i özel sektöre ait olmak üzere 33 şeker fabrikasının faaliyette bulunduğunu söyledi.
Şeker fabrikalarının varlığını sürdürülmesi noktasında stratejik bir döneme girildiğini belirten Gök, sektörün önündeki en büyük problemin Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotalarının yüksekliği olduğunu ifade etti.
Avrupa ülkelerinde nişasta bazlı şeker kotasının ortalama yüzde 1-2 iken, Türkiye’de yüzde 10 olduğunu kaydeden Gök, “Yüksek şeker potansiyeline sahip Türkiye’de şeker pancarı tarımı ve endüstrisinin korunup, desteklenip, geliştirilmesi gerekliliğinden hareketle NBŞ kotası, Avrupa Birliği seviyesinde uygulanmalıdır. Ülke ihtiyacının üstünde belirlenen NBŞ kotaları, makul düzeye indirilerek pancar çiftçisi ile şeker üreticisi işçilerin zarar görmesi engellenmelidir” ifadesini kullandı.
Şeker pancarı ve fabrikalarının cumhuriyetin ilk yıllarındaki stratejik özelliğini koruduğunu dile getiren Gök, küresel güçlerin 2 milyar doların üzerinde katma değer sağlayan şeker sektörünü devletin elinden alıp Türkiye’yi şekerde dışa bağımlı hale getirmek istediğini anlattı.
Gök, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde izlenecek yanlış bir yol ya da atılacak hatalı adımın hem yerli şeker sanayisi hem de şeker tarımını olumsuz etkileyebileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
“Toplum sağlığı ve milli sanayi açısından ülkemizin en stratejik kurumlarının başında gelen şeker fabrikaları, işçi, üretici ve devletin içinde olduğu bir model tarafından yönetilmelidir. İşçiler olarak bu modelde her türlü sorumluluğa ve özveriye hazırız. Gerekirse çok daha fazla çalışıp, en iyisini üretmek için çabalayacağız. Mazeret yerine marifet üretmek için birbirimizle yarışacağız. Kısacası çınar tohumundan çınar olacağız. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli üretime verdiği önem ve bu yöndeki açıklamaları bizleri daha da cesaretlendirmiştir. Şeker işçisi ve çiftçisine güvenilmesi halinde ülkemizin birçok alandan gerçekleştirdiği atılımı şeker sektöründe de gerçekleştirileceğine yürekten inanıyoruz.”
Kırşehir ile birlikte Yozgat, Çorum, Turhal, Çarşamba ve Kastamonu Şeker Fabrikalarının C Portföyünde blok olarak satışa çıkarılması işçiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından yapılan eylemle protesto edilmişti.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .