Şehit Uzman Çavuş Zencirli son yolculuğuna uğurlandı

Şehit Uzman Çavuş Zencirli son yolculuğuna uğurlandı

15.05.2019

Hakkari’nin Yüksekova Avaşin bölgesi Batıntepe üs bölgesine bölücü terör örgütü mensuplarınca sızma girişimi sonucu çıkan çatışmada şehit olan Kırşehirli Piyade Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli, annesinin yaşadığı Antalya’nın Alanya ilçesinde bugün toprağa verildi. Şehit Zekeriya Zencirli’nin Alanya’ya bağlı Mahmutlar Mahallesi’nde oturan annesi Leyla Çelik ve kardeşlerine şehadet haberi askeri yetkililer tarafından verildi. Şehidin ailesinin evinin bulunduğu […]

Hakkari’nin Yüksekova Avaşin bölgesi Batıntepe üs bölgesine bölücü terör örgütü mensuplarınca sızma girişimi sonucu çıkan çatışmada şehit olan Kırşehirli Piyade Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli, annesinin yaşadığı Antalya’nın Alanya ilçesinde bugün toprağa verildi.
Şehit Zekeriya Zencirli’nin Alanya’ya bağlı Mahmutlar Mahallesi’nde oturan annesi Leyla Çelik ve kardeşlerine şehadet haberi askeri yetkililer tarafından verildi. Şehidin ailesinin evinin bulunduğu caddeye Türk bayrakları asıldı. Belediye tarafından sokağa taziye çadırı kuruldu. Şehidin annesinin evine Türk bayrağı asılırken, acı haberi alan yakınları ve komşular da eve akın etti.
Aslen Kaman ilçesi Tatık köyünden olan ve inşaat işleriyle uğraşan Hamza Zencirli’nin oğlu olan şehit Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli’nin cenazesinin Antalya’nın Alanya ilçesine gönderildi.
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de şehidin annesinin evine gelerek, yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. Şehidin 4 kardeşinden birinin, Zencirli’nin fotoğrafını elinden düşürmediği görüldü.
Şehit Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli’nin anne ve babasının bir süre önce ayrıldığı, babasının Kırşehir’in Kaman ilçesinde, annesinin ise Alanya’da oturduğu belirtildi. Bekar olan şehidin iki kardeşinin Alanya’da ticaretle uğraştığı kaydedildi.
Leyla Çelik’in ikinci eşi olan, Alanya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Mehmet Ali Çelik, olaydan habersiz, görevlendirmeyle taziye çadırı kurmak üzere evinin bulunduğu yere gitti. Sitenin bahçesine girinceye kadar eşinin oğlu için taziye çadırı kuracağından habersiz olan Çelik, acı haberi de burada aldı. Kuracağı çadırın Zekeriya Zencirli’nin taziyesi için olacağını öğrenen Çelik, şok yaşadı. Çelik, şehadet haberini alır almaz koşarak, eve çıktı ve haberin doğru olup, olmadığını sordu. Doğru olduğunu öğrenen Mehmet Ali Çelik, uzun süre gözyaşı döktü. Acılı aileyi sağlık görevlileri güçlükle sakinleştirdi.
Şehidin naaşı askeri uçakla Gazipaşa- Alanya Havalimanı’na getirildi. Şehidin cenazesini karşılamak için annesi Leyla Çelik, kardeşleri Kamuran, Armağan, Yusuf ve Mustafa Zencirli ile yakınları havalimanına geldi.

Askeri görevliler ve sağlık ekiplerinin eşlik ettiği anne Leyla Çelik, güçlükle ayakta durabildi. Askeri yetkililerin teselli etmeye çalıştığı anne Leyla Çelik, “Ciğerim yandı. Ben bunları nasıl büyüttüm. Oy kuzum” diye gözyaşı döktü. Oğlunun bir süre önce izne geldiğinde kendisine elbiselerini yıkayıp yıkamadığını sorduğunu anlatan Leyla Çelik, “Şehit olursam kardeşlerim giyer” diyerek, gardıroptaki elbiselerin durmasını istediğini söyledi. Oğlunun izni bitmeden önce Ankara’ya gittiğini, daha sonra geri geldiğini belirten Leyla Çelik, “İçlerim yanıyor” diye ağıtlar yaktı. Bu sırada kendisini teselli etmeye çalışan askeri yetkili, annenin gözyaşlarını sildi. Daha sonra diğer çocuklarının teselli etmeye çalıştığı Leyla Çelik, onlara sarılarak ağladı. Cenaze töreni boyunca şehidin kardeşlerinden biri çerçeveli fotoğrafını elinden düşürmedi.
Şehit Piyade Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli’nin naaşını taşıyan askeri uçak saat 21.10’da havalimanına iniş yaptı. Aynı uçakla şehidin Kırşehir’in Kaman ilçesinde oturan babası Hamza Zencirli de geldi. Şehidin cenazesini karşılamak için gelen protokol üyeleri baba Hamza Zencirli’ye taziyede bulundu. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu askerlerin omzunda uçaktan indirilerek, cenaze aracına konuldu. Bu sırada erkek kardeşlerinden biri “O benim kardeşimdi, dağ gibiydi” diye şehidin cenazenin konulduğu araca bindi.
Şehit Zencirli’nin Türk bayrağına sarılı naaşı, törenin yapılacağı Alanya Garnizon Şehitliği alanına getirildi. Oğlunun tabutuna sarılan anne Leyla Çelik, babası Hamza Zencirli, kardeşleri ve yakınları gözyaşı döktü. Zencirli’nin cenazesine asker selamı veren kardeşleri ile yakınları terör örgütü PKK’ya tepki gösterdi.
Antalya Müftüsü Osman Artan’ın, öğle namazını müteakip kıldırdığı cenaze namazının ardından silah arkadaşlarınca omuzlara alınan şehidin naaşı, tekbirler eşliğinde Alanya Garnizon Şehitliği’ne defnedildi.
Cenaze törenine, şehidin yakınlarının yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Vali Vekili Hamdi Bolat, Garnizon Komutanı Piyade Albay Tuncay Polat, AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Antalya MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de katıldı.
Bu arada Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Hakkari Şemdinli’de çıkan çatışmada şehit düşen Kamanlı şehidimiz Piyade Uzm. Çavuş Zekeriye Zencirli’nin vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirterek; şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve milletimize sabır ve başsağlığı diledi (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .