Şehit Dr. Ulucan Dayan Ortaokulu’ndan Çanakkale çıkartması

Şehit Dr. Ulucan Dayan Ortaokulu’ndan Çanakkale çıkartması

10.05.2016

Şehrimiz Güldiken Mahallesi’ndeki Şehit Dr. Ulucan Dayan Ortaokulu öğrencileri, öğretmenleri Cengiz Şanay liderliğinde Çanakkale ve Bursa illerini kapsayan bir gezi düzenleyerek tarihi ve turistik yerleri gezdiler. Çanakkale Zaferi’nin 101. yılında şehitlerimizin yattığı topraklarını ziyaret ederek öğrencilere tarihimizi yerinde yaşatmayı amaçladıklarını belirten Cengiz Şenay, Çanakkale’ye giden kafile ilk olarak Çimenlik Kalesi ve kale içinde yer alan […]

gezi

Şehrimiz Güldiken Mahallesi’ndeki Şehit Dr. Ulucan Dayan Ortaokulu öğrencileri, öğretmenleri Cengiz Şanay liderliğinde Çanakkale ve Bursa illerini kapsayan bir gezi düzenleyerek tarihi ve turistik yerleri gezdiler.
Çanakkale Zaferi’nin 101. yılında şehitlerimizin yattığı topraklarını ziyaret ederek öğrencilere tarihimizi yerinde yaşatmayı amaçladıklarını belirten Cengiz Şenay, Çanakkale’ye giden kafile ilk olarak Çimenlik Kalesi ve kale içinde yer alan Deniz Müzesi ve Nusrat Mayın Gemisi’ni gezdiklerini, daha sonra kara savaşları hakkında bilgi almak için feribotla Gelibolu tarafına geçen kafile, Seyit Onbaşı anıtını gördüklerini, Namazgah Tabyası, Karanfil Burnu, Soğanlı Dere, Zafer Abidesi, Morto Koyu, Alçıtepe Bakı Tepesi, Kanlı Dere’yi gördüklerini söyledi.

IMAG1305 copyIMAG1330 copy
Cengiz Şenay, Çanakkale’ye herkesin görmesi gerektiğini belirterek “Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz diyoruz, gençlerimizin o günün şartlarında verilen kahramanca mücadeleyi görmesi gerek diyoruz. Bunun içinde okulumuzda böyle bir gezi organize ettik. Gezimiz oldukça yararlı geçti. Öğrencilerimizde atalarının verdiği kurtuluş mücadelesini yerinde gördü. Bundan 101 yıl önce Çanakkale’de yazılan destanı, o destanın tüm kahramanlarını bir kez daha hürmetle, minnetle yad ediyorum. Çanakkale, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği yerdir. Geçmişimizden aldığımız her dersin, geleceğimizi aydınlatan bir ışık olduğunu unutmamalıyız. Çanakkale bizim için, 101 yıl sonra da çok güçlü bir şekilde önümüzü aydınlatan derslerle doludur. Ulu Önder Atatürk’ün de vurguladığı gibi “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” Çanakkale Zaferi, milletin birlik ve beraberlik içinde, vatan ve millet sevgisiyle yazdığı bir kahramanlık destanıdır” dedi.
Fikren ve manen dolarak evlerine dönen öğrenciler gezi için destek olan okul müdürlüğüne ve velilerine teşekkürlerini bildirdiler.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .