Şehit cenazeleri yürüyüşü “Segah Tekbiri” ile yapılacak

Şehit cenazeleri yürüyüşü “Segah Tekbiri” ile yapılacak

12.09.2017

İçişleri Bakanlığı’nca, şehit cenazelerinde saygı yürüyüşünün Itri’nin “Segah Tekbiri” ile yapılması konusunda Kırşehir ile birlikte 81 İl Valiliğine yazı gönderildi. İçişleri Bakanlığı’nca “Şehit Cenaze Törenleri”ne ilişkin Kırşehir Valiliği’ne gönderilen yazıda şehitlerin, milletin manevi dünyasında özel önemi ve yeri olduğu belirtilerek, “Şahs-ı manevilerine, ailelerine ve milletimize ait kahramanlıklarının sağladığı üzerimizdeki sorumlulukları bizim için ebedidir” denildi. Şehitlerle […]

İçişleri Bakanlığı’nca, şehit cenazelerinde saygı yürüyüşünün Itri’nin “Segah Tekbiri” ile yapılması konusunda Kırşehir ile birlikte 81 İl Valiliğine yazı gönderildi.
İçişleri Bakanlığı’nca “Şehit Cenaze Törenleri”ne ilişkin Kırşehir Valiliği’ne gönderilen yazıda şehitlerin, milletin manevi dünyasında özel önemi ve yeri olduğu belirtilerek, “Şahs-ı manevilerine, ailelerine ve milletimize ait kahramanlıklarının sağladığı üzerimizdeki sorumlulukları bizim için ebedidir” denildi.
Şehitlerle ilgili törenlerin de milli ve manevi değerlerimiz ile medeniyet köklerimize uygunluğunun gerekliliğine dikkat çekilirken, şehitlerin, gazilerin ve kahramanlıkları ile iftihar edilenlerin törenlerinin de ayrıcalıklı olduğu vurgulandı.
Yazıda, “İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde ‘Tİ’ işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır. Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram (saygı) yürüyüşü, Itri’nin Segah Tekbiri ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı usul ve esaslara uyulacaktır” denildi.
Itri’nin Segah Tekbiri, ilk kez 29 Ağustos 2017’de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç’in cenazesinde ihtiram yürüyüşü sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından icra edilmişti.
(AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .