“ŞEHRİMİZ İÇİN PROJE ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

“ŞEHRİMİZ İÇİN PROJE ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

10.09.2019

Rektör Karakaya Ahi TV’de Ahi Evran Üniversitesi’ni anlattı “ŞEHRİMİZ İÇİN PROJE ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ” Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin gelişimini, faaliyetlerini ve projelerini ulusal ve uluslararası medya ile sürekli paylaşan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2019-2020 eğitim öğretim dönemi öncesi Ahi TV’de Mahmut Şefik Koç’un Moderatörlüğünde canlı yayınlanan Gündem Özel Programına katıldı. REKTÖR KARAKAYA: “BÖLGESEL KALKINMA […]

Rektör Karakaya Ahi TV’de Ahi Evran Üniversitesi’ni anlattı
“ŞEHRİMİZ İÇİN PROJE ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin gelişimini, faaliyetlerini ve projelerini ulusal ve uluslararası medya ile sürekli paylaşan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2019-2020 eğitim öğretim dönemi öncesi Ahi TV’de Mahmut Şefik Koç’un Moderatörlüğünde canlı yayınlanan Gündem Özel Programına katıldı.
REKTÖR KARAKAYA: “BÖLGESEL KALKINMA PROJELERİ, ÜNİVERSİTELERİ BİRBİRİNE BENZEŞİK OLMAKTAN KURTARIR”
Programda kendisi ve kariyeri hakkında kısa bilgiler veren Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesine rektör olarak atandıktan sonra gerçekleştirdiği faaliyetlere değindi. Üniversitemizde öncelikle bir stratejik plan hazırlayarak bu plan doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Rektör Karakaya, üniversitelerin evrensel bir kurum olduğunu ve malzemesinin de insan olduğunu vurgulayarak en önemli işlerinin insan yetiştirmek olduğunu kaydetti.
Üniversitelerin bulundukları ülkelerin lokomotifleri olduğunu ve içine doğdukları şehrin bölgesel kalkınmasına da mutlaka katkı sağlaması gerektiğinin altını çizen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu bağlamda Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) önemli bir projesi olan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesinde 41 üniversite arasından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin ilk 5 üniversite içine girdiğini anlattı.
Pilot üniversite projesi kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin bölgenin önemli değerlerini markalaştırması adına 7 proje ürettiğini söyleyen Rektör Karakaya konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu proje bu ülke için çok önemli. Bölgesel kalkınma projeleri, üniversiteleri birbirine benzeşik olmaktan kurtarıyor. Üniversiteler aynı zamanda evrensel tanımına uygun olarak ürettiği bilgi ile çevresine katma değer sağlıyor.” Proje kapsamında bölgemizdeki markalaşması gereken değerlerin jeotermal, tarım ve hayvancılık olarak belirlendiğini dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Bizler Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin buraya bu değerlerle ne katabileceğini araştırdık ve projelerimizi ortaya koyduk. “ dedi.
REKTÖR KARAKAYA: “AMACIMIZ İNSAN ÜZERİNDEKİ YETİŞMİŞLİĞİ ÖLÇMEK”
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin bir diğer önemli çalışması olan ve Türkiye’de üniversitelere örnek gösterilen Kalite Yönetim Sistemi çalışması hakkında bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, ülkemizde üniversitelerin kalite çalışmasına ihtiyacı olduğunu vurgulayarak insan yetiştirme anlamında en önemli kurum olan üniversitelerin kalite çalışmalarında önemli adımlar atmış olmaları gerektiğini belirtti.
Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarının ardından iki yıldır Eğitim Fakültesinde pilot olarak yürütülen Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesini artık üniversitemizde tüm birimlerde başlatmayı hedeflediklerini dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:
“Eğitimde kalite güvencesini vurguluyoruz. Bu sadece bizim üniversitemizin değil Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bir projedir. İlerleyen günlerde bütün birimler ile toplantı yaparak projemizi üniversitemizdeki her bölüme yayacağız. Projemizin amacı insan üzerindeki yetişmişliği ölçmek, çünkü ülkemizin en önemli sermayesi gençlerimizdir.”
REKTÖR KARAKAYA: “ŞEHRİMİZ İÇİN PROJE ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından Kırşehir’in kalkınması adına çok sayıda proje başlattıklarını ve ilerleyen günlerde bunların da meyvesini almayı hedeflediklerini anlatan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin Davulağıl Tesislerinde 4 bin ton alabalık üretilmeye başlandığını ve üretimin sadece alabalık ile sınırlı kalmayıp çeşitli balık üretimine geçeceklerini söyledi.
Şehrin üniversiteye yaklaşması gerektiğinin öneminden de bahseden Rektör Karakaya, yapımı devam eden çevre yolu ile cami inşaatının tamamlanmasının Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ile şehrimizi bütünleştirecek en önemli çalışmalar olduğunu vurguladı.
REKTÖR KARAKAYA: “İKİ YILDA ÜNİVERSİTEMİZE YAKLAŞIK 60 BÖLÜM KAZANDIRDIK”
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi projelerinin yanı sıra 2006 yılında kurulan üniversiteler arasında en hızlı büyüme kaydeden üniversite olduğunu anlatan Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu büyümeyi sadece fiziki alanda değil akademik alanda da gerçekleştirdiklerini kaydederek “2006’dan göreve geldiğimiz güne kadar 55 bölümü olan üniversitemize 2 yıl içerisinde yaklaşık 60 yeni bölüm kazandırdık.” dedi.
REKTÖR KARAKAYA: “ÜNİVERSİTEMİZ KIRŞEHİR İLE DAHA DA GÜÇLÜ”
Kırşehir’den ve Kırşehirlilerden üniversite için maddi ve manevi destek beklediklerini söyleyen Rektör Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin bu şehrin olduğunu, üniversitemize şehrin tamamının sahip çıkması gerektiğini vurguladı.
Şehrin ihtiyacı doğrultusunda üniversitemizin her türlü desteği gösterdiğini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, şehir ve üniversite bütünleşirse daha güzel şeyler ortaya çıkacağına inandığını dile getirdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .