Şehitlik ve Gazilik konferansını yaygınlaştıralım

Şehitlik ve Gazilik konferansını yaygınlaştıralım

15.04.2019

Geçtiğimiz hafta Kırıkkale’de gerçekleştirilen 1 inci Kitap fuarı etkinlikleri içinde, İl Müftülüğüz konferans salonunda, Sayın Ercihan Çakmak tarafından “ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ” konulu bir program yapıldı. Fuar süresince bir sabah ve bir de öğleden sonra olmak üzere iki konferans, yazarlar tarafından veriliyordu. Ben, Ercihan tarafından sunulan konferansa katıldım. Bu konferans ile ilgili olarak aklımdan geçenleri sizinle […]

Geçtiğimiz hafta Kırıkkale’de gerçekleştirilen 1 inci Kitap fuarı etkinlikleri içinde, İl Müftülüğüz konferans salonunda, Sayın Ercihan Çakmak tarafından “ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ” konulu bir program yapıldı. Fuar süresince bir sabah ve bir de öğleden sonra olmak üzere iki konferans, yazarlar tarafından veriliyordu. Ben, Ercihan tarafından sunulan konferansa katıldım. Bu konferans ile ilgili olarak aklımdan geçenleri sizinle paylaşmak istedim.
Değerli okuyucular VATAN, BAYRAK, MUSTAFA KEMAL, HZ. MUHAMMED MUSTAFA, ŞEHİTLİK VE GAZİLİK KONULARINI, kalplere iyice yerleştirmek adına tüm okullarımızda, bir program yapılarak, tüm öğrencilerimize izletilmesini doğru buluyorum. Vatan denilince sevinmeyen, bayrak deyince saygı duymayan, Mustafa Kemal deyince önünde eğilmeyen, Hz. Muhammed Mustafa deyince ibadet etmeyen, Şehitler ve Gazilerimizi slogandan öte bir kavram saymayan bir toplum haline geldik.
Oysa vatansız bit toplum olamaz. Bayraksız bir toplum olamaz. Mustafa Kemal’ini sevmeyen bir toplum olamaz. Hz. Muhammed’ine saygı duymayan bir toplum olamaz. Şehidine ve Gazisine hizmette kusur işleyen bir toplum olamaz.
Şehitlik ve Gazilik konusunda uzmanlaşmış bir Ercihan Çakmak kardeşimiz var. Vatan, bayrak, Mustafa Kemal ve Hz. Muhammet Mustafa konusunda uzmanlaşmış bir tarihçimiz Ahmet Erdal’ımız var. Kırıkkalemizin ilk şehitlerinden Serdar Gencer’imizin Babası Mehmet Gencer’imiz var. Şehitler ve Gaziler derneğimizin başkanlığını yürüten Rifat Öcal’ımız ve Mümtaz Torunlumuz var.
Kırşehirimizde de bu vatan için şehit düşen nice kahraman askerimiz, polisimiz var. Canları ortaya koyan ve gazilik mertebesine ulaşan nice insanlarımız var. Bunları hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Onları her vesile ile anmak, şehitlerimizin geride kalan eşine, çocuklarına sahip çıkmalı, gazilerimizi hatırlamalıyız diye düşünüyorum.
Vatan üzerinde yaşadığımız topraktır. Uğruna her zaman ölmeye hazır olduğumuz yerimizidir. Bayrak, şerefimizdir. Namusumuzdur. Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün sembolüdür. Mustafa Kemal, Millî kahramanımızdır. Onun önderliğinde, liderliğinde yurdumuzu düşman çizmeleri altında çiğnenmekten kurtardık. Göklerimizde bayrağımız dalgalanıyorsa, her bir köşemizde ezan sesleri yankılanıyorsa, özgürüz, hürüz, bağımsız diyorsak hep onun sayesindedir. Hele Hz. Muhammed Mustafa’mız. Allah’ımızı tanımamız. Doğruluk, dürüstlük, yalansız dolansız bir dünyamız, yardımlaşmayı, dayanışmayı, sevgiyi, saygıyı, her şeyden önemlisi insan olmayı bize öğreten peygamberimize borçluyuz.
Günümüzde “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” söylemeyi içine sindiremeyenlerimiz var. Türkiye Cumhuriyetimizi ifade eden T.C. den rahatsızlık duyanlarımız var. PKK silahlı Kürtlerle (PKK) vatanına ve milletine bağlı KÜRT Kardeşlerimizi ayırt edemeyenlerimiz var. “Türküm, doğruyum” diye söylediğimiz andımızı içine sindiremeyenlerimiz var. Zenginlerin suçsuz sayıldığı, fakirlerin suçlandığı bir adaletimiz var. Şehitlik ve Gazilik üzerine dernek üzerine dernek kuranlarımız var. Belli ki bu dernekler kazanç kapısı haline getirilmekte. Şimdiye kadar bu konu üzerine kurulan dernek sayısı 350 kadar olmuş.
Bunları şunun için anlattım. Kırşehir ve Kırıkkale Valiliklerimiz ve Millî Eğitim Müdürlüklerimiz bu illerimizde bulunan tüm okullarımızda, konferans salonu ya da, mümkün olan salonu olan yerlerde, sırayla tüm çocuklarımıza bu programı izletilmelidir.
ASIM ATABEY  EMEKLİ ÖĞRETMENYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .