SEÇİMİ BEN KAZANDIM!..

SEÇİMİ BEN KAZANDIM!..

28.06.2018

Neden böyle bir başlık attım? Her seçim sonrası hemen her siyasi parti seçimi kendilerinin kazandığını söylüyor. Oysa gerçekler hiç te öyle değil. 24 Haziran seçimleri kazasız belasız ve sorunsuz bir şekilde bitti çok şükür… Kırşehir ve Türkiye’deki tabloyu herkes az çok biliyor, bunları konuşup kimsenin moralini bozmak istemiyorum… Bunun yerine seçmenin ne dediğine bakmak bence […]

Neden böyle bir başlık attım?
Her seçim sonrası hemen her siyasi parti seçimi kendilerinin kazandığını söylüyor. Oysa gerçekler hiç te öyle değil.
24 Haziran seçimleri kazasız belasız ve sorunsuz bir şekilde bitti çok şükür…
Kırşehir ve Türkiye’deki tabloyu herkes az çok biliyor, bunları konuşup kimsenin moralini bozmak istemiyorum…
Bunun yerine seçmenin ne dediğine bakmak bence en doğru olanı.
Ak Parti, parti olarak tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de kaybetti, ama Sayın Erdoğan oyunu arttırdı. Bunda en büyük etken MHP ve Sayın Bahçeli’dir.
MHP ile ilgili tüm herkes neredeyse tahminlerinde yanıldı ama bizi takip eden ve görüştüğümüz dostlar takdir edeceklerdir ki tahminimiz yüzde yüz tuttu (11-12 alır demiştim). Dolayısı ile Cumhur İttifakı’nın ne kadar doğru bir iş olduğunu gerek MHP seçmeni gerekse de diğer kesimler takdir etmiş oldu.
İyi Parti ile ilgili ise Sayın Akşener’in en fazla yüzde 7-8 oy alacağını, ama kesinlikle baraj olan yüzde 10’u aşamayacağını yazmıştık. Buna rağmen iyi de bir oy aldı. Bu oyu kim veya kimlerin verdiği ise net değil…
Saadet Partisi yüzde 2’yi geçemez demiştik, öyle de oldu. Ama bu durum AK Parti 10 -15 vekil az çıkartmasına neden oldu…
HDP konusunda 1 puan yanıldım, ben yüzde 9-10 alacağını yazmıştım ama sağ olsun (!) CHP’nin büyük şehirlerde desteklemesi sonucu barajı aştı ve meclise girdi. Sonuçta bu da bir seçim stratejisi kendi tarafından bakıldığında CHP’liler doğru yapmış oldular.
Sayın İnce’nin CHP’den çok alacağını yazmıştık. Ancak CHP’nin bu kadar düşeceğini söylememiştik yüzde 24-26 alır demiştik.
AK Parti’nin oylarının düşeceğini neredeyse tüm kesim biliyordu o konuda da Sayın Erdoğan’ın kendi partisinden 10 puan fazla alacağını yazmıştık o da tuttu.
Güneydoğu’daki Kürt kardeşlerimiz Cumhurbaşkanlığı seçiminde oylarını Sayın Erdoğan’a, vekillikte ise kendi partilerine verdiler.
Peki, bu seçimin galibi kim?
Her 100 kişiden 53’ünün oyunu alan ve ben sayamıyorum artık üst üste kaç seçim kazanan Sayın Erdoğan başta olmak üzere Sayın Bahçeli, Sayın İnce, Sayın Akşener’i ve hatta Demirtaş ve Karamollaoğlu’nu bile başarılı bulanlar olabilir bir şey diyemeyiz…
Bu seçimi AK Parti değil Sayın Erdoğan kazanmıştır.
Şöyle ki:
Sayın Erdoğan müthiş bir siyasi dehası ile Sayın Akşener’i hiç muhatap almayıp Sayın İnce ile görüşüp “benim rakibim” bu diyerek hedef saptırması ile Sayın Akşener başkanlık seçiminde saf dışı bırakılmış oldu.
Böylelikle hem başkanlık yarışında, hem de vekillik yarışında umduklarını bulamamış oldular.
Peki ya kaybedenler kim?
Halkın iradesini hiçe sayanlar, patates soğan siyaseti yapan, Euro Doları mitinglerde anlatan, “ülke battı bitti” yaygarası kopartanlar, “bu seçimin ilk turunda Erdoğan asla kazanamayacak!” diyenler, “MHP yüzde 3-5’i geçemez!” diyenler, Akşener’in yüzde 25’den fazla oy alacağını söyleyenler, kendi partisi dururken HDP’ye destek verenler, sosyal medya da ülkeyi felaket tellalı yapanlar ve her şeye rağmen hala seçmenin görüşüne saygı duymayanlardır.

Hepimiz bu ülkenin insanlarıyız bu ülkeye bir şey olursa hepimize olur.
Bir de sözüm ona sosyal medya kahramanları var! Her şeyi bilen maşallah her bir söze yorum yapan yürekli! Kişiler onlarda bu seçimin kaybedenlerinden.
Peki “AK Parti neden vekillikte kaybetti” derseniz, yanlış aday seçimleri, yetersiz il yönetimi, koltuğu davanın önüne koyan şahıslar ve artık metal yorgunluğu taa yüreklerinde hisseden bir kesimden dolayı kaybetti.
“Bu ittifakın ömrü bitti” diyenler var bence bu iş bitmez bakalım ne zamana kadar ve nasıl sürecek yaşadıkça göreceğiz.
Biz ülke olarak yenilgiyi asla kabullenemiyoruz tıpkı futbol takımı tutar gibi siyaset yapıyoruz hiç olumlu tarafından bakmıyoruz.
Siyasi taraf olmak her insanın elbette ki hakkı ama bu sonuçlara rıza göstermeme ve saygısızlık yapma anlamına gelmez.
Bundan sonra neler olabilir? Kılıçtaroğlu-İnce yarışı yeniden başlar, Akşener İyi Parti Genel Başkanlığını kaybedebilir, Bahçeli koltuğunu sağlamlaştırdı, Saadet Partisi diye bir parti kalmaz.
Sayın Erdoğan’da bir kez daha Ülkücü camiaya ve özellikle MHP seçmenine teşekkür etmeli hatta geçmişte karşılıklı olarak birbirlerine söylediği sözlerden dolayı gerek Sayın Erdoğan ve gerekse de Sayın Bahçeli özür dilemeliler.
Bu vesile ile seçimlerin yeniden ilimize ve ülkemize hayır getirmesini temenni ediyorum. Ayrıca Kırşehir’den milletvekili seçilen Mustafa Kendirli ile Metin İlhan’ı kutluyor, Kırşehir’e güzel hizmetler getirmelerini diliyorum.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .