Kırşehir şehidini toprağa verdi

Kırşehir şehidini toprağa verdi

28.02.2015

KIRŞEHİR (AA) – Doğubayazıt ilçesinde cinnet getiren bir askerin piyade tüfeğiyle aynı nöbet mevzisinde şehit ettiği askerlerden 23 yaşındaki Piyade Çavuş Muhammet Can’ın cenazesi, Çiçekdağı ilçesinde toprağa verildi. Şehit Can’ın cenazesi, Ankara’dan askeri helikopterle ilçeye bağlı Orta Hacıahmetli köyünde hazırlanan alana getirildi. Şehidin babası Mustafa Can ve yakınları, helikopterin, evlerinin karşısındaki tepeye inişini gözyaşları ile […]

KIRŞEHİR (AA) – Doğubayazıt ilçesinde cinnet getiren bir askerin piyade tüfeğiyle aynı nöbet mevzisinde şehit ettiği askerlerden 23 yaşındaki Piyade Çavuş Muhammet Can’ın cenazesi, Çiçekdağı ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Can’ın cenazesi, Ankara’dan askeri helikopterle ilçeye bağlı Orta Hacıahmetli köyünde hazırlanan alana getirildi.

şehit cenaze  (1) copy
Şehidin babası Mustafa Can ve yakınları, helikopterin, evlerinin karşısındaki tepeye inişini gözyaşları ile izledi. Baba Can’ı, taziye çadırını ziyaret ederek başsağlığı dileyen Vali Necati Şentürk, Kırıkkale Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bulut, teselli etmeye çalıştı.
Şehidin naşı, konvoyla köy merkezindeki baba evine getirildi. Şehidin ağabeyi Hamza Can, kardeşinin tabutunu kendisinin indireceğini söyleyerek cenaze aracına çıktı.
Şehidin naşı, kardeşleri ve askerlerin omuzlarında evlerinin önünde bulunan taziye çadırına taşındı. Burada aile fertlerinin şehidin cenazesini görmesine izin verildi. Aile üyelerinden bazıları, şehidin naşını gördükten sonra fenalık geçirdi.
Daha sonra şehidin naşı kardeşleri ve askerlerin omzunda köy meydanında oluşturulan tören alanına taşındı. Buradaki törene şehidin babası, annesi Hacer Can, yedi kardeşi ve akrabalarının yanı sıra Vali Necati Şentürk, AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, Kırıkkale Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bulut, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, diğer ilgililer, askeri personel ve vatandaşlar katıldı.

şehit cenaze  (3) copy
Törende kısa bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, “Vatan uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna, din uğruna nice güneşler batıyor. Çanakkale’de 250 bin vatan evladı o hilal uğruna şehit düşüyor. Mehmet Akif’in, ‘Şu heda fışkıracak toprağı sıksan şu heda’ dediği gibi her karış vatan toprağına şehit kanı karışıyor. Bu topraklar, bu vatan şehit kanlarıyla sulanıyor. Muhammet Can da, sınırda vatan toprağını beklerken şehit oldu. Bu evladımızı da bu vatan topraklarına emanet ettik, bu güzel bayrağımızın gölgesinde. Bu son mu, hayır daha nice nice şehitler vereceğiz. Bir ülkenin şehidi yoksa bu toprakların istikbali de ilelebet devam edemez. Bir Muhammet Can ölür, bin Muhammet Can’lar doğar. Bu vatan bayraksız kalmaz. Kardeşleri de Muhammet Can’ın bıraktığı bayrağı teslim aldılar. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın. Bütün şehitlerimize Cenap-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Öyle bir rütbeyle gittikler ki bir daha ölmemek üzere dirildiler. Şehitler ölmez diyoruz. Vatan sağolsun diyoruz. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin” dedi.
Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına çelenkler gönderildi. Köydeki birçok eve Türk bayrakları asıldı.
İl Müftüsü Mehmet Şahin’in kıldırdığı namazın ardından şehidin naşı, bir süre omuzlarda taşıdıktan sonra cenaze aracıyla köy mezarlığına getirildi. Bu sırada Türk bayrağı açarak cenazenin ardından yürüyen vatandaşlar, “şehitler ölmez” diyerek slogan attı ve tekbir getirdi. Can’ın cenazesi daha sonra burada toprağa verildi.

şehit cenaze  (4) copy
Defin işlemi sırasında kadın askerin eşlik ettiği şehidin kanser hastası annesi Hacer Can, “Muhammet’imi kuru toprağa koyduk” diyerek ağıt yaktı.
Kuran-ı Kerim okunması, dua edilmesi ve saygı atışının ardından Tuğgeneral Kaya, baba Can’a Türk bayrağını teslim etti. Bayrağı babasından alarak öpen şehidin ağabeyi Hamza Can, “Kardeşim artık nöbetini ben devraldım” diyerek gözyaşı döktü.
“Bayrağını kardeşime göstereceğim” diyerek kardeşinin mezarına gelen Can, “Üzülmeyeceğim, ağlamayacağım” dedi.
Doğubayazıt ilçesinde, Gökay Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Şehit Fehmi Altınordu Hudut Bölük Komutanlığı’nda nöbet tutan askerlerden Piyade Çavuş A.B.G. cinnet getirmesi sonucu kendisine zimmetli piyade tüfeğiyle aynı nöbet mevzisinde Piyade Uzman Çavuş Uğur Gülmez, Piyade Çavuş Muhammet Can ve Piyade Er Akın Buluş’u şehit etmişti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .